Teden, ki je za nami, je na trge ponovno prinesel nekaj več pozitivnega dogajanja in gibanja trendov. Še vedno ne moremo govoriti o makro bullish trendu, še manj o začetku novega bull marketa, a ne glede na to, je trge lepo videti ponovno v bolj zelenih barvah. Poglejmo, kaj lahko pričakujemo v tednu, ki se je začel.
Zaupanje EU in ZDA potrošnikov (EUCCI, USCCI)
Stopnja zaupanja evropskih in ameriških potrošnikov ostaja ne približno enaki ravni kot pretekli teden. Stopnja zaupanja med ameriškimi potrošniki je še vedno višja, glede na evropske potrošnike, kar je razumljivo, saj je Evropa neprimerno bolj prizadeta (cene hrane in energentov) zaradi rusko-ukrajinskega konflikta, kot so ZDA. Vsekakor še vedno izjemno nizka stopnja zaupanja med evropskimi potrošniki ni nekaj, kar bi nas navdajalo z optimizmom pa je na drugi strani, za stanje finančnih in kripto trgov, mnogo bolj pomembna stopnja zaupanja ameriških potrošnikov, na katero moramo biti bolj pozorni.
Ta teden bo vsekakor zanimiv, saj bo ameriška administracija 10.11.2022, ob 19.00 uri po našem času, objavila novo stopnjo inflacije v ZDA. Posledično lahko pričakujemo povečano volatilnost pred in po objavi, prav tako bo objava neposredno vplivala na samo stopnjo zaupanja med ameriškimi potrošniki. Kaj lahko pričakujemo?
Glede na to, da se v ZDA bližajo vmesne volitve, želi vladajoča politika volivcem dati nekaj več pozitivnih signalov. Tako pričakujem (zgolj osebna ocena), da se bo stopnja splošne inflacije nekoliko znižala, iz trenutnih 8,2%, na 8% ali 7,9%. Inflacija brez energentov in živilskih izdelkov pa iz 6,6%, na 6,5% ali 6,4%. Drastičnega znižanja inflacije ne pričakujem, bo pa vsako znižanje predstavljalo pozitiven signal za finančni trg. V primeru, da bi se inflacija dvignila, bi to predstavljalo bearish signal in trgi bi zagotovo reagirali v smeri korekcij.
Fear & Greed Index
DXY (USD)
Delniški trg S&P 500 (SPX) in NASDAQ (IXIC)
BTC dominanca (BTC.D)
BTC Rainbow chart
Dominanca stablecoinov (USDT.D)
Dominanca stablecoinov je v zadnjih dveh tednih lepo padla, kar nakazuje pretvorbo stablecoinov v BTC in altcoine. Posledično smo videli kar nekaj lepe rasti v preteklem tednu. Kot lahko vidimo na spodnjem grafu, se stanje nekoliko umirja, trenutno pa USDT.D nakazuje krajšo konsolidacijo, ki bo najverjetneje trajala nekje do četrtka, ko bo objavljena nova stopnja inflacije. USDT.D še vedno ohranja svoj makro up-trend, čeprav se izrisuje potencialni double top (bearish trend v obliki črke M). Dokler bo spodnja up-trend linija nudila support, toliko časa večjega odboja BTC oziroma altcoinov ne moremo pričakovati, kar pa ne pomeni, da ne more priti do nekoliko izrazitejših odbojev.
Tudi pogled na Exchange Inflow (All Stablecoins) kaže podobno sliko. V zadnjem tednu se je priliv stablecoinov na menjalnice postopoma zmanjševal, kar nakazuje zmanjševanje nakupnega pritiska. Posledično smo v zadnjih 24 urah videli tudi manjši pullback oziroma manjšo korekcijo. Stanje se umirja, kar nakazuje najverjetnejšo konsolidacijo trg v dnevih do četrtka.
BTC: Funding Rates
Funding rates je pravzaprav znesek, ki ga kupci na dolgih pozicijah (LONG), plačajo kupcem na kratkih pozicijah (SHORT) in obratno. Gre za mehanizem, ki skrbi, da se cena t.i. perpetual futures pogodb, ohranja v območju vrednosti trgovalnega asseta. V kolikor je stopnja funding rate pozitivna, trgovalci stavijo na rast vrednosti asseta, kadar je stopnja negativna, stavijo na padec vrednosti asseta.
Trenutna vrednost funding rates je na najvišji oziroma najbolj pozitivni točki v zadnjih 6 mesecih, kar me nekoliko skrbi, saj to pomeni, da večina stavi na rast. Samo po sebi to ne pomeni, da nas čaka korekcija, a pogosto se zgodi, da gre trg v obratni smeri od pričakovanja trgovalcev, kar vodi v njihovo likvidacijo. Zaradi tega ostajam še naprej previden, kljub bolj pozitivnim razmeram na trgu. Najboljša načina, da se zaščitite pred morebitnimi korekcijami in nevšečnostmi sta postavitev stop loss pozicije, navadno cca. 2-3% pod support linijo in da ne pretiravate s trgovanjem z vzvodi.
Zaključek
Teden, ki je pred nami, bo minil v pričakovanju četrtka, ko bomo izvedeli, kakšna je nova stopnja inflacije. Glede na razmere in dogajanja v ZDA pričakujem, da bo stopnja inflacija nekaj nižjega, kar bi lahko imelo pozitiven vpliv na BTC in kripto. Pričakujem, da bomo trg spremljali v krajši konsolidaciji , s četrtkom, lahko že nekaj prej, pa se bo volatilnost povečevala. Stanje na trgu sicer ni slabo, a se lahko kaj hitro spremeni. Nekoliko me skrbi le visoka stopnja dolgih pozicij (BTC), ki so jih trgovalci odprli. To sicer nakazuje na optimizem, a kot vemo, trg pogosto ubere ravno nasprotno smer. Zato še naprej ostajam optimistično previden.
Zapis je zgolj informativne narave in ne predstavlja finančnega nasveta!