V zadnjih dnevih ste me zasuli z vprašanji o menjalnici Binance, kako varna je, kako varno je trgovanje na njej in ali še hraniti kovance na sami menjalnici. Da bi vam odgovoril na vsa vaša vprašanja, sem pripravil pričujoč prispevek, ki bo skušal na enostaven način odgovoriti na vsa vaša vprašanja. Gre za skupek javno dostopnih informacij različnih virov, kot tudi moje osebne ocene. Za začetek pa poglejmo nekaj malega zgodovine.
Po propadu menjalnice FTX novembra letos, ki je veljala za eno največjih in najhitreje rastočih menjalnic, je absolutno dominanco na trgu prevzela menjalnica Binance. Trenutno je na menjalnici Binance shranjenih 595.864 BTC kovancev, kar predstavlja 3,1% delež kovancev v obtoku, vredenih okoli $10,8 milijard. Poudaril bi, da ne gre za BTC v lasti menjalnice Binance, ampak za kovance aktivnih trgovalcev in uporabnikov menjalnice. Skupno Binance ustvarijo dobrih 60% trgovalnega SPOT in Derivatives trgovalnega voluma, kar samo potrjuje, da so Binance tako daleč najmočnejša CEX (Centralized EXchange) menjalnica.
Vpliv Binance na sam trg je izjemno velik. Morebiten propad menjalnice Binance bi za trg predstavljal izjemen šok, ki bi, brez dvoma, odmeval tudi na klasičnih finančnih trgih, saj bi bil njen morebiten kolaps večji dogodek, kot je bil npr.padec Lehman Brothers, leta 2008. Padec najverjetneje ne bi pokopal kripto trga kot takšnega, zagotovo pa bi povzročil izjemno paniko, kar bi povzročilo beg preostalega oziroma večine kapitala iz trga. Total Market Cap kripto trga bi se posledično občutno zmanjšal, kar bi bilo usodno za mnoge kovance. Tako bi najverjetneje ostalo le nekaj ključnih kovancev, večina altcoinov pa bi bila izbrisanih. Najhuje od vsega pa bi bilo prizadeto zaupanje v sam kripto trg, a ta, po moji oceni, vseeno ne bi kolapsiral do te mere, da bi prenehal obstajati. Take moči nima niti menjalnica Binance, kljub vsem svojem vplivu. Naj povem, da osebno dvomim, da bo prišlo do popolnega kolapsa menjalnice Binance, čeprav ta možnost vsekakor obstaja, a je vsaj za enkrat precej majhna, potrebno pa bo biti zelo pazljiv.
Vpletenost konkurence in ameriške politike
Prvi cilj je ustvariti beg trgovalcev in uporabnikov
Aktualne obtožbe in grehi, ki visijo nad menjalnico Binance
Finančne rezerve (PoR)
Vsaka menjalnica mora imeti zagotovljeno ustrezno kritje (kolateralno kritje), s katerim bi, v primeru finančnih težav, lahko pokrila morebitne izgube in posojila. Težava je, ker kripto trg še ni pravilno reguliran (op.a. v tem primeru zagovarjam strogo regulacijo in nadzor ustreznih organov), mnoge revizijske hiše pa nimajo dovolj izkušenj s kripto assetom, da bi lahko opravile ustrezen nadzor. Tega so se zavedale mnoge menjalnice, med njimi tudi FTX, ki so to izkoristile in prišlo je do stanja, kot ga imamo danes. Prav Binance so nato predlagale, da bi CEX menjalnice javno razkrile svoje finančne rezerve, kar se je tudi zgodilo, a mnogi so ostali še vedno skeptični, ali gre za dovolj zanesljive podatke, saj PoR portfelj izkazuje zgolj vsebino tega proteflja, ne pa tudi dejansko uporabo teh kovancev.
Če pogledamo graf finančnih rezerv menjalnice Binance na spodnjem prikazu (vir: Coinmarketcap.com), potem vidimo, da njen največji delež rezerv leži v njenem lastnem tokenu BNB, v lastnem stablecoinu BUSD, v USDT (Tether), BTC in ETH. Skupno naj bi trenutne rezerve menjalnice Binance znašale slabih $49 milijard, po podatkih družbe Nansen pa naj bi portfelj rezerv, še pred dobrim mesecem dni, znašal dobrih $62 milijard. Padec teh sredstev je precejšen, delno pričakovan, a vsaj za enkrat še ni alarmanten, saj rezerve še vedno zadostujejo za morebitno kritje.
Takšni odlivi nikoli niso dober signal, še posebno, če zgolj v enem dnevu pride do skupnega outflowa v višini kar $3 milijard. Mnogi so hiteli z oceno, da gre za zgodovinsko velik outflow, a dejstvo je, da je dotični outflow, ki je nedvomno bil velik, bil največji po mesecu juniju 2022 in ne največji do sedaj. Prav tako so Binance zaznale izrazito povečan outflow v času kolapsa LUNA in FTX oziroma njihovega FTT tokena, ter še v nekaterih primerih poprej.
Binance outflows accelerating pretty quickly
— Martin Lee | Nansen 🧭 (@themlpx) December 13, 2022
$1.76B now https://t.co/NSf0qxLAWW pic.twitter.com/ceafR3wKNU
Ob analizi dejanskega stanja pa moramo vedno biti pošteni in realni, ter pogledati celotno sliko. Da, velik outflow v tako kratkem času je šok za vsako menjalnico, a Binance so to dobro prestale, prav tako pa se je dominanca kmalu prevesila na stran inflowa, kar pomeni, da se je kapital začel vračati nazaj na samo menjalnico, predvsem po zaslugi nekaterih kitov.
Trend reversing now
— Martin Lee | Nansen 🧭 (@themlpx) December 14, 2022
Net inflow of $814M pic.twitter.com/KKjHT2d32h
Stanje je trenutno umirjeno in delno stabilizirano, a še zdaleč ni urejeno. V prihajajočih mesecih bo potrebno pozorno spremljati PoR kazalce.
Binance niso FTX
Po zlomu FTX, je večina menjalnic, med njimi tudi Binance, sklicala nujne sestanke, kjer so analizirali vpliv trga. Zagotovo je to prineslo vsaj nekaj streznitve in skrbi na trg, kar je upravičeno, saj so dogodki okoli FTX pokazali, da trg v veliki meri obvladujejo koruptivni, požrešni, nedorasli in neodgovorni ljudje. Bojim se, da SBF in FTX nista bila osamljen primer, a to bo pokazal čas. Vsekakor sem prepričan, da so te dogodki prisilili menjalnice, da uredijo svoje finance in se vsaj delno, če ne v celoti, distancirajo od slabih poslovnih praks, saj je industrija sedaj na precejšnjem udaru in pod drobnogledom različnih regulatorjev.
Predvsem pa se trenutno stanje, v katerem se nahajajo Binanace, tudi tehnično razlikuje od FTX. Če primerjamo stanje sredstev FTX, se je le to občutno in konstantno nižalo nekaj mesecev pred zlomom, okvirno od junija dalje, medtem, ko je, vsaj za enkrat, v primeru menjalnice Binance, šlo za dnevne outflowe. V tem delu smo torej lahko vsaj nekoliko pomirjeni, a vseeno ostajajo signali, ki kličejo po pozornosti in pazljivosti.
Ključni signali, ki bi lahko nakazovali na potencialne težave
- BNB (Binance nativ token)
- BUSD (Binance stablecoin)
- USDT (Tether)
Če še nekoliko ostanemo pri samem BNB, ki sicer velja za enega najmočnejših in najbolj perspektivnih kovancev, saj je eden redkih, ki kljub bear marketu daje boljši ROI kot BTC. Vsekakor sta za to zaslužna rast menjalnice Binance in dobra fundamentalna osnova, a če pogledamo makro sliko vidimo, da BNB, vse od začetka 2021, praktično ves čas ohranja up-trend linijo, kar je zelo nenavadno in bi lahko nakazovalo na to, da nekdo načrtno ohranja vrednost tako visoko. Mnogi namigujejo na Binance same, vprašanje je le, ali to počno z lastnim kapitalom ali kapitalom uporabnikov, kot so to počeli pri FTX. Ta podatek še ni povsem jasen.
Kakorkoli, BNB je v precej težavni situaciji in kaj hitro se lahko zgodi, da ta, sicer močan kovanec, preide v prosti pad. Zato pozor na že omenjeno support območje. Morebitna izguba supporta BNB, bi skoraj zagotovo negativno vplivala na celoten kripto trg, saj bi v tem primeru Binance (najverjetneje), skušale ohranjati njegovo vrednost s prodajo BTC, BUSD in/ali USDT. To bi občutno zbilo vrednost BTC, kot smo to videli v primeru LUNA ali FTX, kar bi za seboj potegnilo celoten kripto trg. Stvari so medsebojno močno prepletene, zato bo potrebno biti pazljiv na tovrstne signale.
A BNB ni edini potencialni kritični signal. Podobno velja tudi za BUSD, stablecoin menjalnice Binance, katerega Binance izdajajo v sodelovanju z ameriško družbo Paxos. V zadnjih tednih je bilo moč zaznati precej velike odlive BUSD iz menjalnice, nazaj v Paxos (Paxos Treasury), kjer so jih menjali v USD (ameriški Dollar). Tovrstno početje lahko posledično pripelje do t.i. depegginga, ko asset, v tem primeru stablecoin BUSD, ki je vezan na USD, izgubi menjalno razmerje 1:1 z USD. Manjši depeggingi sicer niso redkost, ko 1 stablecoin pade na npr. $0,98, a večja in daljša izguba menjalnega razmerja, predstavlja pogubo za stablecoin, kar smo videli pri LUNA nativ stablecoinu.
🔥 🔥 🔥 🔥 🔥 🔥 🔥 🔥 🔥 🔥 559,000,053 #BUSD (558,832,353 USD) burned at Paxos Treasuryhttps://t.co/y925vxE9sB
— Whale Alert (@whale_alert) December 13, 2022
Še enkrat naj omenim, da podatki sicer kažejo, da naj bi Binance za sredstva, namenjena kolateralnemu kritju, koristila lasten kapital, a dejanske potrditve tega ni, kar je potencialno zaskrbljujoče vsaj do trenutka, ko bomo imeli dejansko potrditev. Iz tega pa izhaja še en zelo zaskrbljujoč signal, ki pa bi bil, v kolikor bi se realiziral, verjetno najbolj usoden med vsemi nedavnimi in potencialnimi prihajajočimi dogodki za kripto trg. To je depegging Tethra (USDT).
V kolikor bi prišlo do padca BNB, bi poleg BUSD, Binance zagotovo situacijo reševale tudi s prodajo USDT, s čimer bi poskušali ohranjati vrednost BNB in sočasno poskrbeti za pokritje kreditnih obveznosti. V tem primeru bi bil prodajni pritisk tako močan, da bi to resno ogrozilo stabilnost USDT, za katerega mnogi trdijo, da nima zadostnega kritja, kot trdijo sami, da bi vrednost 1 USDT ohranjali pri $1. Razumeti moramo, da je USDT največji stablecoin in morebiten padec tega, bi predstavljal izjemno katastrofo. Zagotovo neprimerno večjo, kot sam padec menjalnice Binance.
Precej prahu in dvomov so dvignile tudi nedavne izjave ustanovitelja in CEO menjalnice Binance, CZ-ja, ki je v enem izmed intervjujev za ameriško CNBC dejal, da so pri FTX, pred dejanskim propadom, odkupili za $2,1 milijarde vreden delež v FTX, ki so ga imele Binance. Delež je bil odkupljen v FTT tokenih, ki so bili native tokeni menjalnice FTX, od samega odkupa pa je ostalo le še za okoli $500 milijonov, saj so FTT tokeni izgubili večino vrednosti. Pravzaprav CEO CZ ni natančno vedel, za koliko sredstev gre, kar je pri mnogih sprožilo znak alarma, saj naj bi ta izjava nakazovala, da risk management strategija menjalnice Binance morda le ni tako dobra, kot želijo prikazati. V tem delu bi se strinjal, saj ne gre za mala sredstva in dokaj nenavadno je, da se za dotična sredstva nima bolj natančnih podatkov.
Zadnji, v nizu potencialno najbolj resnih alarmantnih signalov pa je prav tako izjava CZ-ja, ki se je, na vprašanje novinarja o tem, ali nameravajo najeti eno izmed štirih največjih globalnih revizijskih hiš in izvesti celovito revizijo poslovanja, odzval precej nenavadno, ko je dejal, da štiri največje revizijske hiše niso vešče revizij kripto poslovanja. Roko na srce, izjava je zvenela nekoliko v tonu izogibanja, a na koncu je vendarle dejal, da bodo opravili ustrezno revizijo, enkrat v bližnji prihodnosti, a konkretnega datuma še vedno ni navedel.
Vse skupaj je delovalo nenavadno in zato pušča odprto vprašanje, ali morda tudi Binance ne uporabljajo nedovoljene poslovne prakse, kjer koristijo kapital vlagateljev za svoje poslovanje, namesto izključno lastnega kapitala? Zagotovo kar nekaj razlogov, na katere moramo biti zelo pozorni, ne glede na to, ali trgujemo na menjalnici Binance ali ne.
Slabosti CEX menjalnic in prehod na DEX menjalnice
Kaj torej storiti?
Osebno sicer še vedno trgujem na menjalnici Binance, a na njej držim le tisti del portfelja, s katerim aktivno trgujem. Binance so še vedno nedvomno kvalitetna menjalnica, a temelji so se zatresli in kljub moji navezanosti nanjo, kar se tiče uporabe, do nje ne gojim tako globokih čustev, da bi na njej vztrajal do morebitnega bridkega konca. Kot sem že omenil, aktivno spremljam dogajanje, a aktivno trgovanje bom najverjetneje kmalu prenesel na DYDX menjalnico.
Vsekakor pa je prvi ukrep ta, da svoje kovance čim prej prenesite v varno denarnico, kjer boste le vi razpolagali z njimi.
Drugi ukrep je ta, da na menjalnicah hranite le tista sredstva, s katerimi aktivno trgujete. V kolikor HODLate kovance, upoštevajte nasvet o prenosu le teh v denarnico.
Tretji ukrep je, da v kolikor se ne počutite dobro in varno na določeni menjalnici, le to zamenjajte. Sam za enkrat sicer še ostajam na menjalnici Binance, a tri zanimive alternative med CEX menjalnicami so mi OKX, ByBit (tukaj je morda težava o velikem številu leverage naročil, a zadnji podatki kažejo, da se je stanje precej umirilo, kar je dober znak), zanimiva mi je tudi menjalnica Bitstamp, ki deluje zelo stabilno, morda je le nekoliko manj zanimiva za aktivne in napredne trgovalce, zaradi manjšega portfelja kovancev in dokaj visokih feejev, a kot sem dejal, deluje stabilno, predvsem pa je preizkušena. Osebno se tako najbolj nagibam med DEX menjalnico DYDX in eno izmed CEX menjalnic, OKX ali ByBit, predvsem zaradi naprednejših trgovalnih orodij, ki jih žal ne ponujajo DEX menjalnice. A na prvem mestu je vedno ustrezen risk management strategija, katero ohranjam vse od leta 2014 in mi je pomagala preživeti vse do danes.
Zaključek