Tokratna redna makro tedenska analiza, ki je sicer namenjena premium uporabnikom, bo izjemoma dostopna vsem, saj se kripto trg ponovno nahaja na potencialno zelo veliki prelomnici, zaradi česar želim svoj pogled deliti s kar najširšim krogom ljudi. V tokratnem prispevku se ne bom dotaknil zgolj tehničnih indikatorjev in signalov kripto trga, trga altcoinov, BTC, stablecoinov in S&P 500 delniškega indeksa, temveč bom skušal strniti tudi vsa ključna dogajanja, na katera bomo morali biti pozorni ne samo v pričujočem tednu, temveč tudi dolgoročno. Pojdimo po vrsti.
Nova vojna proti kriptu
PAXOS velja za zgledno in kvalitetno organizacijo, ki tudi uradno zagotavlja, da ima BUSD v celoti pokrito z USD v razmerju 1:1, kar je dober signal. Iz tega naslova se torej ni za bati morebitnih izgub. Ker pa so, v skladu z odločbo SEC, prenehali kreirati BUSD, je sedaj žogica na strani Binanc. Binance namreč držijo več kot 50% vseh BUSD. Tako bo s časoma prišlo do vse manjšega števila BUSD v obtoku, do nadaljnjega pa BUSD ostaja v trgovalnem obtoku. Prav tako se bo s časoma zmanjšalo število trgovalnih parov z BUSD. Bo pa v prihodnjih mesecih in morda celo letih potrebno biti pozoren na sodne procese, saj zna odločitev o BUSD, neposredno vplivati na preostala največja stablecoina, USDT in USDC. Morebitna negativna razsodba, bi zelo verjetno predstavljala hud udarec kripto trgu. Spodaj si lahko ogledate uradni odziv CZja, ustanovitelja in CEO menjalnice Binance. Kaj torej storiti? V tem trenutku panika ni potrebna, bi pa veljalo počasi razmisliti o prehodu iz BUSD v USDT ali USDC.
#BUSD. A thread. 1/8
— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) February 13, 2023
In summary, BUSD is issued and redeemed by Paxos. And funds are #SAFU!
Osebno ne dvomim, da so se vsi te napadi zgodili načrtno in ciljno. Potrebno bo biti pozoren na to, kaj bo ameriška SEC imela za povedati glede USDT in USDC, morebitni negativni indikatorji in signali, bi imeli vpliv na celoten kripto trg, ne glede na to, katero menjalnico koristite. Ne pozabite, gre za odkriti spopad starih sil z novo tehnologijo in ekonomijo, kjer poteka huda bitka za dominanco. Vse to so dogodki, ki bodo, žal, negativno vplivali na razvoj tržnega trenda v prihodnje. To sicer ne pomeni, da bull runa ne bomo videli, čisto možno pa je, da bo le ta mnogo bolj blag, kot bi si mnogi želeli, ali pa bo do njega prišlo kasneje. Počakajmo. Trga ne moremo spreminjati, lahko pa se mu prilagodimo in najuspešnejši trgovalci in vlagatelji so uspešni predvsem zaradi sposobnosti prilagajanja trgu.
Kripto trg (TOTAL)
Izguba tega supporta bi najverjetneje vodila v okvirno 10 do 15% padec, kjer bi prišlo do najpomembnejšega re-testa, to je makro down-trend linije, katero je trg uspel prebiti v mesecu januarju. Neuspešen re-test bi pomenil veliko težavo, saj globjega supporta pravzaprav ni, ta se nahaja šele v liniji obdobja izpred t.i. covid crasha. No, za enkrat tako daleč še nismo, re-test down-trend linije (oranžne) pa nikakor ni izključen v naslednjih dnevih in predvsem tednih.
Še Fibonacci analiza kjer vidimo, da se trg trenutno nahaja v verjetno enem najpomembnejših območjih, to je Fib golden pocket (temno zelen pas). Potrebno bo biti pazljiv v prihajajočem obdobju, saj je trg ponovno močno zmanipuliran, želja po skorajšnjem bull runu, katerega so mnogi že videli, pa se je žal nekoliko odmaknila. A ponavljam, za enkrat še vedno nismo v situaciji, ko bi utripali vsi alarmi. Trenutno gre še vedno za normalen in pričakovan re-test ključnih linij. Bo pa uspešnost re-testa odličen signal za prihajajoči trend.
Trg altcoinov (TOTAL2)
Kot že omenjeno, trenutno prihaja do re-testa WEMA21 trend linije, kjer se sočasno nahaja tudi makro down-trend linija (oranžna). Za altcoine je ključno, da pride do uspešnega re-testa, saj bi v nasprotnem primeru prišlo do precej velikega padca oziroma korekcije, okvirno med 15 in 20%, kar bi za mnoge altcoine pomenilo še globji padec. Supporti za enkrat dobro držijo, a izziv ne bo lahek. Pozor torej v naslednjih dnevih in tednih.
Število stablecoinov na menjalnicah (on-chain)
Dominanca BTC (BTC.D)
S&P 500 (SPX)
USD (DXY)
BTC
Bolj kot dejstvo, da WMA200 trend linija (zelena na zgornjem grafu) še vedno deluje kot resistance linija je pomembno, kako uspešen bo re-test WEMA21 trend linije, ki deluje kot support linija. Trenutno se WEMA21 nahaja pri dobrih $20.500 in v naslednjih dnevih bo zagotovo prišlo do re-testa te linije. Izguba tega supporta bi bila namreč izredno slab signal.
Kot lahko vidimo na spodnjem grafu, BTC še vedno ohranja mikro bullish strukturo, ki jo je pričel tvoriti v sredini januarja. Pomembno je tudi dejstvo, da tako 1W MACD, kot tudi RSI. še vedno ostajata v pozitivni fazi, čeprav se oba nahajata na meji. Predvsem je pomembno, da RSI ostaja nad srednjo, nevtralno linijo 50%, ki še vedno služi kot support. Dokler bo tako, je to dober signal za ohranitev bullish strukture. No, že jutri je na vrsti zelo pomemben dan in videli bomo, ali bodo pri FOMC pristavili tudi svoje, k že tako zaostrenim napadom na kripto trg, s strani SEC.
Ključne so naslednje tri support linije. Prva in aktualna, kjer ravno prihaja do re-testa, se nahaja med $20.800 in $21.500, sledi srednja support linija in verjetno ena najpomembnejših, saj z njo BTC ohranja higher low oziroma bullish trend, katera leži med $18.500 in $19.500. Sledi še zadnja, spodnja support linija, ki se nahaja med aktualnim dnom in približno $17.000. Glede na precej zaostrene razmere ocenjujem, da je verjetnost re-testa srednje support linije, zelo verjetna, a veliko bo odvisno od jutrišnjih FOMC informacij. V kolikor bi bile te ugodne in pozitivne, bi lahko videli odboj na aktualni support liniji, vse do območja $25.000-$28.000. A kot rečeno, klima na kripto trgu se slabša, zato bo potrebno biti pazljiv in potrpežljiv in nikakor ne moremo v celoti izključiti tudi ponovnega re-testa dna. Do tega seveda ne bo prišlo takoj, a ob slabših tržnih razmerah, je ta verjetnost še vedno na mizi.
14.2. FOMC tiskovna konferenca. Ljubeče valentinovo, ali krvavi dan?
Jutri sledi izjemno pomemben dan, saj je na vrsti pomembno zasedanje ameriške FOMC, hkrati pa jutri podatke objavi tudi EU. Govora je o objavi aktualne stopnje inflacije za mesec januar (YoY), hkrati bodo predstavili tudi stanje ekonomije. Informacija bo pokazala, v kakšni kondiciji se nahajata ameriško in evropsko gospodarstvo ter ekonomija. Če pogledamo USCPMI index, ki kaže kondicijo ameriške ekonomije vidimo, da je bila domala skozi celotno leto v trendu padanja, v mesecu novembru pa je prišlo do nekaj več odboja. No, padec le ni bil tako globok, kot npr. v letu 2020, v času Covida. Potrebno bo počakati na uradne podatke in na to, kako bodo pri FOMC predstavili številke. V kolikor bodo slabše od pričakovanih, potem nas najverjetneje čaka precej negativno obdobje, ki se bo pričelo z dokaj hitro reakcijo kripto trga, v obliki korekcije. Pozor torej na omenjena support območja. Vsekakor svetujem, da zaščitite svojo investicijo. Predvsem v naslednjih urah in dnevih ne hitite z kupovanjem in trgovanjem, še posebej ne s pretiranimi vzvodi, saj zna biti reakcija trga precej volatilna. Ne gre pa zgolj za jutrišnji dan. Ne smemo pozabiti, da ameriška vlada odpira vse več front proti kriptu, kar pomeni, da nas prav veliko miru v naslednjih tednih in mesecih ne čaka. Da, trg še vedno nakazuje signale in željo po obratu trenda, a vsaj za enkrat kaže, da bo z bull marketom, potrebno še kar nekaj počakati. Temu primerno prilagodite svojo trgovalno in risk management strategijo.
Vse navedene informacije so zgolj informativne narave, pred trgovanjem pa priporočam izdelavo lastne tehnične analize. Vsem, ki želite dodatnih informacij, signalov in tehničnih analiz, je na voljo Premium storitev. Ponuja vam dnevne tehnične analize in signale, aktualne informacije, fundamentalne analize potencialnih kovancev, izobraževalne vsebine in tedenske makroekonomske analize trga BTC ter altcoinov. Vse za zgolj 50 EUR/leto. Več podrobnosti.