Ena zelo pogostih napak, ki jih opažam pri novih in manj izkušenih trgovalcih je, da trgujejo brez ustreznega znanja in brez, v naprej zastavljenih strategij. Posledično je takšno trgovanje mnogo bolj tvegano in navadno se hitro konča z likvidacijo, ali velikimi izgubami. Drži, nobena strategija ni 100% zanesljiva, zato ob trgovalni strategiji potrebujemo tudi ustrezno risk-management strategijo. Nobenega dvoma pa ni, da uporaba preizkušenih trgovalni strategij omogoča mnogo bolj optimalne rezultate, predvsem pa z njimi občutno zmanjšamo potencialne izgube.
Trgovalnih strategij je mnogo. V kolikor jo imate, kar močno upam in v kolikor vam prinaša dobre rezultate, se je držite. Strategija, ki jo bom predstavil danes pa je ena bolj učinkovitih, kljub svoji preprostosti, pogosto uporabljena med trgovalci, primerna pa je tudi za popolne novince in manj izkušene trgovalce. Skozi prikaz, ki sledi, si bomo pogledali praktične primere, kdaj vstopiti/dokupiti in kdaj prodati. Strategija je bolj primerna za trgovanje na srednjih in dolgoročnih intervalih, kot tudi za HODL strategijo. Vsekakor jo lahko uporabimo tudi pri krajših intervalih, a osebno bolj priporočam uporabo pri srednjeročnih in dolgoročnih intervalih. Še več nasvetov in trgovalnih strategij, lahko najdete v rubriki nasveti.
Poglejmo si strategijo:
Strategija: 3 MA indikatorji in RSI
Priporočljiv interval trgovanja: srednjeročni ali dolgoročni (tedenski, priporočljivo mesečni)
Uporabljeni indikatorji: MA50, MA100, MA200, RSI (MA – Moving Average)
Priporočljiv časovni interval za izdelavo strategije: priporočljiv je 3D (3 dnevni) interval
Primernost strategije: strategija je primerna tako za BTC, kot altcoine
Priporočljiva orodja za izdelavo strategije: Tradingview
Ključna pravila
Preden pričnemo s pripravo strategije in samim trgovanjem, moramo poznati nekaj pravil, ki so ključna za izvedbo vsake strategije, zato se jih moramo vedno držati.
- Pravilo – kdaj nameravate pobirati dobiček? Nadvse pomembna informacija, katere mnogi trgovalci nimajo in preprosto trgujejo na pamet, brez cilja. Da bi lahko uspešno trgovali, moramo poznati svoj cilj. Zato je pomembno, da pred izvedbo strategije določimo, kdaj bomo dobičke pobrali. Želite pobirati dobiček po ustvarjeni 20%, 50%, 100% rasti? Odločitev je vaša, a sprejmite jo in se je držite!
- Pravilo – dobičke pobirajte redno! Z ustvarjenimi dobički lahko ponovno dokupujete ob korekcijah, ali pa jih koristite za plačilo vaših rednih stroškov. Kakor koli, a dobičke vedno pobirajte!
Nastavitev indikatorjev
V orodju, kjer izdelujete tehnične analize oziroma spremljate grafe (priporočam Tradingview), najprej izberite želen kovanec, s katerim nameravate trgovati. Uporabite lahko kateri koli kovanec, za namen prikaza dotične strategije, bom uporabil BTC v paru z USD (BTC/USD). Da bi izbrali potrebne indikatorje, kliknemo na opcijo Indicators.
Nato v iskalnik indikatorjev vtipkajte MA (Moving Average) in ko vam iskalnik ponudi iskan indikator (MA), nanj 3x kliknite. Tako boste dodali 3 MA indikatorje, ki jih potrebujemo za izdelavo strategije.
Nato storite enako, le da v iskalnik indikatorjev vpišete RSI. Ko vam iskalnik ponudi iskan indikator, kliknite 1x na Relative Strength Index.
Priporočljivo je, da imate viden tudi trgovalni volume. Drugih indikatorjev ne potrebujete, v kolikor želite pa jih lahko imate, saj boste z njimi dodatno preverjali učinkovitost vaše strategije. A za tokratni prikaz, drugih indikatorjev ne bomo potrebovali. Sedaj, ko imamo izbrane vse potrebne indikatorje, le tem ustrezno prilagodimo nastavitve.
Nastavitve uredite tako, da 1x kliknete na izbran indikator, ki je izpisan levo zgoraj, nato pa kliknete ikono za nastavitve (kolešček). RSI indikator lahko pustite kot je, medtem ko na vsak MA indikator nastavite ločeno. Odprlo se vam bo okence za nastavitve, kjer lahko izberete poljubno barvo linije (vsak MA indikator mora imeti drugačno barvo, za lažjo identifikacijo). Edina nastavitev, ki jo morate nato spremeniti, je opcija Length. Za prvi MA indikator uporabite length 50, za drugi 100 in tretji 200. Torej, MA50, MA100 in MA200. Kliknite ok.
Zadnji korak v nastavitvah je, da le še izberete 3D (3 dnevni) interval na časovnici zgoraj. Tako, sedaj ste pripravljeni za postavitev trgovalne strategije.
Kdaj vstopamo v trgovanje (nakup/dokup)
Kdaj pobiramo dobičke, izstopamo iz trgovanja?
Za točko izstopa oziroma pobiranja dobičkov, veljajo naslednja pravila:
1. Vrednost kovanca mora biti nad vsemi tremi MA trend linijami. Idealno je, če je najkrajša, MA50 zgoraj, pod njo MA100 in spodaj MA200.
2. RSI indikator mora biti nad zgornjo linijo (70%), linijo prenakupljenosti. Območje prenakupljenosti pomeni, da večina kupuje, s čimer pojenja nakupna moč in to je čas, ko pričnemo razmišljati o pobiranju dobičkov oziroma izstopu.
To lahko nazorno vidimo na spodnjem grafu. Kot primer vstopne točke (vrednost pod tremi MA linijami, RSI pod linijo preprodanosti) je z zelenim krogom označeno območje vstopa. Kot primera izstopne točke, sta z rdečim krogom označeni dve območji. Izstopili bi lahko pri katerem koli, odvisno od našega plana. V vsakem primeru bi dosegli skoraj 400% oziroma 1000% rast, kar je izjemen ROI. V obeh primerih je vrednost BTC nad tremi MA linijami, RSI (na spodnjem grafu zgoraj) pa visoko nad mejo prenakupljenosti. Naj ponovim, kot primer je uporabljeno malo daljše časovno obdobje, za lažji prikaz.
Pomembni poudarki
- Pred pričetkom trgovanja jasno določite, koliko dobička ciljate in se tega držite
- Ne bodite požrešni, ostanite realni
- Za vstop/nakup mora biti vrednost kovanca pod vsemi 3 MA linijami, RSI pa pod linijo preprodanosti (20%)
- Za izstop mora biti vrednost kovanca nad vsemi tremi MA linijami, RSI pa nad linijo prenakupljenosti (70%)
- Dobičke pobirajte redno in sproti
Kaj so realno postavljeni dobički?
Kadar govorimo o točkah izstopa, je pomembno, na kakšnem intervalu trgujemo. Za srednjeročni interval so popolnoma realni dobički v območju 20%-25%. V kolikor trgujete bolj dolgoročno in ste nekoliko bolj agresivni, lahko določite npr. 70-75%, morda tudi 100%. Vsekakor ne bodite požrešni in ne pozabite, da se vsaka rast vedno konča in sledi korekcija. Takrat lahko ponovno vstopite in znova ustvarite dobiček.
MA in RSI trgovalna strategija na krajših intervalih
Ker se zavedam, da vas mnogo trguje tudi na krajših intervalih, kot je tedenski, si bomo pogledali, kako dotično strategijo prilagodimo tovrstnemu trgovanju.
Še vedno bomo uporabili MA in RSI indikatorja. RSI ostane z nastavitvami kot so, v primeru MA indikatorja pa bomo uporabili le dva (2) in sicer MA20 in MA100. Časovni interval pa ne bo več 3D, temveč 1D. Tokrat bomo za prikaz uporabili Ethereum, v paru s USDT (ETH/USDT).
Kdaj vstopamo v nakup?
2. Vrednost kovanca mora biti pod obema trend linijama
3. RSI mora biti pod spodnjo linijo preprodanosti (20%)
Kdaj izstopimo oziroma pobiramo dobičke?
2. Ko je RSI nad linijo prenakupljenosti (70%)
3. Ko je vrednost kovanca nad obema MA trend linijama
Optimizacija strategije z uporabo support in resistance linij
Uporabniki, ki že imate nekaj več trgovalnih izkušenj, lahko za optimizacijo pričujoče strategije in za potrebe dodatne potrditve nakupno prodajnih točk, uporabite tudi support in resistance linije. Območja support linij so zelo zanimiva za vstop, medtem, ko so območja resistance linij zelo zanimiva za izstop. To lahko vidimo tudi na spodnjem grafu. Gre za identični graf prejšnjemu in kot vidimo, support in resistance liniji se nahajata natanko v območjih vstopa in izstopa.
Zaključek
Vsekakor svetujem, da pred praktično uporabo strategijo nekaj časa preizkušate, saj boste tako dobili še boljši občutek za optimizacijo le-te. K strategiji lahko dodate tudi kakšen drug, vam priljubljen indikator, a moje mnenje je, da so najbolj učinkovite strategije preproste in pregledne. Ponoviti pa želim, da nobena strategija ni 100% zanesljiva, zato vedno uporabljajte ustrezno risk management strategijo. Na voljo je še kopica drugih, preprostih in bolj kompleksnih strategij, katere pa bom predstavil ob kakšni drugi priložnosti. Uspešno trgovanje vam želim!
Zapis je izključno informativne narave in ne predstavlja finančnega nasveta. Prav tako priporočam, da pred trgovanjem vedno opravite še svojo analizo in poskrbite za ustrezno risk management strategijo!