Tedenska tehnična in onchain analiza Bitcoin (BTC) in altcoin trga – 02.05. – 08.05.2022

Dogajanje na finančnih trgih je izjemno napeto in kripto trg ni nikakršna izjema. Minuli teden je minil v območju konsolidacije, kjer je bilo nekaj manjših odbojev posameznih altcoinov, BTC pa je teden zaključil znotraj konsolidacijskega območja $37.000 – $40.000. Da, prišlo je do manjše korekcije BTC, a iz vidika trenda nič posebnega, saj je BTC uspel zadržati support nad $37.000. S preteklim tednom sta se zaključila tako teden, kot mesec in BTC je oba zaključil v rdečem, kar ni najboljša popotnica za naprej, a kljub temu to ni spremenilo makro trenda, ki sicer še vedno hodi po robu, a še vedno vztraja v bullish trendu, kar se tiče BTC, kot to lahko vidimo na spodnjem grafu, z jasno vidnim up-trendom.

Vpliv delniškega trga in USD

Na samo gibanje BTC v preteklem tednu, sta imela izjemno velik vpliv ameriški Dollar (USD) in delniški trg oz. index S&P 500. Dollar je tudi v preteklem tednu presenetljivo krepil svojo moč, predvsem zahvaljujoč nestabilnim geopolitičnim razmeram, zaradi katerih so investitorji bežali iz risk-on naložb, med katere sodi tudi BTC, v bolj stabilne oziroma manj tvegane naložbe, med katere sodi tudi USD. Kot lahko vidimo na spodnjem grafu, je USD pokazal izjemno moč in kot je znano, sta gibanji USD in BTC obratno sorazmerni kar pomeni, da ko raste USD, BTC pada in obratno.

Pogled na zgornji graf (gibanje USD) jasno pokaže dominanco USD,, ki je, tukaj moram biti odkrit, presenetljiva. Je pa USD v območju $103 naletel na močno resistance linijo, s katero se sedaj že nekaj časa bori in vprašanje je, če ima še dovolj moči, da to linijo dominantno prebije. Glede na 1D RSI je jasno, da je USD v območju prenakupljenosti, kar pomeni, da bomo najverjetneje spremljali še krajšo konsolidacijo v območju trenutnega gibanja, nato pa bo prešel v korekcijo, kar bi bil pozitiven signal za delniški in kripto trg. A počakajmo.

Na grafu spodaj lahko vidimo primerjavo gibanja delniškega indexa S&P 500 in BTC, ki sta izrazito simetrična, kar pomeni, da je njuno gibanje močno povezano. Glede na prve znake pešanja moči USD, S&P 500 index že nakazuje željo po obratu, medtem, ko BTC še vztraja v konsolidaciji, a bo, v kolikor bodo razmere ugodne, najverjetneje tudi sam sledil up-trendu.

Total Market Cap (analiza kripto trga)

Makro trend kripto trga je še vedno v up-trendu, kot lahko vidimo na grafu spodaj, saj tvori higher low trend, je pa potrebno tukaj izpostaviti dve dejstvi, na kateri je potrebno biti pozoren. Prvo dejstvo je, da se MC nahaja malo nad močno in zelo pomembno support linijo, pri vrednosti $1,6T. Gre za linijo, ki še zagotavlja tvorbo t.i. higher low trenda, padec pod njo pa bi vsekakor nakazoval prehod v bearish trend oziroma bi stanje naredil še bolj dramatično. Drugo dejstvo pa je tvorba lower high trenda, ki bi lahko nakazovala željo po prehodu v bear market in tvorbo lower low trenda.

V danem trenutku so razmere izredno negotove, zato je podajanje ocene o prihajajočem gibanju izredno nehvaležno in težavno, a bom skušal v nadaljevanju izluščiti najbolj verjetne scenarije. Vsekakor je market cap blizu točke preloma, kjer bi lahko prišlo do lepega odboja, a vse je odvisno od prihajajočih dogodkov, o katerih pišem v nadaljevanju. 

Še pogled na Fibonacci analizo možnih območij korekcij in odbojev za kripto trg. Na spodnjem grafu lahko vidimo, da se vrednost MC nahaja malo nad že omenjeno support linijo, kjer pa se prav tako nahaja Fib linija 50%, kjer je že večkrat prišlo do odboja. V kolikor v naslednjih dnevih in tednih ne bo prišlo do kakšnih nepričakovanih FUD novic v smislu geopolitičnih ali globalnih ekonomskih pretresov, potem ocenjujem, da MC ne bo padel pod to vrednost in da bo tukaj prišlo do odboja. To oceno nekako potrjuje tudi 1D RSI, ki je na najnižji ravni po marcu 2020. Povedano drugače, nižje je bil le v času Covid krize (marec 2020) in v času bear marketa 2019. RSI nakazuje željo po konsolidaciji in obratu, do česar bo najverjetneje kmalu prišlo, v kolikor trg ne bo deležen novih globalnih pretresov.

Še dva indikatorja lahko uporabimo za analizo stanja kripto trga. Gre za pomembna trend indikatorja EMA200 (zelena linija) in Pi Cycle 111 na 3D intervalu, katerega se načeloma koristi pri analizi BTC, a oba indikatorja lahko uporabimo tudi pri analizi kripto trga. Kot vidimo, je trg še vedno, kljub nedavni tržni korekciji, nad zeleno linijo EMA200, ki se prav tako nahaja v območju support linije in v območju Fib 50%, kar dodatno nakazuje pomembnost tega območja. Ključno je oziroma želel bi si, da se MC odbije nad Pi Cycle trend linijo (modra), saj bi to nakazovalo novo tržno moč.

Ni dvoma, da je kripto trg v korekciji in da je občutiti prodajni pritisk, ki je predvsem posledica negotovih geopolitičnih razmer. A vseeno še ostajamo v rahlem up-trendu, kar je dober znak, bo pa trg zelo kmalu na prelomni točki, najverjetneje že proti polovici meseca maja oziroma najkasneje do sredine junija.

Analiza trga altcoinov

Ni dvoma, da so altcoini utrpeli neprimerno večjo škodo oziroma korekcijo, kot BTC. Tako je večina trgovalcev, ki trgujejo izključno ali skoraj izključno z altcoini, v izgubi. Glede na makro trend, so altcoini izgubili več kot 50% svoje vrednosti (trg kot celota), glede na zadnji ATH. Vsekakor drastičen upad in na tej točki bi si drznil podati oceno, da je trg altcoinov, po doseženem ATH, prešel v bear market. Kazalcev, ki to potrjujejo je kar nekaj, a najprej beseda ali dve o samem trgu in bear/bull ciklih. 

Kot veste, sem na kripto trgu prisoten vse od leta 2014. V tem času sem se soočil s korekcijami, bull marketi, bear marketi, kapitulacijami in vsem, kar trg lahko ponudi. Seveda sem tudi sam bil deležen velikih izgub, a predvsem iz treh razlogov:

a. Nepotrpežljivosti

b. Prepogostega skakanja iz kovanca v kovanec

c. Nepobiranja dobičkov

Zato naj jasno zapišem, da razumem vašo situacijo, slabo voljo, jezo, negotovost. Vse to je sestavni del trgovanja. A v vsem tem je kar nekaj dobrih novic, katere bom zapisal v nadaljevanju. Najprej pa poglejmo kazalce, ki nakazujejo, da so altcoini že nekaj mesecev v bear marketu. S tem se morda kakšen analitik ne bo strinjal, saj so vmes ponudili kar nekaj lepih odbojev in donosov, a potrebno je sprejeti dejstvo, da je trg danes precej drugačen, kot je bil leta 2014, ko sem začenjal. Odboji niso več tako eksplozivni, cikli se spreminjajo in kljub temu, da sta kripto trg kot celota in BTC še vedno v bull runu, so altcoini prešli v že omenjen bear market.

Prvi indikator, ki nas na to opozarja, je 1W RSI, ki ga lahko vidimo na spodnjem grafu zgoraj. Trenutno je pri vrednosti 42,33, kar je malo nad vrednostjo Covid crasha iz marca 2022 (40,9) – (opomba: opravičujem se za napačno postavljen zelen index oziroma kazalnik skrajno levo, saj bi moral biti postavljen nekoliko bolj desno) in malo nad vrednostjo 30,24, kar je bila vrednost RSI v času dna zadnjega bear marketa. Iz tega izhaja, da so altcoini že dosegli območje bear marketa, da pa ostaja še cca. 30%-35% prostora za nadaljnjo korekcijo, kar bi, glede na dosedanjo korekcijo, pomenilo cca. 80%-90% korekcijo od ATH.

Drugi indikator, ki nas opozarja na bear trend, je tvorba t.i. lower high, lower low trenda, ki ga altcoini tvorijo na 1W intervalu. Kot lahko vidimo na spodnjem grafu, se trg altcoinov giblje znotraj padajočega simetričnega kanala in je tik nad makro support linijo, pri vrednosti $230,5T. Sam omenjen trend sicer velja za bullish trend, a kot vidimo, je vrednost še vedno nad support linijo in nad spodnjo trend linijo kanala, kar pomeni, da še vedno obstaja možnost 30%-35% korekcije, s čimer bi bila dosežena spodnja trend linija. Ocenjujem, da bi to bilo absolutno dno trga altcoinov, kjer bi se trg odbil. 

Omenil sem dobre oziroma pozitivne novice. Zelo pomembno je, da v času trgovanja ohranimo mirno kri, trezno glavo in da vedno poiščemo tudi pozitivne signale. V kolikor ste še vedno na trgu, kljub vsej korekciji altcoinov in še niste obupali, vam lahko čestitam. Najverjetneje ste izkusili svoj prvi pravi bear market in verjamem, da ste se mnogo tudi naučili. 

Druga pozitivna novica je ta, da kljub temu, da morda korekcija še ni končana, je trg altcoinov bližje dnu, kot vrhu kar pomeni, da se trend padanja končuje in da bo sledil odboj, a najprej mora trg prebiti območje resistance linije, pod katerim se nahaja. 

Podobno kot pri Total Market Capu, lahko tudi pri trgu altcoinov, z uporabo Fibonacci analize, določimo ključna korekcijska območja in območja odbojev. Trenutno se trg nahaja nad ključno support linijo, ki predstavlja območje Fib 50%. Omenjeno območje predstavlja support pred padcem nadaljnjih 30%-35%, kar bi pomenilo korekcijo natanko v Fibonacci golden pocket, ki ga lahko vidimo na spodnjem grafu (temno zeleno polje). Osebno ocenjujem, da bi takšno korekcijo povzročila le kakšna nepričakovana FUD novica.

Večina altcoinov je v letošnjem letu zabeležila velik padec, z nekaj svetlimi izjemami. Nestabilen trg altcoinov gre pripisati predvsem nestabilnim geopolitičnim razmeram, zaradi katerih so vlagatelji postali bolj prestrašeni, ne želijo tvegati, predvsem pa čakajo na bolj ugodne razmere. Posledično se je iz trga odlilo kar nekaj kapitala, kar smo videli pri analizi celotnega kripto trga, ob takšnih trenutkih pa krajšo potegnejo prav altcoini.

Pred nami so še pestri dnevi in tedni, a to nikakor ni obdobje za panično prodajo, še posebej, če je vaš portfelj v minusu in vas preostali znesek ne ogroža finančno. Kadar koliko je trg bližje dno kot vrhu, je to obdobje, ki je primerno za nakupe. A tukaj bi vas želel opozoriti, da ne kupujte vse povprek, kupujte močnejše altcoine s preverjenimi projekti in uporabite DCA strategijo, kar pomeni, da z istim zneskom kupujete ob korekcijah, ob enakih intervalih npr. 1x tedensko ali mesečno. Vsekakor priporočam dodatno previdnost pri altcoinih še naprej, morda še nekoliko počakate z nakupi, da pride do potrditve trenda in nato vstopite.

Obdobje maj/junij bo zelo zanimivo in odločilno za altcoine. Trenutno se trend nahaja pod EMA100 na 1M intervalu, kar potrjuje bearish trend/market. April so altcoini zaključili v izrazito negativnem stanju, zato je ključno, da mesec maj zaključijo z odbojem in pozicioniranjem nad EMA100 trend linijo, kar bi bil dober signal za ponoven bull trend.

Analiza trga Bitcoin (BTC)

Za razliko od altcoinov, BTC še vztraja v bull marketu, čeprav mnogi analitiki zagovarjajo teorijo, da se tudi BTC nahaja v bear marketu. Osebno menim, da temu (še) ni tako, da pa se giblje na meji. Glede na to, da se je trg v vseh teh letih močno spremenil je možno, da se trg BTC nahaja v bull marketu, trg altcoinov pa v bear marketu.

To dokazuje tudi že prikazan spodnji graf, kjer BTC še vedno tvori higher low trend, trend, ki je bi pokazatelj še vseh dosedanjih bull marketov.

Gibanje BTC je bilo v preteklem tednu pogojeno predvsem z gibanjem USD, ki je prikazal izjemno moč, katera pa počasi peša. To ne pomeni, da bo USD takoj prešel v korekcijo, saj lahko ponudi še nekaj rasti, a glede na RSI indikator, je USD že kar močno v območju prenakupljenosti, kar pomeni, da prav veliko prostora za rast ni več. Kaj sledi? Možna sta dva scenarija in sicer konsolidacija v trenutnem območju, kar pomeni, da bo USD še nekaj časa ohranjal vrednost in s tem BTC še nekaj časa držal v območju $37.000 – $40.000 oziroma korekcija in odboj BTC.

Kateri scenarij se bo odvil, je močno odvisno od jutrišnjega dne, ko bo ameriška FED ponovno objavila stopnjo obrestnih mer in predstavila morebitne nove ukrepe. Osebno menim, da je velik del strahu in dvoma trga že bil vkalkuliran v nedavne korekcije, zato morebitne kapitulacije trga BTC ne pričakujem (padec pod $30.000). Ta bi bila možna le v primeru nepričakovanih FUD novic, ki bi za trg predstavljale šok.

Kljub makro up-trendu, je BTC padel pod enega ključnih signalnih indikatorjev, SMA600 na 1D intervalu, kar je bearish signal. Pod omenjeno linijo se nahaja že nekaj časa, kar se je predhodno zgodilo le v času Covid crasha marca 2020 in v času bear marketa, 2018/19, kar lahko vidimo na grafu spodaj.

Kaj to pomeni?

Prehod pod SMA600 brez dvoma nakazuje bearish trend, a ne nujno tudi bear market kot takšen, kar smo videli prav marca 2020, čemur je sledil velik odboj. Gibanje pod SMA600 navadno pomeni iskanje dna in daljše konsolidacijsko obdobje, ki lahko traja od nekaj tednov (3-4), do nekaj mesecev (6-12), čemur pa je, vsaj do sedaj, še vedno sledil velik odboj. 

Trenutno največjo skrb predstavlja izjemno nizek trgovalni volume, kar prav tako lahko vidimo na zgornjem grafu spodaj. Nizek trgovalni volume lahko pomeni skorajšnjo spremembo trenda, a glede na to, da nizek volume spremljamo že skoraj leto dni, nakazuje na nižji nakupni interes investitorjev, predvsem retail investitorjev, ki najverjetneje čakajo na bolj pozitivno oziroma bullish obdobje. Prav to pa je, po moji oceni, napaka retail investitorjev (malih kupcev).

Če pogledamo spodnji graf, ki prikazuje BTC Log Curves zones indikator, kateri prikazuje najbolj optimalna območja nakupa in prodaje BTC, lahko vidimo, da se BTC nahaja v zelenem intervalu, ki predstavlja optimalno nakupno območje. Želel bi opozoriti, da to ne pomeni, da vrednost BTC ne more iti še nižje, ampak da je trenutna vrednost BTC bolj primerna za nakup, kot prodajo. In ponovno lahko vidimo, da je vrednost padla nižje od zelenega območja le v času Covid crasha in bear marketov.

Teden bo volatilen

Jutri nas čaka že omenjen mesečni FED sestanek, kjer bodo predstavljene nove obrestne mere in morebitni novi ukrepi za zajezitev inflacije. Dejstvo je, da želi FED pumpati USD, kar ni najbolj ugodno za BTC, a glede na že omenjeno super rast USD in fazo prenakupljenosti, FED prav veliko maneverskega prostora za dodatni zagon USD nima več. 

Prav tako bi želel opozoriti na še en potencialni dogodek, do katerega bi lahko prišlo okvirno med 9.5. in 15.5. Gre za dogodek, kjer bi Pi Cycle trend linija (zelena) negativno križala SMA600 trend linijo (modra), kar lahko vidimo na spodnjem grafu. Nazadnje je do takšnega dogodka prišlo leta 2018, čemur je sledil več kot 50% padec BTC in prehod v bear market. Želel bi jasno povedati, da ni nujno, da bo do tega dogodka prišlo in četudi bi prišlo, ni nujno, da bo prišlo do tako velike korekcije oziroma, če bo do nje sploh prišlo. Obstaja pa povečana možnost, zato bodite v prihajajočih dnevih zelo previdni pri trgovanju z BTC in altcoini. Izogibajte se nepotrebnega tveganja.

Osebno menim, da je možno, da bomo v obdobju, ki je pred nami, videli še kakšno večjo korekcijo, dvomim pa, vsaj po trenutnih indikatorjih, da bo prišlo do kapitulacije trga oziroma padca BTC pod cca. $30.000 oziroma pod $29.000, kjer je bilo zadnje dno. Kapitulacija bi bila možna izključno v dveh primerih:

a. Nepričakovanem geopolitičnem dogodku

b. Načrtnem sesutju trga

Ne glede na vse dvome, skrbi in negativne signale, BTC kaže vsaj še en izjemno pozitiven in pomemben signal, to je EMA21 trend linija na 1M intervalu, ki predstavlja bull/bear market. Kot lahko vidimo na grafu spodaj, je BTC bil pod omenjeno linijo le v času bear marketov, območja pa se je na kratko dotaknil tudi v času Covid crasha. Trenutno se BTC nahaja natanko na EMA21 trend liniji in želel bi si, da bi le ta zdržala, kar pomeni, da mora BTC mesec maj zaključiti pozitivno.

Glede na dodatno nižanje voluma in stisk Bollinger Bands pasov (graf spodaj) ocenjujem, da bo zelo kmalu prišlo do izrazitejšega gibanja BTC. To bo vplivalo tudi na altcoine, zato ponavljam, ne tvegajte po nepotrebnem z nakupi in trgovanjem. Kot lahko vidimo spodaj, se je BTC že dotaknil spodnjega pasu, čemur je sledil manjši odboj, trenutno pa ima še nekaj prostora za korekcijo, znotraj območja $37.000.

On-chain analiza

Če pogledamo spodnji graf, ki prikazuje t.i. prodajni pritisk (Exchange Netflow) na menjalnicah, lahko vidimo, da se le-ta manjša. Nekaj se je sicer povečal v aprilu, a je bil neprimerno manjši kot v obdobju september-oktober 2021. Prodajni pritisk prikazujejo rdeči stolpiči, zeleni pa nakupni pritisk. Večina prodajnega pritiska je prišla s strani retail kupcev, medtem, ko je t.i. pametni oziroma investicijski kapital akumuliral oziroma nakupoval, saj retail kapital kupuje za ustvarjanje kratkoročnih dobičkov, investicijski kapital pa vlaga za daljše odbobje.

Zelo zanimiv je pogled na Pi Cycle Top on-chain indikator, ki je znan po tem, da zelo natančno, do 3 dni razlike, napove vrh določenega cikla. Tako vidimo, da je do sedaj zelo natančno napovedal vse vrhove zadnjih bull run ciklov. To lahko vidimo na grafu, kjer rdeča 111DMA linija na vzgor seka zeleno 350DMA x 2 trend linijo. Kar je zanimivega je to, da smo temu dogodku bili priča aprila lani. Tehnično bi to pomenilo, da se je takrat zaključil bull run in da smo prešli v bear market.

Ta podatek še dodatno zmede situacijo na trgu, saj vemo, da smo po omenjenem vrhu ($64k), nato dosegli še en ATH pri cca. $69k. Poleg tega BTC še vedno tvori higher low makro trend in na 1M makro nivoju še vedno vztraja nad EMA21 trend linijo. Vse to so kazalci, ki kažejo, da BTC še vztraja v up-trendu, kljub on-chain podatkom.

Ob tem naj ponovim še zelo pomemben podatek, da investicijski, veliki kapital akumulira in ne prodaja, kar je prav tako eden ključnih kazalcev prehoda v bear market – to se je zgodilo pri večini altcoinov. Osebno menim, da se je trg spremenil in da bodo kljub vsemu, tržni cikli nekoliko drugačni, kot smo jih bili vajeni. Nenazadnje, gibanje BTC postaja mnogo bolj podobno gibanju delniškega trga, ki postaja dober napovedovalec gibanja BTC. Ne glede na omenjen bearish podatek in daljše korekcijsko obdobje, BTC kljub vsemu kaže moč s svojim vztrajanjem v območju $37.000 – $40.000. Razumljivo, vsi bi si želeli odboja in rasti, a vztrajanje v omenjenem območju nakazuje na moč BTC, tudi v primerjavi z delniškim trgom. Vsekakor pozitiven znak.

Tudi pogled na profitabilne dneve kaže, da je dobrih 63,3% imetnikov BTC še vedno v profitu. Predvsem gre za HODL kupce, ki držijo BTC dlje kot 2-5 let. V izgubi so trenutno le kupci, ki so BTC kupovali v zadnjem letu dni oz. short term kupci (SHT).

Potrditev dobimo  tudi s Capitulation Risk on-chain analizo. Graf prikazuje celoten supply BTC v profitu oziroma izgubi. Prav tako je prikazani graf tudi dober indikator prehoda med bear in bull marketom. Kadar koli je vrednost supplyja v profitu bila med 40,2% in 47,9%, je trg bil v bear marketu (modra krivulja v zelenem polju). Trenutno smo pri vrednosti 63,3% supplyja v profitu, torej smo še kar nekaj oddaljeni od BTC bear marketa.

Kaj se trenutno dogaja s trgom?

Drži, trg se nahaja v fazi, ki je precej nejasna in meglena. Ogromno mešanih signalov, tako bearish kot bullish, poleg tega pa se že več mesecev gibamo v območju makro konsolidacije. Tudi za nas, ki smo na trgu že dlje časa, je situacija naporna in zahtevna, verjetno manj kot manj izkušenim trgovalcem, a še vedno od nas zahteva mnogo več pozornosti na detajle. 

Kar lahko zagotovim je, da pred našimi očmi poteka zgodovinska redistribucija kapitala in kripta od malega kupca, ki je nekoč dominiral na kripto trgu, v roke velikih institucij. S tem kripto trg postaja zrelejši, dobiva na veljavi in moči. A žal dominanco ponovno dobivajo institucije in ne mali vlagatelj. Zato je ključno, da se zavedate pomena investiranja, predvsem v BTC, ki je ključni asset, ob njem pa še morda ETH. To ne pomeni, da ostali altcoini niso vredni vlaganja, ne, to pomeni, da sta omenjena kovanca ključna stebra, ki ne smeta manjkati v vašem portfelju, še posebno, če vlagate na dolgi rok.

Potrebno je razumeti, da dinamični trgi niso zanimivi za vstop investicijskega kapitala. Ta potrebuje dolgočasen ne preveč volatilen trg in prav z iztiskom malega, retail kupca, želi ta kapital to doseči.

To potrjuje tudi spodnja analiza enega vidnejših on-chain analitikov, kjer lahko vidimo, da s strani investicijskega kapitala poteka akumulacija oziroma nakupovanje BTC. Na tej točki se vprašajte, če je trg tik pred tem, da kapitulira oziroma pade celo pod vrednosti $20.000, ali bi veliki kapital vstopal tako očitno na trg? Verjetno ne. Vsi iztiski in vsa manipulacija trga je namenjena temu, da se mali kupec utrudi, prestraši oziroma se naveliča in izstopi iz trga, kar pomeni, da pod ceno proda BTC, katerega veliki kapital kupi.

Kaj lahko pričakujemo?

Vsekakor lahko rečem, da pričakujem izredno volatilen teden in tudi mesec. Današnje in jutrišnje dogajanje bo močno zaznamovalo poročilo jutrišnjega sestanka ameriške FED. Trenutno že poteka boj med kupci na dolgih in kratkih pozicijah. Trg kaže povečano mero strahu in dvoma, kar pomeni pesimizem. Ob temu pa ne gre pozabiti, da trg navadno nikoli ne gre v smeri, kateri sledi množica. Prepričan sem, da je velik del jutrišnjih novic, kakršne koli že bodo, že vključen v trenutno ceno BTC in trga.

V naslednjih 48 urah svetujem previdnost in da ne tvegate po nepotrebnem. Glede na trenutne indikatorje ocenjujem, da je najbolj aktualno korekcijsko območje med okvirno $36.500 in $37.500, kjer se BTC trenutno že giblje, korekcijsko dno pa je v območju $33.000, a menim, da v naslednjih urah in nekaj dnevih ne bomo še šli tako globoko. Naj ponovim, zelo pomembno je, kakšne bodo jutrišnje informacije, po sestanku FED. Osebno čakam na bolj jasno potrditev trenda in trenutno ne trgujem, prav tako sem si izplačal nekaj dobička, za morebiten dokup v primeru korekcije. 

BTC se trenutno nahaja na zadnji stopnici Fib območja 78%. Vsaka korekcija pod omenjeno območje, ni več re-trace, ampak sprememba trenda, kar pomeni bear market.

Zato se mi najbolj verjetna zdita naslednja kratkoročna scenarija. Prvi, ki se pravkar odvija, po katerem bo BTC naredil re-test spodnjega dela support območja $36.500 – $37.5000, čemur bo BTC prešel v odboj in drugi, po katerem bo BTC prešel v lower low trend in napravil korekcijo do območja pri okvirno $33.000. S tem bi prišlo do dodatnega iztiska in kapitulacije mnogih retail trgovalcev, čemur bo sledil odboj BTC. Kratkoročno se bolj nagibam k prvemu scenariju.

Ključni poudarki:

  • Pričakujem zelo volatilnih 48 ur
  • Gibanje trga bo v precejšnji meri odvisno od novic in ukrepov po jutrišnjem sestanku ameriške FED
  • Altcoini so v bear marketu, a so bližje dnu, čeprav imajo še nekaj prostora za korekcijo. To pomeni, da je večji del korekcije za altcoine mimo (50%+) in da prehajajo v območje, ki bi lahko bilo zanimivo za nakup
  • Se pa trg altcoinov nahaja na ključni support liniji. V kolikor ta ne bi zdržala, bi to najbrž pomenilo nadaljnjo močno korekcijo trga altcoinov, do višine 30%. S tem bi trg altcoinov dosegel dno bear marketa, kar pomeni, da bi se začela konsolidacija in odboj
  • Ocenjujem, da je velik del informacij, ki bodo znane jutri (FED), že bil vključen v trenutno ceno BTC
  • Najbolj verjetno kratkoročno korekcijsko območje BTC je med $36.500 in $37.500, kar je tudi ključna support linija, katero spremljam
  • Po trenutnih indikatorjih ocenjujem, da je korekcijsko dno BTC pri okoli $33.000
  • Dogajanje na trgu je predvsem posledica nestabilnih globalnih geopolitičnih razmer. Zato je pomembno, da spremljate tudi svetovno dogajanje, saj lahko vsaka FUD novica vpliva na gibanje trga oziroma sproži korekcijo
  • Glede na mešane signale na trgu svetujem, da s trgovanjem počakate na bolj jasen trend in da ne tvegate po nepotrebnem s trgovanjem in nakupovanjem, predvsem to velja za altcoine
  • Maj/junij je obdobje, ki bo najverjetneje ponudilo veliko dinamike na trgu, sicer pa še vedno vztrajam pri oceni, da bomo še letos videli odboj altcoinov in tudi BTC
  • Sentiment na trgu je zelo negativen in večina pričakuje veliko korekcijo, a ne pozabimo, da trg navadno stori ravno obratno. Kljub vsemu – previdno.
 
 

Tehnična analiza je zgolj informativne narave in velja le kot osebna ocena možnega gibanja trenda. Pred trgovanjem priporočamo, da izdelate tudi lastno tehnično analizo.

Predhodnji članek

Kratek pogled na dogajanje okoli Bitcoina (BTC)

Naslednji članek

Tedenska tehnična in on-chain analiza Bitcoin (BTC) trga in pregled možnih scenarijev, ki so pred nami – 09.05. – 15.05.2022 (PREMIUM)

error: Vsebina je zaščitena!
Kriptokrat - Kripto in makro ekonomske analize, trgovalni signali in novice
O zasebnosti

Spletna stran Kriptokrat za svoje delovanje uporablja majhne tekstovne datoteke oz. piškotke, katere namesti na uporabnikov brskalnik. Piškotkov je več vrst. Obvezni so vsi tisti, kateri so nujno potrebni za nemoteno delovanje in varnost spletne strani. Neobvezni so vsi tisti, kateri niso nujno potrebni za nemoteno delovanje spletne strani, a izboljšujejo uporabniško izkušnjo.

Vsak uporabnik lahko samostojno in kadar koli izbere in omogoči/onemogoči piškotke. Podatki, katere Kriptokrat zbira z uporabo piškotkov so:

  • IP
  • Geo lokacija
  • Preverjanje uporabniškega imena in gesla za dostop do plačljivih storitev
  • Piškotki tretjih ponudnikov (npr. analitika, oglaševanje)

 

Vsi podatki so skrbno varovani in ne bodo predani drugim ali tretjim osebam, razen v primeru resnih kršitev Pogojev uporabe in/ali zakona, kateri velja v RS. V tem primeru bodo podatki, po potrebi, predani ustreznim organom pregona.