Finančni in kripto trgi so v zadnjih nekaj dnevih zanihali in na trgih so zavladali panika, strah in negotovost. Samo danes sem tako prejel kar štirinajst (14) prošenj, glede pomoči pri upravljanju s portfelji, glede na trenutno negotove razmere, nekatere prošnje pa so nanašale celo na popoln izstop iz trga, zaradi prevelikega pritiska. Prav tovrstne reakcije, primarno novih in manj izkušenih vlagateljev kažejo, kako pomembno vlogo pri trgovanju igra psihologija. Upal bi si celo trditi, da je psihologija daleč najpomembnejši element, ki dela razliko med uspešnimi in neuspešnimi vlagatelji.
Naj mi bo oproščeno, če zapišem, da se ob trenutnem dogajanju na trgu rahlo nasmehnem. S tem ne mislim nič slabega, škodoželjnega ali privoščljivega, ravno nasprotno, preprosto se spomnim na svoje začetke pred skoraj 11 leti, ko je bila moja reakcija, ob nekoliko večjih korekcijah, skoraj identična. No, danes, po 11 letih lahko mirno zapišem, da sem bil vesel, da sem vztrajal. Tako naj povsem iskreno zapišem, da popolnoma razumem vaš strah, negotovost, celo psihično izčrpanost. Vse to so normalne reakcije, katerim ni moč ubežati. Kdor trdi, da kaj podobnega ni doživel, ta zagotovo laže. Zato naj vam zaupam, da niste izjema in da tem občutkom ni moč ubežati, lahko pa se jih naučimo obvladovati.
Danes, po 11 letih prisotnosti na trgu, povsem mirno, brez strahu ali skrbi, spremljam dogajanje, saj gre za zgolj že videno zgodbo. Vsekakor, po letih izkušenj, lahko kaj takšnega zapišem brez večjih težav, v kolikor pa ste novi na trgu, ali manj izkušeni, potem se zavedam, da vam ni lahko, a vam želim sporočiti, da niste sami in da je vse skupaj povsem obvladljivo, če se trgovanja ali vlaganja, lotite organizirano in disciplinirano.
Prav temu pa je namenjen pričujoči prispevek. Z njim želim nekoliko podrobneje predstaviti svoje izkušnje, predvsem pa vam ponuditi nekoliko širši in praktičen vpogled v psihologijo trgovanja. O tem smo sicer govorili tudi v livestream izobraževanju za Premium naročnike, a vseeno velja vsebino predstaviti še enkrat v upanju, da vam bo vsaj delno olajšala vašo začetno izkušnjo s kripto trgovanjem in vlaganjem.
Najpogostejše napake pri trgovanju in vlaganju
Poglejmo si najprej nekaj najpogostejših napak pri samem trgovanju, katere, skoraj brez izjeme, opažam pri večini novincev, žal pa pogosto tudi pri nekoliko bolj izkušenih vlagateljih. Vse napake niso psihološkega izvora, a prav vse vplivajo na našo psihologijo in počutje.
- Trgovanje/vlaganje brez predhodne strategije
- Neuporaba ali slaba risk management strategija
- Nepobiranje dobičkov
- Vstopanje/kupovanje pri (pre)visokih cenah (FOMO)
- Prodaja v paniki, ali prenizko (FUD)
- Nezaupanje trgovalni strategiji, ali prepogosto spreminjanje le-te
- Preobširni portfelji (20+ kovancev)
- Nesistematično trgovanje
- Trgovanje iz jeze
Zagotovo bi se dalo našteti še kakšno napako, a zagotovo so te najpogostejše. Zmotno je prepričanje, da trgi ne delujejo, saj te delujejo brezhibno in neprestano. Navadno smo mi, ali bolje rečeno naša glava tisti, ki ne delujemo, saj pokleknemo pred psihološkim pritiskom, ki je lahko v obliki požrešnosti, strahu, dvoma, panike itn. Zmotno je tudi prepričanje, da sta uporaba odlične trgovalne strategije in odličnega indikatorja tista elementa, ki nas bosta pripeljala do izjemno donosnega trgovanja. Temu žal ni tako, naša glava je tisti element, ki naredi vso razliko. Preden nadaljujemo naj vam kar direktno povem, da se strahu, dvomov in skrbi nikoli ne boste znebili. To je nemogoče, saj gre za povsem človeška čustva, katere ima vsak razsoden in zdrav človek, vlagatelj. Torej je nesmiselno pričakovati, da se bomo teh čustev znebili, saj so ta, v nekaterih primerih, celo dobra in zaželena, saj nam preprečujejo brezglavo tveganje. Naš cilj mora torej biti, da se naučimo ta čustva obvladovati in da zaradi njih ne trpi naše zdravje in splošno počutje.
Splošno o psihologiji trgovanja
Vstop v svet trgovanja je lahko podoben vstopu na vratolomni vlak – vznemirljivo in zastrašujoče hkrati. Nenehna nihanja na trgu, ki jih spremljajo zapletene trgovalne strategije, lahko nove vlagatelje kaj hitro spravijo v zadrego. Ta obširni vodnik vam želi posredovati znanje in orodja, potrebna za uspešno krmarjenje po razburljivem svetu trgovanja. V nadaljevanju se bomo posvetili psihologiji trgovanja, opisali ključne korake priprave ter predstavili strategije za soočanje z aktualnimi tržnimi razmerami.
Psihologija trgovanja
Psihologija trgovanja je ključen dejavnik, ki lahko določi vaš uspeh ali neuspeh na trgu. Vključuje čustva, miselnost in kognitivne pristranskosti, ki vplivajo na vaše odločitve pri trgovanju. Zavedanje teh psiholoških dejavnikov ter njihovo obvladovanje, sta ključni za sprejemanje racionalnih in discipliniranih potez. Prav tu nastopi ena najbolj izrazitih ločnic med uspešnimi in neuspešnimi vlagatelji.
Strah in pohlep sta primarni čustvi, ki lahko močno vplivata na izid trgovanja. Strah lahko povzroči zamujanje priložnosti ali prezgodnjo prodajo, medtem ko pohlep vodi v pretirano prevzemanje tveganj in impulzivne odločitve. Uspešen trgovalec se nauči ohranjati uravnoteženo čustveno stanje in sprejemati objektivne odločitve, ki temeljijo na trgovalnem načrtu in analizi trga, namesto da bi podlegel čustvenim vzgibom. Pomemben vidik psihologije trgovanja je tudi učenje iz izgub. Analiziranje preteklih poslov, da bi prepoznali napake in jih v prihodnje odpravili, razlikuje uspešne trgovce od tistih, ki obupajo že po nekaj neuspelih poskusih.
Priprava na trgovanje
Preden se podate na trg, je temeljita priprava nujna, saj bo od priprave odvisno, kako stresno in kako (ne)učinkovito bo vaše trgovanje. Žal opažam, de večina trgovalcev nima prav nobene strategije, ali pa je le ta zelo osnovna. Iz tega posledično izhaja, da kasneje nastopijo izgube, iz tega pa sledijo strah, negotovost, jeza in slaba volja. Zato je potrebno pripravi nameniti kar nekaj pozornosti. Tudi o tem smo že govorili v preteklih izobraževanjih za Premium naročnike. Predpriprava obsega naslednje ključne korake:
Razumevanje tržnih trendov in vzorcev
Preden se podamo na trg je ključno, da osvojimo vsaj osnovno razumevanje in poznavanje tržnih trendov, kot so support in resistance območja, konsolidacija, uptrend in downtrend, volume, volatilnost, ter psihologija, ki poganja trg.
Razvoj trgovalnega načrta
Ko poznamo vsaj osnove tržne strukture in cikle, sledi priprava trgovalnega ali investicijskega načrta. Velik del začetnikov namreč kupi oz. vstopi, ko je cena že visoko v zelenem območju, navadno tik pred obratom. Posledično se ujamejo v korekcijo, skozi katero v strahu, da bo vrednost padla na $0, prodajajo s precejšnimi izgubami. Trgovalni načrt nam tako lahko pomaga optimizirati vstop, določiti območja pobiranj dobičkov in zmanjšati izgube. Ko ravno govorimo o izgubah naj jasno zapišem, da so te sestavni del vsakega trgovanja, tudi največjih vlagateljev, zato se jih naučimo sprejeti. Pomembno je, da se naučimo zmanjšati tveganje, dosledno pobirati dobičke in prav tako dosledno počakati na nove vstope, ko je risk reward razmerje najboljše.
Trgovalni načrt ni potrebno, da je kompleksen, ravno nasprotno, biti mora enostaven, a učinkovit. Tako naj vključuje:
znesek glavnice (znesek, katerega boste vložili v trgovanje)
- boste vstopali s celotnim zneskom, ali boste glavnico delili po DCA metodi
- s kakšnim deležem glavnice boste trgovali? Najizkušenejši vlagatelji, s katerimi sem imel priložnost sodelovati, navadno niso tvegali več kot 1-2% glavnice na trgovalni niz. Če ne trgujete aktivno in je vaša strategija bolj dolgoročna, potem svetujem, da ne vstopate s celotnim zneskom na enkrat, temveč ga razdelite na več delov. Če je vaša glavnica npr. $10.000, razdelite glavnico na 10 enakih delov po $1000, nato pa 10 tednov, ko je vrednost najnižja, kupite izbran kovanec za omenjenih $1000 in tako ponovite 10x. Na ta način si boste znižali povprečno nakupno vrednost.
- Kakšni so vaši cilji in pričakovanja? Zapišite si cilje in pričakovanja. Želite glavnico povečati za 20%, 30%, morda 150%? Ključno je, da so vaša pričakovanja sicer optimistična, a realna in zapisana!
- kje boste pobirali dobičke in koliko? Tukaj velja pravilo, da na začetku pobiramo manjši delež dobičkov npr. 10%-20%, dlje kot smo v trgovalnem nizu oziroma dlje kot smo v bikovskem ciklu, večji delež dobička poberimo. Dobičke lahko pobiramo na različne način, najpogostejši pa so ob dosegu močnejših resistance območij in po doseženem odstotku (%) rasti npr. ko kovanec zrase za 10%, poberimo teh 10% “z mize”, ko kovanec zrase za naslednjih 20%, poberimo ta donos “z mize” itn. Tukaj mi dovolite manjšo, kritično pripombo – večino novincev, s katerimi govorim vprašam, kaj je njihov cilj vlaganja v kriptovalute. Odgovor je vedno enak, ustvarjanje dobička. Nato jim zastavim naslednje vprašanje, ali pobirajo dobičke in večina jih odgovori negativno. Zato vas vprašam, če je vaš cilj ustvarjanje dobička, zakaj ne pobirate dobičkov – vsaj del njih?
- koliko kovancev boste vključili v portfelj? Optimalni portfelj se sestoji med 8-20 kovancev. Premajhni portfelji ne nudijo dovolj velike razpršenosti, preveliki so neobvladljivi, oboji pa predstavljajo preveliko tveganje.
- kje boste postavili stop-loss? Zelo pomemben element risk management strategije. Stop loss je pozicija, “navodilo” menjalnici, da proda celoten portfelj, ali le del portfelja, če vrednost pade pod kritično mejo. Na ta način boste morda izgubili 5 ali 10% (lahko tudi kaj več), a zagotovo ne boste izgubili 30, 40, 50% ali več. Cilj je, da zmanjšamo tveganje in izgube! V kolikor trgujete oziroma vlagate na dolgi rok, lahko stop loss postavite širše, sicer vas bo prehitro in prepogosto metalo iz trgovanja.
- če zabeležite 3 ali več zaporednih izgub, prekinite s trgovanjem! Mnogo trgovalcev, ki zabeležijo 3 ali več zaporednih izgub, zapade v jezo in prično trgovati iz jeze. To je nekaj najslabšega, saj nas vodijo čustva in ne razum. V kolikor zabeležite 3 ali več izgub, da tudi to se bo kdaj zgodilo, potem prekinite trgovanje za vsaj nekaj ur, ali celo nekaj dni. Sprostite se, posvetite se bolj prijetnim opravilom in se nato vrnite k trgovanju sproščeni in osredotočeni.
- Pišite trgovalni dnevnik, ki vam bo pomagal spoznavati vaše navade in napake.
K trgovalni strategiji bi sicer lahko dodali še kakšen korak, a zgoraj navedeni več kot zadostujejo za uspešno trgovanje. Od tu dalje je na vas, da se strategije držite in da:
- ne trgujete prepogosto (počitek in odmik od trgovanja sta ključna)
- ne spremljate grafov kar naprej. Imejte plan, držite se plana, zaupajte mu
Trg deluje na principu psihologije množic
Trg je živa stvar in ne deluje po urniku. Kot pravijo izkušeni vlagatelji, trend bo šel gor in dol, a ne nujno v tem vrstnem redu. Imel sem srečo, da sem v svoji karieri spoznal in sodeloval z mnogimi izkušenimi vlagatelji, predvsem borznimi oziroma delniškimi, ki so imeli več kot 30 let izkušenj. Z nekaterimi še vedno sodelujem in mirno lahko rečem, da gre za ljudi z izjemnimi izkušnjami in znanjem, od katerih sem se mnogo naučil. A eno od ključnih spoznanj je bilo, da trg ne deluje logično, temveč predvsem čustveno. Pri samem trgovanju nam bo poznavanje psihologije tako mnogo bolj koristilo, kot znanje matematike. Ko to spoznamo, je marsikaj bolj enostavno.
Prvi princip, ki največ preglavic povzroča predvsem novincem in tistim s slabšo psihološko pripravo je, da kupujemo, ko je trg globoko v rdečih številkah, prodajamo pa, ko je trg visoko v zelenih številkah in kaže znake absolutne požrešnosti. Ko spoznamo ta princip in imamo ob tem še dobro risk management strategijo, k vsemu pa dodamo še samodisciplino in potrpežljivost, potem trgovanje ne postane zgolj učinkovito, temveč tudi mnogo manj stresno. Spremljate torej, kaj počno množice in pojdite v obratni smeri – kot pravi misel, bodite korak pred množicami.
Različne vrste trgovalnih strategij
Na našo psiho, stres in fizično počutje, vplivajo tudi oblike trgovanja. Svet trgovanja tako ponuja pestro paleto strategij, prilagojenih različnim slogom vlaganja in stopnjam tveganja. Med pogostejšimi so:
Dnevno trgovanje (Day Trading): Vključuje nakup in prodajo sredstev znotraj istega trgovalnega dne, s ciljem izkoriščanja kratkoročnih nihanj cen.
Trgovanje z nihanji (Swing Trading): Trgovalci držijo pozicije nekaj dni ali tednov, da izkoristijo kratko- do srednjeročna gibanja cen.
Pozicijsko trgovanje (Position Trading): Trgovalci držijo sredstva daljše časovno obdobje, od nekaj tednov do mesecev ali celo let. Odločitve temeljijo na temeljni analizi in dolgoročnih trendih. Ta oblika trgovanje je poznana tudi kot HODL.
Scalping: Strategija, pri kateri se ustvarja več manjših dobičkov z izkoriščanjem minimalnih cenovnih razlik v zelo kratkih časovnih intervalih, od 1 minute, do 30 minut. Najbolj tvegana oblika!
Če se želite izogniti nepotrebnemu stresu svetujem, da se vsaj, v času bikovskega cikla in večje volatilnosti, poslužujete swing tradinga ali HODLanja, ob tem pa vseeno ne pozabite na vsaj delno pobiranje dobičkov.
Tveganja, povezana s trgovanjem
Trgovanje je samo po sebi tvegano, zato se je pomembno zavedati tveganj, še preden vložite svoj kapital. Med glavnimi tveganji so:
Tržno tveganje: Nevarnost izgub zaradi nihanj tržnih cen
Likvidnostno tveganje: Tveganje, da ne boste mogli dovolj hitro kupiti ali prodati sredstva po želeni ceni
Tveganje finančnega vzvoda (Leverage): Če pri trgovanju uporabljate izposojena sredstva, lahko finančni vzvod poveča tako dobičke kot izgube, kar pomeni večje tveganje večjih izgub. Absolutno svetujem, da niste požrešni in se ne poslužujete vzvodov, ki so večji od 10X
Psihološko tveganje: Vključuje tveganje čustvenih pristranskosti in kognitivnih napak, ki lahko vplivajo na vaše trgovanje
Zapomnite si, vaša prva naloga ni ustvarjanje dobička, temveč zmanjšanje tveganja!
Psihologija trgovanja v medvedjem trendu: Strategije za umirjenost in osredotočenost
Ko tržno razpoloženje postane medvedje (bearish), tudi najbolj izkušeni trgovci pogosto občutijo negotovost. Padanje trga lahko sproži močne čustvene odzive: strah pred izgubami, tesnobo zaradi zamujenih izhodov ali dvom o dolgoročni strategiji. Če ta čustva ostanejo neobvladana, lahko vodijo do dragih napak. S krepitvijo miselne discipline ter trdnimi načeli upravljanja s tveganjem, lahko trgovalci v medvedjem trendu delujejo bolj samozavestno in učinkovito. V nadaljevanju so predstavljene psihološke strategije in praktični nasveti, ki vam bodo pomagali pri soočanju z izzivi padajočega trga.
1. Prepoznajte čustvene sprožilce
Zakaj je to pomembno:
Zavedanje lastnih čustvenih sprožilcev je prvi korak k preprečevanju prenagljenih odločitev. Ko opazite, da se pojavljajo strah, pohlep ali frustracija, se lahko ustavite in znova premislite o naslednji potezi.
Kaj storiti:
Samospoznavanje: Vzdržujte trgovalni dnevnik, v katerega zapisujete svoje čustveno stanje ter zunanje dejavnike (npr. novice ali gibanje cen), ki vplivajo na vaše odločitve.
Načrtni odmori: Odmaknite se od trgovalnega zaslona, če vas preplavi občutek vznemirjenja ali tesnobe. Kratek odmor lahko pomaga pri ponovnem vzpostavljanju mirnosti.
2. Držite se trgovalnega načrta
Zakaj je to pomembno:
Trgovalni načrt je kot zemljevid, ki vas usmerja k vašim ciljem in izhodnim strategijam, ne glede na razpoloženje na trgu. Ko trg preide v medvedji trend, vas jasen načrt obvaruje pred čustvenim odločanjem.
Kaj storiti:
Določite vstopne in izstopne kriterije: Preden odprete pozicijo, jasno določite pogoje za vstop in izstop. Tako boste preprečili paniko ali odlašanje pri padanju cen. Držite se načrta, zaupajte mu.
Uporabljajte zaustavitvene izgube (stop-loss): Zavarujte svoj kapital z nastavitvijo stop-loss naročil na strateških ravneh. Tako se izognete temu, da bi zaradi upanja ali strahu predolgo držali izgubljajoče pozicije.
3. Ohranjajte ustrezno upravljanje tveganj
Zakaj je to pomembno:
Medvedji trend poveča tveganja. Poskrbeti, da tvegate le manjši del svojega kapitala pri vsaki transakciji, vam pomaga preprečiti velike izgube in ohraniti stabilen miselni okvir.
Kaj storiti:
Velikost pozicije: Omejite tveganje na posamezni posel. Mnogi trgovci uporabljajo pravilo 1–2 %, kar pomeni, da tvegajo največ 1–2 % stanja na računu pri eni transakciji.
Razpršite portfelj: Izogibajte se vlaganju celotnega kapitala v eno samo sredstvo ali sektor. Razpršitev naložb ublaži vpliv padcev na vaš skupni portfelj, a investicij vseeno ne razpršite preveč. Portfelj mora biti obvladljiv.
4. Osredotočite se na dolgoročno perspektivo
Zakaj je to pomembno:
Medvedji trgi so del ekonomskega cikla, hkrati pa lahko padci predstavljajo zanimive priložnosti. S širšim pogledom in dolgoročnim spremljanjem trga boste sprejemali bolje podprte odločitve.
Kaj storiti:
Tehnična in temeljna analiza: Ne osredotočajte se le na trenutno gibanje cen. Z grafi poiščite ključna območja (support in resistance), ter upoštevajte temeljne dejavnike, ki lahko nakazujejo okrevanje ali nadaljevanje padanja.
Redno ocenjujte tržne razmere: Spremljajte ekonomske kazalnike, dobičke podjetij in geopolitične dogodke. Tako lahko predvidite morebitne premike na trgu in prilagodite svojo trgovalno strategijo.
5. Obvladujte stres in se izognite izgorelosti
Zakaj je to pomembno:
Trgovanje na nestanovitnem ali padajočem trgu je lahko psihično in čustveno naporno. Kronični stres ne poslabša le presoje, ampak vpliva tudi na vaše fizično počutje.
Kaj storiti:
Zdrav življenjski slog: Redno se gibajte, poskrbite za dovolj spanja in prakticirajte tehnike za zmanjševanje stresa, kot so meditacija ali globoko dihanje. Pomembno je, da se naučite odklopiti od grafov, analiz in pretiranega razmišljanja o vaših naložbah. Ko se disciplinirate, pripravite celovito strategijo in se jo držite, potem postane vse lažje in manj stresno.
Postavljajte si realne cilje: Zavedajte se, da nihče ne more popolnoma napovedati gibanja trgov. Osredotočite se na postopne izboljšave svoje strategije, namesto da bi se obremenjevali s popolnostjo.
6. Razvijajte čustveno odpornost
Zakaj je to pomembno:
Čustvena odpornost vam omogoča, da se po izgubah hitro poberete in ohranite zaupanje v svoje trgovalne sposobnosti. To je posebej pomembno na padajočih trgih, kjer so lahko izgube še bolj boleče.
Kaj storiti:
Učite se iz napak: Vsaka transakcija—uspešna ali neuspešna—vam lahko ponudi dragoceno lekcijo. Preglejte posle, da ugotovite, kaj je bilo dobrega in kje so priložnosti za izboljšave.
Pozitiven miselni okvir: Zavedajte se, da so padci sestavni del trgovalne poti. Namesto da se obremenjujete z izgubami, se usmerite v učenje in prilagajanje.
Razumevanje ciklov, za lažje trgovanje
Še enkrat želim poudariti, da trg nikoli ne gre le gor, ali zgolj dol, zato je pomembno, da nihanja sprejmemo in se z njimi ne obremenjujemo. Nihanja pomenijo akumuliranje moči, nabiranje likvidnosti in priložnosti za nov vstop ali dokup.
Kljub temu, da trenutno dogajanje na trgu mnogim med vami povzroča veliko psihičnega napora, gre še vedno za povsem normalno dogajanje. Korekcije so bile in bodo. Če pogledamo npr. bikovski cikel 2017 vidimo, da smo imeli kar 6 veliki korekcij, ki so znašale od 29% do 39%.
Če pogledamo zadnji bikovski cikel 2020-2022 vidimo, da smo imeli kar nekaj velikih korekcij, med njimi pa sta izstopali kar dve in sicer covid crash, ko je nastopil t.i. black swan dogodek, ko je trg rekordno hitro padel za preko 60%, nato pa še zadnjo veliko korekcijo, ki je znašala 56%. Tehnično gledano, smo v obeh primerih padli v mini medvedji cikel, a če smo pozorni vidimo, da smo se v obeh primerih nato hitro odbili do nove ATH vrednosti.
Pomembno je, da razumemo, da se noben bikovski cikel ne zaključi kar tako na hitro, brez nekih večjih in jasnih makroekonomskih ali geopolitičnih razlogov. Vsak bikovski cikel se zaključi po točno določenem ciklu, ki sicer lahko traja različno dolgo, a za zaključek morajo biti izpolnjeni jasni ciklični dogodki kar pomeni, da se bikovski cikel zaključi najprej z “eksplozijo” BTC in nato še trga altcoinov. Po drugi strani obstaja verjetnost predčasnega zaključka bikovskega cikla, na kar pa lahko vplivajo le nenadni negativni geopolitični ali makroekonomski dogodki, podobno kot v času covid crasha.
V danem trenutku razmere sicer niso optimalne, a še daleč ne ponujajo enega razloga (dogodka) za predčasno končanje bikovskega cikla. Da, lahko se za kratko upočasni, podobno kot v preteklem ciklu, a to nikakor ne pomeni, da gre tudi za konec. Potrebno je torej biti potrpežljiv, da se dogodki in cikel odvijejo. Sami ničesar ne moremo prehitevati.
Kaj sproža aktualen negativni trend?
BTC v danem trenutku še vedno ohranja support nad $90.000 kar je pozitivno, a vprašanje je, če bo ta support zdržal. Trenutno ocenjujem, da kratkoročno najverjetneje ne, iz vsaj nekaj razlogov:
- CME žep v območju $77.000
- Veliko nepobrane likvidnosti v območju med $70.000 in $80.000
- Relativno dobri makroekonomski izkazi ameriške ekonomije, kar ima pozitiven učinek na tradicionalne naložbe, a nekoliko bolj negativen učinek na risk-on naložbe, kot so delnice in kripto (več o tem kmalu)
- odobritev ameriškega zveznega sodišča, da lahko aktualna ameriška administracija proda 69.370 BTC, v skupni vrednosti dobrih $6,5 milijarde
Prav tako ameriška administracija še ni pričela s prodajo BTC zaloge in vprašanje je, ali sploh bo. Vsekakor obstaja možnost.
Kaj bi torej pomenilo, če bi ZDA pričele s prodajo BTC? Odgovor je seveda odvisen od načina prodaje. Ali bo prodaja potekala postopoma, skozi daljše obdobje, ali bo prišlo do hitre prodaje, kot se je to zgodilo lani, ko je je Nemčija v prodajo poslala 50.000 BTC. Kot lahko vidimo na spodnjem grafu, je takrat prišlo do povečanega prodajnega pritiska, kar je vodilo v dobrih 30% globoko korekcijo, ki je trajala nekaj mesecev, od okvirno aprila, do novembra.
A kot vemo, tudi ta nesmiselna prodaja BTC iz strani nemške vlade, ni prekinila bikovskega cikla. Ravno nasprotno. Po nekaj mesečni konsolidaciji in akumulaciji moči, se je trg odbil do nove ATH vrednosti, pri dobrih $108.000.
Če pa na vse skupaj pogledamo iz širšega zornega kota, kar vedno svetujem, potem vidimo (spodnji graf), da dolgoročno, tudi morebitna prodaja vseh 69.370 BTC, ne bi imela nekega dramatičnega vpliva na sam trg, razen potencialne korekcije in začasne konsolidacije. To lahko vidimo tudi na spodnjem grafu, kjer je razvidno, da je v zadnjem letu dni, BTC Realized cap zrasel za preko $381,7 milijard, medtem, ko vrednost celotnega svežnja BTC, namenjenega potencialni prodaji, znaša “le” $6,5 milijarde. Povedano preprosto, povpraševanje po BTC, bi morebiten sveženj BTC, ki bi se prelil na trg, precej hitro akumuliral, kar bi sprožilo odboj.
Da, BTC kratkoročno nakazuje kar nekaj šibkosti, iz že naštetih razlogov, a bikovski cikel ostaja nedotaknjen. Popolnoma razumljivo je, da vaši portfelji trpijo, predvsem v primeru, da jih primarno sestavljajo altcoini. A potrebno je razumeti kratkoročno reakcijo trga in še vedno nedotaknjeno strukturo trga.
Že pred časom sem opozoril, da trg zna preiti v nekoliko večjo korekcijo, do katerih navadno pride po veliki in izraziti rasti, zgodovinsko gledano pa tudi okoli, ali malo po inavguraciji ameriških predsednikov.
Kaj storiti?
Predvsem ne podležite t.i. FUD reakciji in paniki. Trg še vedno ohranja makro bullish strukturo, vsaj dokler se BTC nahaja nad makro supportom $72.000-$77.000. V kolikor ste že pobirali dobičke čestitam, potem lahko v miru počakate, v nasprotnem primeru je situacija, razumljivo nekoliko manj prijetna.
Svetoval bi sledeče:
- Ohranite mirno kri
- Ne prodajajte v paniki, še posebej, če ne trgujete na kratkih intervalih
- Če imate v danem trenutku še kaj dobička, ga poberite z mize
- Fokus ohranite zgolj na tedenskem intervalu, ter mesečnem. Vse ostalo je zgolj šum
- Konsolidirajte protfelj kar pomeni, da pripravite dokupni kapital, v kolikor imate kovance, ki imajo dobiček in ste jih nameravali prodati ali menjati, je to sedaj zadnji čas, a le, če kovanec ni v globoki izgubi – nikoli ne prodajajte z izgubo! Poskrbite, da portfelj ni prevelik in težko obvladljiv
- Ne odpirajte nerazumno tveganih pozicij z vzvodi. Osebno svetujem zgolj spot trgovanje, dokler se razmere ne stabilizirajo in se pokaže bolj jasen trend. Ne pozabite, v območju nad $110.000, se nahaja še kar nekaj likvidnosti!
Vsekakor ohranite mirno kri, saj se dogajanje v prav ničemer ne razlikuje od preteklih cikličnih gibanj. Da, bodite pozorni na širšo makroekonomsko in geopolitično sliko, a zaupajte strukturi. Če pogledate aktualne novice, se bullish novice za BTC kar vrstijo. Po njem povprašujejo velike institucije, banke in celo države. To zgolj kaže na veliko zanimanje zanj, kar pomeni, da nikakor ni govora o koncu bikovskega cikla. Da, začasno se lahko dinamika zaustavi, podobno kot med lanskim aprilom in novembrom, a menim, da bo tokrat vse skupaj trajalo manj časa in da bo kmalu zatem sledil lep odboj. Vse skupaj lahko razumemo tudi kot manipulacijo in poskus iztiska neučakanega in prestrašenega retaila. Vse skupaj je tudi dobra učna lekcija, zakaj portfelje ne smejo izključno, ali večinsko sestavljati visoko tvegani altcoini, saj so nihanja potem mnogo bolj izrazita, kar je še toliko bolj naporno za našo psihologijo.
Za konec naj ponovim, da trg ohranja makro bullish strukturo. Globalni kazalci so za enkrat še vedno dobri in najverjetneje bomo priča enemu zadnjih večjih iztiskov v tem ciklu. Ostanite mirni, pobirajte dobičke, ne tvegajte preveč v teh trenutkih in držite se plana. Kratkoročno, BTC izrisuje SELL signale, kar pomeni, da najverjetneje prihaja do pobiranja spodnje likvidnosti, a ne pozabite, tudi zgoraj ostaja še kar nekaj likvidnosti.
Zapis je informativen narave in ne predstavlja finančnega nasveta! Več informacij pa je na voljo v Premium vsebinah.