Kot nekdo, ki se s trgovanjem in vlaganjem ukvarja vse od začetka leta 2014 dalje lahko z vso odgovornostjo zatrdim, da je aktualni bikovski cikel daleč najbolj zahteven in tudi zmanipuliran. Na možnost zahtevnosti cikla, predvsem pa njegove zmanipuliranosti, sem v preteklosti že opozoril, predvsem zaradi vstopa velikega kapitala na trg. Veliki kapital si namreč ne želi zgolj deliti trga, želi ga obvladovati, želi mu dominirati. In če sta še nekaj let nazaj, Bitcoin in kripto trg, v očeh velikih igralcev, veljala za nezanimiv “nadebudniški” finančni projekt digitalnih navdušencev, je slika danes povsem drugačna. Bitcoin in kripto trg postajata najhitreje rastoči naložbeno-finančni trg v zgodovini, veliki kapital pa ne skriva več želje, da iz trga iztisne kar največ malega, retail kapitala in tako tudi uradno postane dominantna sila tudi na blockchain trgu.
Gledano zgodovinsko, je veliki kapital vedno uporabljal t.i. umazane metode, da je krepil svojo dominanco na finančnih trgih, pri tem pa pogosto ni izbiral sredstev, še manj se je oziral na žrtve. Ko pogledamo na aktualne razmere na finančnih trgih, potem lahko vidimo kopico mešanih informacij, ogromno rdečih številk, po drugi strani tudi lepe donose, vsekakor pa ne gre prezreti izjemno zahtevne makroekonomske in geopolitične razmere. Brez dvoma razmere, ki so sila zahtevne tudi za najbolj izkušene vlagatelje. Mnogo analitikov poskuša pristaviti svoj lonček “znanja” in ponuditi takšno in drugačno razlago aktualnih dogodkov, a dejstvo je, da nihče ne ve natančno, kaj lahko pričakujemo. Tudi zato osebno ne želim prognozirati prihajajočih dogodkov. Desetletne izkušnje na finančnih in kripto trgih so me naučile, da preživijo najbolj prilagodljivi in tisti, ki so sposobni sprejeti razumno tveganje. Prav zaradi tega želim v pričujočem prispevku ponuditi nekaj osebnih pogledov na aktualno stanje, vključno z nekaj priporočili, kako se prilagoditi aktualnim razmeram.
Trg bo šel gor in dol, a ne nujno v tem vrstnem redu
Kot sem v preteklosti že nekajkrat zapisal in pri tej oceni (za enkrat) še vedno ostajam, sta Bitcoin in kripto trg, ne glede na trenutne razmere, še vedno v bikovskem makro trendu. To lahko lepo in jasno vidimo na spodnjem grafu, kjer je jasno razvidna klasična bikovska struktura, higher high, higher low. Dokler trg ne prične tvoriti makro lower low, lower high trend, toliko časa struktura trga ohranja bullish trend.
Poleg makro strukture trga, velja biti pozoren tudi na ključne on-chain indikatorje, ki so se, vsaj do sedaj, izkazali kot zgodovinsko najbolj zanesljivi signali spremembe cikličnega trenda. In če pogledamo spodnjo preglednico, kjer so zlistani vsi ključni on-chain in tehnični indikatorji, potem vidimo, da noben izmed prikazanih indikatorjev, še ni zasvetil bearish signala oziroma signala za ciklični obrat. To sicer ne pomeni, da ne more že kmalu priti do ciklične spremembe, a v danem trenutku še nismo na tej točki, vsaj če gre zaupati, do sedaj izjemno natančnim on-chain indikatorjem.
Vsekakor se zavedam, da na neki točki v prihodnosti, nekateri indikatorji, morda celo vsi, ne bodo več relevantni, saj ne bodo več kazali optimalnih rezultatov, a močno dvomim, da bi prav vsi indikatorji, odpovedali sočasno. To je skrajno in malo verjetno. Tako osebno še vedno ocenjujem, da je bikovski cikel še vedno aktualen, da pa se razmere hitro slabšajo in povsem možno je, da se cikel predčasno konča. Največ zaslug za potegnjeno “ročno zavoro”, ima aktualna trgovinska vojna s carinami, ki poteka med ZDA in domala celotnim svetom. Na eni strani je trgovinska vojna kazanje mišic, na drugi pa sicer zelo tvegana, a izjemno premišljena poteza aktualne ameriške oblasti, o čemer sem pisal v enem izmed zadnjih prispevkov. Ameriška ekonomija se bori z zgodovinsko zadolženostjo, ki jje rekordno zrasla prav v času predhodne administracije in aktualna, Trumpova administracija v resnici veliko maneverskega prostora ni imela. Ali bi se dodatno zadolžila in sprožila predčasni zgodovinski zlom ter inflacijo, ali pa tvega s potezo, ki kratkoročno sicer prinaša kar nekaj bolečin, tudi za naše portfelje, a če se bo tveganje izšlo, bi to lahko pomenilo nov ekonomski zagon. Počakajmo. Na dogajanje žal nimamo vpliva, lahko pa se pripravimo in se poskušamo kar najbolj prilagoditi.
Sledi 3-6 mesecev bearish razmer?
Ker gre za tedenski interval, bo za potrditev te ocene potrebno počakati vsaj še do konca tedna in najverjetneje tudi naslednjega tedna, bo pa (ne)potrditev aktualnega supporta odvisna predvsem od makroekonomskih razmer v prihajajočih dnevih, zato velja ostati pozoren. Sam odboj bo vsekakor prinesel nekaj olajšanja, a zgolj odboj ne bo dovolj. Tukaj bo pomembna predvsem reakcija BTC, ob dosegu močne resistance linije, v območju $95.000-$97.000. Za bullish nadaljevanje cikla bi si želel, da bi BTC prebil omenjeno območje in ga spremenil v support. To bi nakazovalo na ponovno dominanco bikov in potencialen napad na območje $120.000+. V kolikor BTC ne bo uspel prebiti resistance območja oziroma bi prišlo do močne in hitre zavrnitve v območju resistance linije, potem bom “z mize” vsekakor pobral nekaj BTC in počakal na morebiten pozitiven retest makro supporta, v območju $70.000. Ta scenarij bi nakazoval že mnogo več signalov za zaključek cikla.
Ob tem bi želel izpostaviti še en pomemben signal, ki je nedavno zasvetil. Gre za potencialno precej bearish signal, ki pa, kljub vsemu, ne pomeni še dokončnega zaključka cikla. Govora je o BTC Relized Price by Inter Cycle indikatorju (spodnji graf), ki je ponovno izrisal bearish cross. In čeprav je omenjeni bearish cross, v preteklosti že naznanil ciklični obrat, kar se je zgodilo prav ob zaključku bikovskega cikla 2020-2022, navadno nakazuje, vsaj gledano zgodovinsko, 3-6 mesečni bearish trend. Tako se je omenjeni bearish cross izrisal ob veliki več kot 50% korekciji v bikovskem ciklu 2020-2022, dvakrat pa se je že izrisal tudi v aktualnem bikovskem ciklu, čemur je sledila nekaj mesečna korekcija, znotraj konsolidacijskega območja, na zadnje prav lansko leto, v enakem obdobju. Čeprav so razmere tokrat mnogo bolj negotove, saj v lanskem letu še ni bilo trgovinske vojne, pa bi kljub vsemu lahko prišlo do ponovitve lanskoletnega scenarija, ko je po 6 mesečni konsolidaciji in negotovosti, BTC nato prešel v nov odboj, v katerem je dosegel novo in trenutno aktualno ATH vrednost.
Ključno vlogo, pri določanju trenda, bodo tako imele makroekonomske in geopolitične razmere. Za kripto trg bo Q2, v katerem se nahajamo, vsekakor imelo pomembno vlogo. To je namreč prvo obdobje, v katerem bi lahko prišlo do tistega zadnjega večjega odboja oziroma do potrditve trenda. Že sam mesec april bo najverjetneje pokazal nekaj več jasnih signalov. V kolikor se bo ponovil lanskoletni scenarij, pa nas čaka še nekaj mesecev negotovosti, čemur pa bi, konec Q3 oziroma v začetku Q4, prišlo do tistega zadnjega večjega odboja. To sta scenarija, ki ju trenutno spremljam. Ne glede na scenarij, pa bo potrebno ostati pozoren in prilagodljiv, saj geopolitičnih in makroekonomskih razmer, v večji meri, žal ne moremo napovedati.
Kako se pripraviti in pozicionirati
- v teh trenutkih vsekakor ni priporočljivo vztrajati pri preobsežnih portfeljih (15 ali 20+ kovancev)
- priporočljivo je zmanjšati izpostavljenost micro in low cap altcoinom z visokim tveganjem
- imejte izdelano risk management strategijo
- priporočam dokupovanje izključno velikih in močnejših kovancev (med prvih 50, morda 100)
- dokupujte izključno ob pozitivnih retestih ključnih support območij, kar pomeni, po končani konsolidaciji in zaključeni bullish svečki
- sproti in redno pobirajte dobičke ob dosegu močnejših in makro resistance območij
- ne vstopajte “all in”
- zavedajte se, da ne glede na to, kako se bo aktualni cikel razvil v prihajajočih tednih in mesecih, je glavnina bikovskega cikla, gledano časovno, že za nami in temu primerno je potrebno prilagoditi strategijo in pobiranje dobičkov
- ne skačite iz kovanca v kovanec
- ne prodajajte v paniki in ne prodajajte z veliki izgubami, če gre za močnejše kovance.
V danem trenutku in danih razmerah velja ostati previden, a nikakor paničen. Korekcije, tudi večje, so sestavni del vseh bikovskih ciklov. Gledano iz cikličnega in tehničnega vidika, aktualni cikel še ni končan, je pa potrebno upoštevati slabe makroekonomske in geopolitične razmere, ki pa lahko predstavljajo neke vrste black swan dogodek (nenaden, negativen dogodek), kateri lahko trg za krajši ali daljši čas, pahne v medvedji cikel. Osebno še vedno ocenjujem, da bomo v aktualnem ciklu, videli vsaj še en večji odboj in pri omenjeni oceni ostajam, vse dokler razmere na trgu in v svetu ne bodo začele kazati dodatnih bearish in negativnih signalov. Temu primerno bom prilagajal svojo naložbeno in trgovalno strategijo. Kot večkrat ponovim, pričakujte najboljše, pripravljajte se na najslabše in ostanite previdni optimisti. To vam bo pomagalo preživeti tudi na še tako zahtevnih trgih.
Zapis je informativne narave in ne predstavlja finančnega nasveta. Več informacij, analiz in komentarjev, je na voljo v sklopu Premium vsebin.