Eno izmed najpogosteje zastavljenih vprašanj, ki jih prejmem, se nanaša na območje in čas primernosti nakupa/dokupa kovancev. Kdaj je torej najbolj primeren čas za nakup/dokup, v kolikor kovance HODLamo in posledično gradimo portfelj kovancev? Seveda je na voljo kar nekaj uporabnih strategij, ki nam lahko pomagajo pri iskanju optimalnih dokupno, nakupnih območij, a danes bomo spoznali eno izmed najbolj preprostih, a tudi najbolj učinkovitih strategij, kjer bomo uporabili zgolj en oziroma največ dva indikatorja. Strategija je sila enostavna, zato je primerna tudi za začetnike in manj izkušene vlagatelje.
Filozofija dokupne strategije
Ko govorimo o dokupni oziroma nakupni strategiji, v osnovi velja pravilo “buy low, sell high”, kar pomeni, da kupujemo po najnižjih cenah, prodajamo po najvišjih. Vsekakor misel, ki se sliši logična in tudi sila preprosta. A v kolikor ste že kdaj poskusili kupiti vsaj kakšen kovanec se boste strinjali, da je praksa najpogosteje precej drugačna. Tako pogosto kupimo kovanec, ker je njegova vrednost izdatno padla, nato pa kovanec še kar pada in pada. Najverjetneje se sliši znano, kajne?
Ena izmed najpogostejših napak novih in manj izkušenih trgovalcev je iskanje “popolnega” dna in na drugi strani “popolnega” vrha, kjer bomo kovanec kupili in prodali. Takšna “strategija” je odlična v teoriji, v praksi pa se skoraj nikoli ne obnese in navadno vodi v velike izgube, ali v panično lovljenje cene. Popolnega dna namreč skoraj ni mogoče napovedati, po drugi strani pa takšni vlagatelji, ki lovijo “popolno dno”, na koncu skoraj nikoli ne kupijo po najbolj optimalni ceni. V svoji skoraj 10 letni trgovalni karieri, sem videl mnogo takšnih primerov, na začetku sem bil tudi sam odličen primer lovca na “popolno dno”, kar me je drago stalo. Gre namreč za psihologijo. Ko iskalci “popolnega dna” rečejo, da bodo npr. BTC kupili pri $10.000, tega nikoli ne storijo, saj ko pade cena na $10.000, prično verjeti, da bo šla cena še nižje in nastavijo nakupno naročilo na $8.000, nato na $5.000, kmalu zatem pa se vrednost močno odbije in na koncu kupujejo BTC pri $25.000, $30.000, $50.000 itn.
Ne nakupujte/dokupujte na enkrat, vstopajte postopoma
Optimalna nakupna območja za BTC
Kot omenjeno uvodoma, na voljo nam je kopica uporabnih strategij in indikatorjev, s pomočjo katerih lahko določimo optimalna območja vstopa, a v pričujočem prispevku si bomo ogledali le najbolj znana in tudi ena bolj uporabnih, kar je pomembno predvsem v primeru altcoinov, kjer ključni indikatorji, ki so namenjeni primarno ali izključno BTC, ne ponujajo najboljših rezultatov.
Uporaba Stohastičnega RSI indikatorja
Stohastični RSI indikator (Stochastic RSI) je t.i. oscilator oziroma momentum indikator, podobno kot klasični RSI ali MACD, s pomočjo katerega merimo preprodanost ali prenakupljenost posameznega kovanca. Velja za enega najbolj uporabnih indikatorjev, katerega bomo v tej strategiji uporabili kot ključni indikator, namenjen iskanju optimalnih vstopnih območij.
Na grafu se bo indikator pokazal spodaj, kot je to prikazano na spodnjem prikazu. Preden nekoliko spremenimo nastavitve poskrbimo, da izberemo tedenski interval (1W) prikaza grafa, izbranega kovanca.
Nato nekoliko spremenimo nastavitve Stohastičnega RSI indikatorja v zavihku Stil. Spremenili bomo vrednosti zgornjega in spodnjega pasu, srednji pas pa bomo tokrat odstranili oziroma odkljukali.
Vrednost zgornjega pasu spremenimo iz 80 v 10, vrednost spodnjega pasu spremenimo iz 20 v 0. Srednji pas odkljukamo, saj ga ne bomo potrebovali, po želji lahko spremenite tudi ozadje v zeleno in to je vse.
Sedaj smo pripravljeni, da za poljuben altcoin, na tedenskem intervalu (1W), identificiramo optimalna vstopna območja. Na te nas opozori Stohastični RSI indikator, ko se dotakne zgornje linije zelenega območja oziroma, ko pade v zeleno polje, pod vrednost 10. Kadar koli pride do takšnega signala velja, da je kovanec krepko preprodan, cena pa optimalna, glede na povprečno vrednost. Kot lahko vidite spodaj, optimalno območje ne pomeni nujno, da je cena najnižja. Zagotovo bo ob nakupnem signalu na najnižji vrednosti v določenem obdobju, a to ne pomeni, da kasneje ne more pasti še nižje. Kot pa smo spoznali uvodoma, nikoli ne iščemo popolnega dna, ampak povprečno najbolj ugodno ceno, pri čemer nam lahko Stohastični RSI indikator odlično koristi.
Spodaj še prikaz aktivacije signala o vstopu vrednosti v optimalno območje. Pogoj je, da se je Stohastični RSI vsaj dotaknil zgornje linije 10, optimalno pa je, da je pod njo, torej v zelen polju, med 0 in 10.
Dodatna optimizacija z EMA50 trend linijo
Vsekakor verjamem, da vam bo pričujoča strategija dodatno olajšala delo in dvome, kdaj je najbolj optimalen trenutek za vstop, vseeno pa svetujem, da strategijo predhodno preizkusite, pred nakupi pa upoštevajte tudi makroekonomsko sliko in splošen trend trga.
Vsebina je zgolj informativne narave in ne predstavlja finančnega nasveta.