Market Watchdog makro tedenska analiza za obdobje 12.12. – 18.12.2022 (PREMIUM)

Tokratna Market Watchdog makro tedenska analiza bo nekoliko bolj strnjena in bo usmerjena izključno v Bitcoin oziroma kripto. Smo namreč v enem zadnjih tednov letošnjega leta, ki je bilo zagotovo najtežje in najslabše leto za BTC in kripto do sedaj, pred nami pa sta še dva zelo pomembna dneva, 13.12. in 14.12. ko bo še zadnjič letos, zasedal FOMC. Izvedeli bomo kakšna je nova stopna inflacije (ZDA) in za koliko se bo spremenila obrestna mera. Morda še bolj pomembna pa bo tiskovna konferenca, kjer bo predsedujoči FOMC, Jerome Powell, predstavil tudi poglede na leto 2023 in kakšni so ekonomski obeti. Trg bo na te informacije nedvomno odreagiral.

Kaj pričakujem?

Osebno pričakujem, da se bo stopnja inflacije znižala, obrestno mero pa bodo dvignili za 0,5%. Gre seveda zgolj za oceno, a v kolikor bi se ta napoved realizirala, bo trg odreagiral pozitivno. V kolikor se inflacija ne bi znižala, ali bi se celo zvišala in v kolikor bi obrestno mero dvignili za več kot 0,5%, bi to bil negativen signal in trg bo temu primerno odreagiral.

Paziti pa moramo še na ekonomski outlook za 2023. V kolikor bi FOMC napovedal visoko možnost recesije v 2023, osebno mislim, da je 60% verjetnost, da bodo ZDA prešle v recesijo, čeprav dejansko recesija že je, potem bo trg zagotovo odreagiral negativno, kljub nižji inflaciji. Zato bo potrebno biti pazljiv. Počakajmo.

DXY (USD)

Ameriški Dollar je po dolgem obdobju ekstremne rasti, vendarle prešel v korekcijo, ter strmoglavil. Žal ob nepravem času, saj se je vmes zgodila FTX menjalnica in kripto trg, ki bi navadno ob takšnem dogodku močno pospešil, je tokrat sledil USD in tudi sam strmoglavil. USD se je stabiliziral pri supportu $104, kjer se je nekoliko odbil, a videli bomo, ali bo uspel prebiti resistance linijo pri $107, katero mora prebiti, v kolikor želi nadaljevati z rastjo. To ne bi bil dober signal za kripto. V kolikor bi USD nadaljeval s korekcijo, bi to lahko bil pozitiven znak za BTC in kripto, a vse je odvisno od FOMC. Indikatorji trenutno nakazujejo negotovost, kar pomeni, da vlagatelji čakajo na informacije, na podlagi katerih se bodo odločili med BTC in USD.

S&P500 (SPX)

Nekoliko zaskrbljujoče deluje SPX delniški index, kateremu navadno sledi BTC. Kot lahko vidimo na makro sliki spodaj, je SPX že četrtič poskušal prebiti zgornjo trend linijo, ponovno neuspešno, čemur je vedno do sedaj sledila večja korekcija. Bo tudi tokrat tako? Ponovno, odvisno od FOMC, a ključna support linija je zagotovo linija $3912. V kolikor bi SPX izgubil ta support, bi omenjeni index zagotovo spremljali v fazi tvorjenja novega lower low. RSI sicer nakazuje poskus pozitivnega obrata, a MACD nakazuje pešanje moči, Stohastični RSI pa je prešel v bearish cross, prav tako se nahaja nad zgornjo trend linijo, kar ni dober signal.

USDT.D

Dominanca stablecoinov še vedno tvori bullish trend higher high, higher low, kar nakazuje, da se večina kapitala steka v stablecoine. To lahko pomeni nakup stablecoinov in priprava za potencialen nakup izbranih kovancev, ali pa prodajo BTC in altcoinov, ter beg v stablecoine. Dominanca se nahaja na supportu, od koder se je odbila, indikatorji so sicer precej visoko, a za enkrat še ne nakazujejo padec dominance stablecoinov.

BTC makro trend

BTC je še vedno v makro down-trendu, a vseeno ne smemo spregledati dejstva, da je BTC konec oktobra prebil down-trend linijo, čemur je sledil uspešen re-test omenjene linije, kar je pozitiven znak. 1W indikatorji nakazujejo precej bullish sliko. RSI je le malo nad linijo preprodanosti 30%, nekaj prostora za korekcijo je še, a prav veliko ne, trenutno pa nakazuje krajšo konsolidacijo, ki se bo najverjetneje v dnevu ali dveh, končala. Stohastični RSI se prav tako nahaja tik nad spodnjo linijo in je nedavno prešel v bullish cross, MACD pa prav tako nakazuje nekaj več bullish moči. Torej, kar nekaj pozitivnih signalov, ki pa so za enkrat še premalo močni, za kakšen večji odboj, predvsem po zaslugi dejstva, da večina kapitala čaka na FOMC informacije.

On-chain analiza

Če pogledamo dogajanje na menjalnicah, najprej poglejmo skupne prilive in odlive stablecoinov na oziroma iz menjalnic. Prilivi na menjalnice pomenijo nakupni signal, umik stablecoinov iz menjalnic pa pomeni padec nakupne moči. Na spodnjih grafih je lepo vidno da je odliv stablecoinov iz menjalnic kar nekaj višji. Vsaj v tem trenutku.

Podoben trend lahko analiziramo tudi za BTC, le da tukaj povečan priliv na menjalnice pomeni najverjetnejši povečan prodajni pritisk, odliv BTC iz menjalnic pa zmanjšan prodajni pritisk. Aktualno on-chain podatki kažejo, da je odliv BTC iz menjalnic, v danem trenutku, večji. To je dober znak. A vseeno priliv BTC na menjalnice ni tako zanemarljivo majhen, kar bi lahko nakazovalo, da se pripravlja še ena manipulacija trga s hitrim zbijanjem cene in nato hitrim vstopom pametnega kapitala. Bomo videli. Za potrditev te ocene bo treba še malo počakati.

Vsekakor pričakujem volatilne dneve, ki so pred nami in kar nekaj dinamičnega gibanja. Včeraj sem v zadnji Telegram objavi izpostavil možnost, hitrega pullbacka do območja $16.700, ali celo $16.200-$16.500, do česar je dejansko prišlo, saj je BTC padel do dobrih $16.800, sedaj pa išče support okoli $17.000. Trenutni 1D in 3D interval še vedno nakazujeta večjo možnost korekcije, zato osebno ostajam zelo pazljiv. 1W interval pa nakazuje nekaj več bullish trenda, s krajšo konsolidacijo. Menim, da bo BTC kmalu pokazal precej izrazit trend, ki pa bo žal odvisen le od FOMC. 

Kot sem omenil v eni izmed včerajšnjih izjav, Bollinger Bands indikator nakazuje tiste ključne trend linije, na katere moramo biti pozorni. Najprej sta tukaj aktualni support $16.200-$16.500 in aktualna resistance linija $17.500. V kolikor bo BTC izgubil support, bo najverjetneje prišlo do re-testa območja okoli $15.500 oziroma aktualnega dna. Glede na trenutne indikatorje ocenjujem, da bi bil tisti najslabši scenarij korekcija do območja okoli $14.956, a za enkrat menim, da bi support aktualnega dna, moral zdržati morebitni prodajni pritisk. VSe pa je odvisno od teže informacij, ki jih bomo izvedeli kmalu.

Na drugi strani mora BTC najprej resistance linijo $17.500 spremeniti v support in napasti ključno, srednjo trend linijo Bollinger Bands indikatorja, ki se nahaja pri $19.386. V kolikor te resistance linije ne bi uspel prebiti, bi, kot to kaže zgodovina, najverjetneje prešel v ponovno večjo korekcijo. 

Območja, na katera moramo biti pozorni, so torej znana. Zdaj lahko le počakamo, kaj bo sporočil Jerome Powell. Ne pozabite pa, da so navadno prve reakcije trga t.i. fake outi, pravi trend se pokaže šele po tiskovni konferenci in v dnevih po njej, zato ne hitite.

 

Zapis je zgolj informativne narave in ne predstavlja finančnega nasveta!

Predhodnji članek

Kaj lahko pričakujemo od prihajajočega FOMC sestanka in kaj kažejo zgodovina ter tehnični indikatorji

Naslednji članek

Kaj pomenijo nedavni FOMC ukrepi za finančne trge, BTC in kripto trg?

error: Vsebina je zaščitena!