Dogajanje v zadnjih dnevih je močno zaskrbelo mnoge vlagatelje in prenekateri “vplivneži” so hiteli razlagati, da se veselje na kripto trgu končuje in da smo na pragu predčasnega zaključka bikovskega cikla.
Naj vas kar takoj na začetku potolažim, da so takšne skrbi odveč. Vsaj za enkrat. Razumljivo, na finančnih trgih lahko vedno pride do nepričakovanih pretresov, ki trg lahko pahnejo v predčasen medvedji cikel, a tokratno dogajanje, čeprav je precej medvedje obarvano, ni začetek medvedjega cikla. A začnimo na začetku.
Najprej je potrebno razumeti, da noben bikovski cikel ali trend, ne pomeni zgolj ravno linijo navzgor in noben medvedji trend ne pomeni zgolj ravno linijo navzdol. Prav tako moramo poznati in ločiti generično gibanje trgov, ki deluje ciklično in umetno, ali zmanipulirano dogajanje na trgu, ki pripelje do manjših ali večjih korekcij trga. Žal teh zmanipuliranih dogajanj največkrat ne moremo napovedati, vsaj ne pravočasno, saj se zgodijo hitro in so posledica usklajenega delovanja velikih “igralcev”, ki npr. sočasno in na hitro prodajo, s čimer trg potisnejo navzdol, to pa sproži strah med manjšimi vlagatelji, ki prav tako, v paniki, prično prodajati. Lahko bi rekli, da gre za sistem snežne kepe.
Aktualno dogajanje na trgu je tako v celoti povezano prav s tem, lahko bi rekli manipulativnim dogajanjem, za katerim stojita predvsem nemška in tudi ameriška vlada, ter nekdanja največja menjalnica, Mt.Gox. Tako obe vladi, kot Mt.Gox menjalnica, so pričele s prodajo večjega števila BTC, kar razumljivo, trg vleče navzdol. Na srečo ne prihaja do sočasne prodaje večinskega ali celo celotnega portfelja BTC, zato trg pada postopoma in ne hitro, no po drugi strani pa to žal potencialno predstavlja možnost daljšega padanja trga, v časovnem smislu. A gledano iz vidika tehnične strukture trga in makro cikla, trg nikakor (še) ni v fazi medvedjega cikla oziroma prehoda vanj. Vsekakor pa razumem, da takšne korekcije trga, še posebej, če je večina vašega portfelja v altcoinih, nikakor ni nekaj, kar bi človeka pustilo ravnodušno. A ponavljam, ključen element uspeha v finančnem svetu ni poznavanje tehničnih analiz. čeprav je to zelo pomembno, temveč je ključen element uspeha, psihologija, ki nam omogoča, da tudi v takšnih trenutkih ohranimo mirno kri, zdrav razum in na vse skupaj pogledamo iz kritične distance, kar nam omogoči bolj jasen pogled na dogajanje.
Razlogi, ki potrjujejo, da trg še vedno ostaja v makro bikovskem ciklu
Tretji razlog je Bitcoin Pi Cycle Top indikator, ki velja za enega najbolj zanesljivih indikatorjev, gledano zgodovinsko, kar se tiče napovedovanje cikličnega vrha. Omenjeni indikator (graf spodaj) namreč nakaže območje cikličnega vrha, ko pride do križanja zelene in oranžne trend linije. Kot lahko vidimo, nas do točke križanja loči še kar nekaj časa. Res je, vedno smo lahko priča drugačnemu ciklu, ki prinese nekaj sprememb, a kot že omenjeno, za enkrat ni razlogov, da bi lahko trdili, da bo ta cikel drugačen oz. da je drugačen, zato ostajam pri oceni, da aktualni bikovski cikel še ni končan.
Četrti razlog so aktivnosti BTC ETF skladov. Zelo pomemben dejavnik, ko analiziramo dogajanje na trgu, je tudi reakcija kitov oziroma institucionalnega kapitala. Tako je eden najpomembnejših in najbolj jasnih signalov, da je trg dosegel območje makro prenakupljenosti in da se bliža ciklični obrat, množična prodaja s strani velikega kapitala. Če pogledamo spodnji graf, ki prikazuje inflow (priliv) in outflow (odliv) likvidnosti v BTC ETF sklade, potem vidimo, da v času aktualne korekcije ni prišlo do velike ali celo panične in hitre prodaje naložb v BTC sklade. Ravno obratno, skladi so predvsem mirovali kar nakazuje na to, da najverjetneje iščejo in čakajo novo optimalno točko vstopa, kar nikakor ni reakcija, ki bi jo instituticionalni kapital kazal ob prehodu v makro medvedji cikel.
Peti razlog, ki kaže, da smo zgolj v fazi znotrajciklične korekcije in ne v fazi obrata cikla, je Bitcoin mavrični graf vrednosti. Še en graf, ki zelo natančno, gledano zgodovinsko, kaže območja, ko trg prihaja v fazo potencialnega obrata. Če pogledamo spodnji graf potem vidimo, da je vsak dosedanji bikovski cikel, BTC dosegel rdeče območje oz. t.i. “blow off top” območje, čemur je sledil ciklični obrat. Če izhajamo iz aktualnega grafa potem je jasno, da sta BTC in trg še močno oddaljena od rdečega, ali vsaj temno oranžnega območja, ki nakazujeta makro prenakupljenost. No, je pa potrebno opozoriti, da se intenziteta, ki je posledica nižanja volatilnosti, močno niža, tako lahko vidimo, da se vrh cikla niža, če primerjamo pretekle makro cikle. Tako je čisto možno, da bo tokratni ciklični vrh še nekoliko nižji, a izhajajoč iz trenutnega grafa, je BTC komaj zapustil modro območje, ki nakazuje ciklično dno in ni dosegel niti rumenega območja.
Razlogi za korekcijo
Kaj so torej razlogi za aktualno korekcijo? Aktualna korekcija je, kot že zapisano uvodoma, nekaj povsem normalnega, četudi smo v bikovskem ciklu. Razumljivo, vzdušje in občutki nikakor niso prijetni, še posebej, če je večina ali celoten vaš portfelj v altcoinih, a takšna reakcija trga je normalna, predvsem v obdobju po halvingu, ko navadno pride do nekaj več nestabilnosti in konsolidacijskega gibanja. Prav to obdobje je zato ključno, saj v njem uspejo le tisti, z največ tehničnega znanja, predvsem pa z dobro psihologijo. Tudi zato je potrebno vedno stopiti korak nazaj in na vse pogledati iz kritične distance.
Tokratna korekcija pa je po večini posledica negeneričnega dogajanja. Ključni razlog leži v nemški vladi in v nekdaj največji, sedaj pa že dolgo časa propadli menjalnici Mt.Gox, ki sta pričeli s prodajo svojega BTC portfelja. Zakaj prav zdaj, lahko seveda zgolj ugibamo. Vsaj kar se tiče nemške vlade. Prodaja t.i. Mt.Gox Bitcoinov je nekako bila pričakovana že nekaj let, čakalo se je le na uradni datum, določen s strani pristojnega sodišča, ko bo lahko prišlo do začetka izplačil iz t.i. poplačilne kvote upnikov. Čeprav takšni dogodki trg sicer lahko močno zamajejo, ali ga celo pahnejo v predčasen medvedji cikel, pa imamo tokrat opravka s počasno in postopno prodajo BTC, kar pravzaprav ni slabo. Res je, da trg lahko posledično ostane več tednov ali celo mesecev v bolj bearish fazi oziroma znotraj območja konsolidacije, a po drugi strani se bi s tem krepil support, bikovski cikel pa bi se posledično lahko podaljšal.
Nemška vlada ima v svojem portfelju še vedno preko 40.000 BTC, medtem, ko ima Mt.Gox, v svoji poplačilni masi, za preko $7,6 miliajrde BTC. Vsekakor izjemne številke, ki bi, v kolikor bi prišlo do prodaje celotnih portfeljev, drastično zamajale trg, a prepričan sem, da se to ne bo zgodilo. Razlogov za to moje prepričanje pa je kar nekaj.
ETF skladi
Prvi razlog so ETF skladi. Kljub več milijardam vrednim portfeljem, ki bi močno zamajali trg, tega danes v večini obvladujejo ETF skladi, torej institucionalni kapital, ki razpolaga z nekaj bilijardami USD kapitala kar pomeni, da bi, v kolikor bi do take prodaje prišlo, ta znesek brez večjih težav akumuliral že znotraj meseca dni.
Nemška vlada manipulira trg
Da, nemška vlada je pričela s prodajo dela svojega BTC portfelja, kar je zamajalo trg, a on-chain analiza kaže, da je ta ista vlada, ko je cena BTC padla, ponovno kupila lep delež BTC, v skupni vrednosti okoli $111 milijonov. Inflow-outflow grafični prikaz je prikazan spodaj. Gre torej za tipično manipulacijo trga, za katero najverjetneje stoji tudi institucionalni kapital, ki politiko izkorišča kot vzvod za manipulacijo trga in posledično nižanje cene, s čimer bi si zagotovili boljšo vstopno/dokupno pozicijo.
Politika in gospodarstvo vse bolj naklonjena Bitcoinu
Tretji razlog je bolj fundamentalne narave. Z vstopom institucionalnega kapitala na kripto trg in po uradni potrditvi BTC ETF skladov, ETH ETF skladov je jasno, da svet vse bolj odločno podpira in sprejema BTC in kripto. Če k temu dodamo še odločno podporo BTC, Donalda Trumpa, ki je trenutno najmočnejši predsedniški kandidat v ZDA, potem je jasno, da se svet počasi, a zanesljivo odmika od fiat valut in klasičnih naložb, v smeri Bitcoina. Vsekakor zelo pozitiven signal, predvsem dolgoročno. To sicer ne pomeni, da na poti proti vrhu ne bomo naleteli na manjši in tudi večje korekcije ter pretrese, a gledano iz fundamentalnega vidika, lahko z optimizmom zremo v prihodnost. Vsaj kar se tiče BTC in nekaterih večjih altcoinov. Vsekakor pa to ne moremo reči za altcoine na splošno. Tukaj velja biti zelo pazljiv.
Zgodovina in veliki pretresi
Glede na aktualne indikatorje in signale, trg torej še vedno ohranja makro bullish strukturo in v ničemer ne odstopa od preteklih bikovskih ciklov. Vsaj za enkrat ne. Tudi iz vidika makro bullish trenda, ki na tedenskem intervalu tvori enega največjih bull flagov, trg ohranja to bullish strukturo (graf spodaj), kar je pozitivno.
Gledano psihološko, razmere razumljivo niso najbolj prijetne, predvsem za vlagatelje v altcoine, a kot že omenjeno, sliko je potrebno pogledati iz kritične distance, da bi dobili bolj jasno sliko in bi se lažje pripravili za nadaljevanje. Zato je ključno, da ohranimo mirno kri, da smo potrpežljivi in da smo pozorni na morebitne signale, ki bi nakazovali obrat in nadaljevanje bullish trenda, a hkrati moramo biti prav tako pozorni na signale, ki bi potencialno prižgali zelo resne opozorilne signale.
Kateri so te signali? Katera so tista ključna območja, na kaj moramo biti pozorni in kaj pričakujem v nadaljevanju leta, pa si bomo pogledali v jutrišnjem ponedeljkovem Telegram livestreamu za Premium naročnike.
Za konec pa morda še nekaj poučnih lekcij, katere lahko potegnemo iz trenutnega dogajanja:
- Bikovski trend ne pomeni le strme rasti, ampak tudi večje korekcije
- Nikoli ne iščite popolnega vrha za prodajo, ali popolnega dna za vstop, saj to največkrat pomeni, da boste kupovali precej višje oziroma prodajali precej nižje
- Nikoli ne vstopajte po sistemu all in, temveč se poslužujte DCA strategije kar pomeni, da vstopate po delih, ob večjih korekcijah
- Vedno pobirajte dobičke, kar še posebej velja v primeru, da je vaš portfelj primarno ali izključno sestavljen iz altcoinov
- V resnici nikoli niste v izgubi zaradi korekcije trga, temveč zaradi slabe risk management strategije in predvsem zaradi nepobiranja dobičkov