Kako prepoznati visoko tvegane kovance, kako trgovati z njimi, zakaj se jim je bolje izogibati in zakaj trgovanje z altcoini ni enako trgovanju z BTC (PREMIUM)

Kripto trg danes ponuja preko 14.000 kriptovalut oziroma kovancev, katere v osnovi delimo na Bitcoin (BTC) in altcoine. Sama delitev tukaj ni končana, saj sledi še delitev altcoinov na podskupine, kot so DeFi, Metaverse, Layer1 itn. A namen današnjega prispevka ni sama delitev kovancev, temveč na enostaven, a nekoliko bolj poglobljen način spoznati, kako prepoznati visoko tvegane kovance, kako trgovati z njimi, ali sploh trgovati, predvsem pa bomo pogledali, zakaj trgovanje z altcoini ni enako trgovanju z BTC.

Kaj so visoko tvegani kovanci

Najprej naj pojasnim, da je vsako finančno in kripto trgovanje tvegano. To še posebej velja za kripto, saj je trg mnogo bolj volatilen, kot so delniški in klasični finančni trgi. Volatilnost pomeni, da so vrednostni nihaji (odboji in korekcije) mnogo bolj pogosti, predvsem pa večji. A kljub temu znotraj kripto trga obstajajo kovanci, ki veljajo še za mnogo bolj tvegane od preostalega kripto trga. Povedano preprosto, visoko tvegani kovanci so tisti, ki imajo pogostejše, hitre in izjemno visoke odboje (lahko tudi nekaj 100% ali celo več), temu pa sledijo še hitrejše in nenadne globoke korekcije. V trgovalnem žargonu temu pravimo “pumpe”. Najpogosteje gre za dobro usklajeno dogajanje, kjer posamezniki ali skupine, ki stojijo za določenim kovancem in razpolagajo z večjim ali glavnim delom celotnega števila kovancev, ki je na voljo (kiti), načrtno in nenadno vstopijo z večjim kapitalom, kar vrednost kovanca na hitro dvigne, to pa na trgu sproži FOMO psihološki efekt (Fear Of Missing Out) in predvsem retail neizkušeni trgovalci, v želji po čim večjem zaslužku, na vrat na nos prično kupovati dotični kovanec. To je seveda voda na mlin posameznikom ali organizaciji, ki stoji za kovancem, ki na ta način v nekaj trenutkih poberejo več milijonske zneske t.i. naivnega kapitala, nato pa v trenutku poberejo vložen kapital in dobiček, kar ima za reakcijo hitro in veliko korekcijo. Te korekcije so navadno tako hitre, da večina malega, retail kapitala ne more pravočasno izstopiti, kar pomeni, da izgubijo večino ali celo celoten vložek (kapitulacija). Kripto trg je poln takšnih primerov, zadnji takšen je bil dobro poznani kovanec LUNA.

Popularen izraz za takšne visoko tvegane kovance je tudi “shitcoin”, kjer že sam izraz pove, da so to večinoma kovanci brez prave vrednosti. Kljub temu pa je potrebno še nekoliko bolj ločiti tovrstne tvegane kovance. LUNA je npr.kovanec, ki v svoji fundamentalni osnovi nikakor ni veljal za t.i. shitcoin, saj je temeljil na izjemno močnem projektu in kvalitetnih partnerstvih, žal pa je bila ekipa, ki je stala za LUNA tista, ki je s svojimi nečistimi nameni, izkoristila trg, pokopala kovanec in izdatno prispevala k dodatni poglobitvi bear marketa. V tem procesu so ljudje, investitorji in organizacije, ki so sodeloavale z LUNA, izgubile izjemne vložke in naložbe.

Nasprotje LUNA in predstavnika t.i. shitcoin kovancev pa sta npr. DOGE in SHIB. Prepričan sem, da ju poznate, mnogi z njima tudi trgujete. Za razliko od LUNA, omenjena kovanca ne temeljita na resnejših in kvalitetnih projektih, nista deležna podpore resnih in večjih investitorjev, sodita pa med t.i. meme coine. Njuna vrednost je izključno špekulativna, gibanje pa je v veliki meri odvisno predvsem od t.i. hajpanja znanih oseb kot je Elon Musk, ki v svojem portfelju drži kar nekaj DOGE kovancev. Nedvomno se spomnimo, kako je znal Elon Musk preko Twitterja sporočiti kakšno pozitivno mnenje o DOGE coinu, ta pa je nato kmalu zatem sunkovito zrasel. A prav takšno dogajanje je najbolj tvegano, saj je odvisno od majhne skupine ljudi, ali celo posameznika, v katero smer bo zanihala vrednost in ne od samega razvoja projekta, na katerem temelji kovanec.

Ključni elementi visoko tveganih kovancev

Čeprav je včasih izjemno težko prepoznati visoko tvegane kovance, saj so le-te dobro skriti za vsaj na videz močnimi projekti, vsekakor obstajajo karakteristike teh kovancev, na katere moramo biti pozorni.

  • Nizek market cap
  • Kovanec nima spletne strani, ali pa le ta deluje izjemno nekvalitetna
  • Kovanec nima razdelanega white paperja
  • Kovanec nima jasno razdelane časovnice
  • Ekipa, ki stoji za kovancem ni poznana, ali pa so podatki izjemno skopi
  • Kovanec ni zanimiv za investitorje in nima vidnejših partnerstev
  • Večina pozitivnih mnenj o kovancu, ki jih lahko najdemo na družbenih omrežjih, predvsem na Twitterju, je napisanih oz. objavljenih s strani t.i. botov, lažnih profilov brez sledilcev in z zgolj nekaj objavami
  • Kovanec nima supporta oz. se ekipa na odziva ažurno na morebitna vprašanja
  • Hitri in večji odboji ter velike korekcije so zelo pogosti
  • Razvoja in nadgradenj projekta, na katerem temelji kovanec, skoraj ni, ali pa zelo zamujajo

To je nekaj najbolj ključnih kazalcev, na katere moramo biti pozorni in predstavljajo najbolj pogoste in očitne alarme, da kovanec sodi med t.i. shitcoine oziroma visoko tvegane kovance.

Ali trgovati s takšnimi kovanci in kako?

Osebno trgovanje s takšnimi kovanci zagotovo odsvetujem. Tveganje je namreč preprosto preveliko in trgovanje z njimi je najboljša pot v likvidacijo. Tudi zato pameten kapital nikoli ne trguje s takšnimi kovanci, prav zaradi tveganja in pomanjkanja dolgoročne perspektive. Pogosto dobim vprašanje s strani manj izkušenih trgovalcev, kaj menim o tem ali onem shitcoinu, ki divje raste, medtem, ko praktično celoten trg pada in se nahaja v bear marketu. Rad bi jasno opozoril, da velike rasti takšnih kovancev niso rezultat ali odraz kvalitete in potenciala kovanca, ampak skoraj izključno manipulacije in že prej omenjenih pump. Preprosto povedano, gre za past, v katero se manj izkušeni trgovalci, predvsem pa odvisniki od iger na srečo, pogosto ujamejo.

Trgovanje s takšnimi kovanci torej močno odsvetujem, ne glede na to, kako mamljivo izgledajo. V kolikor pa se skušnjavi nikakor ne morete upreti svetujem, da vstopate z minimalnimi zneski, obvezno uporabite stop loss pozicijo, dobičke pobirajte po delih, torej ne čakajte na popoln vrh, ker ga skoraj zagotovo ne boste ujeli. predvsem pa nikoli ne HODLajte takšnih kovancev. Trgovalna strategija s takšnimi kovanci je t.i. IN-OUT strategija, ki je predvsem kratkoročna.

Spodaj lahko vidimo primer enega takšnih visoko tveganih kovancev. Gre za LUNC, kovanec, ki je pravzaprav ostanek ali naslednik že omenjenega kovanca LUNA. Presenečen sem bil, koliko trgovalcev, ki so se opekli z LUNA, je pograbilo ta kovanec, ki že ob bežnem pogledu deluje kot visoko tvegan kovanec. Tako lahko vidimo primera dveh super pump, ki sta označeni z modrima krogoma. Gre za kar 500%+ in 340%+ pumpi v izjemno kratkem času. Še posebno prva, kar 500%+ pumpa, ki se je zgodila v zgolj enem dnevu, čemur je sledila prav tako izjemno velika korekcija. Prikazani rasti nikakor niso pokazatelj kvalitete oziroma potenciala kovanca, ampak gre izključno za manipulacijo.

Da, vsekakor se da zaslužiti s takšnimi kovanci, a je takšno početje izjemno tvegano, zahteva pa kar nekaj spretnosti, kot tudi samokontrole, da ne podležemo pohlepu. Kot že omenjeno, trgovanje mora biti kratkoročno, predvsem pa se moramo zavarovati s stop loss pozicijo. A bistvo uspešnega trgovanja niso kratkoročni dobički, ampak dolgoročno trgovanje in dolgoročna donosnost, katere pa s takšnimi kovanci, še posebno v bear marketu, ne moremo doseči.

Trgovanje z altcoini je na splošno drugačno, kot trgovanje z BTC

Altcoini so mnogo bolj volatilni in nepredvidljivi, kot je Bitcoin. Njihovi nihaji so pogostejši in večji, tudi zato je večina trgovalcev, ki trgujejo primarno ali izključno z altcoini, globoko v minusu, v času bear marketov. Pogosto slišimo izraz HODL, kar pomeni držanje kovancev na dolgi rok, ne glede na vrednostne nihaje, ki se zgodijo. Kar pa večina manj izkušenih trgovalcev ne razume je, da to velja predvsem za BTC, ne pa tudi za altcoine, še posebno za manjše oziroma novejše. BTC je v svoji osnovi drugačen kovanec in nan jem temelji celoten trg, je pravzaprav edini kovanec, ki je resnično decentraliziran, za njim pa ne stoji ekipa ali organizacija, kot je to v primeru altcoinov. BTC tudi ne temelji na nobenem projektu, kar je pogoj za uspešnost altcoinov in zato so manipulacije z BTC manj verjetne in pogoste. Želim pa biti jasen, da popolne zaščite in varnosti ni. Tudi v primeru BTC. BTC moramo torej razumeti kot naložbeni asset, kot npr. zlato, na katerega je mnogo težje vplivati, kot na altcoine. 

Zato so altcoini, ki jih velja držati na dolgi rok (HODL), zelo redki. Mednje sodijo predvsem t.i. layer 1 kovanci kot so ETH, LINK, ADA, MATIC, XRP in morda še kakšen, a tudi v primeru teh kovancev, bi HODLal le manjši del, večino bi ob koncu bull marketa prodal, saj bodo altcoini izgubili več vrednosti kot BTC. Prav tako je pomembno, da si, v primeru trgovanja z altcoini, redno izplačujemo dobičke. In prav to je prednost altcoinov pred BTC. Altcoini namreč hitreje rastejo, dinamika je večja in zato so odlični za akumulacijo kapitala, s katerim nato dokupujemo BTC.

Vsekakor svetujem, da vaš trgovalni portfelj vključuje vsaj 20-40% BTC. V portfelj vključite tudi močnejše in preizkušene altcoine, ki so že preživeli pretekle bear markete, saj to pomeni, da so preizkušeni in dovolj močni, da bodo uspeli preživeti tudi naslednji bear market. Takšni kovanci so ETH, XRP, ADA, MATIC, LINK, BNB, DOT in morda še kakšen. Najmanjši del pa namenite novim potencialnim kovancem, ki so zanimivi zaradi področja, ki jih pokrivajo npr. GALA, SAND, A ne pozabite, pri trgovanju z altcoini si redno izplačujte dobičke, naj vam nikar ne bo žal storiti tega, saj je to ključni element uspešnega trgovanja. Mnogi manj izkušeni trgovalci se bojijo izplačevati dobičke, saj jih je strah, da bi kovanec še rastel oziroma, da bi posledično imeli manj kovancev.

Čeprav to psihologijo razumem, saj sem tudi sam bil nekoč novinec, naj vam še enkrat zagotovim, da je takšna strategija nepravilna. Vprašajte se, vam je danes oziroma v tem bear marketu žal, da si niste izplačali dobičkov altcoinov, ko so bili te na vrhu? Prepričan sem, da vam je. Zato se ne bojte izplačati dobičkov, ne skrbite, če kovanec še dodatno zrase nekaj odstotkov po tem, ko ste si izplačali dobiček, saj bo njegova vrednost zagotovo kmalu padla in takrat boste lahko ponovno vstopili. Bodite potrpežljivi.

Morda še nekaj besed o možnih manipulacijah Bitcoina. Bitcoin je edinstven. Ne, ne držim zgolj BTC, predstavlja pa v tem trenutku večino mojega portfelja. A že njegov nastanek je drugačen od vseh ostalih kovancev, je decentraliziran, vsakdo, ki ga drži ima enako moč in pravice, za njim ni ekipe, kot v primeru LUNA, ki bi ga lahko manipulirala. S tem nikakor ne želim trditi, da gre za popoln kovanec, vsekakor pa lahko zapišem, da gre za najboljši približek k popolnosti, predvsem iz vidika najmanjšega tveganja med vsemi kovanci. A kljub temu to ne pomeni, da je BTC neuničljiv. Osebno vidim največjo možnost (skrb) za manipulacijo BTC v naslednjih primerih:

  • Globalna radikalna regulacija kripto trga s strani ZDA, EU, Kitajske itn., ki bi npr. prepovedala trgovanje z BTC
  • Nerazumna obdavčitev BTC s strani držav ali EU in ZDA
  • Globalna regulacija BTC in kripto trga, ki bi zaostrila pravico do trgovanja do te mere, da bi jo lahko imeli zgolj izbrani posamezniki in organizacije
  • Druge globalne regulacije, s katerimi želijo politični krogi nadzorovati in vplivati na finančno poslovanje/trgovanje ljudi. Dober primer je Kanada, kjer so oblasti zamrznile vso finančno premoženje vsem, ki so bili udeleženci velikih protestov

Da, navedeno morda deluje kot teorija zarote a verjemite, da vsaj nekaj zgornjih postavk ni daleč od realizacije. Elitni krogi BTC na srečo ne morejo ukiniti ali ga nadzorovati, lahko pa regulirajo trg in omejujejo ljudi, s čimer bi posledično vplivali na sam kripto trg. Osebno se sicer strinjam, da bi bili zdravi regulacijski ukrepi smiselni, a bojim se, da sistem ne bo ostal pri tem in bo radikalno posegel v pravice ljudi. Čas bo pokazal svoje.

Zato naj ponovim – izplačevanje dobičkov v primeru trgovanja z altcoini je ključno. V času bear marketov je smoterno večino kapitala iz altcoinov pretopiti v stablecoine ali BTC, ponoven nakup altcoinov pa se priporoča v trenutku, ko trg altcoinov pade v t.i. golden zone nakupno območje oziroma v območje spodnje makro support linije. Razen nekaterih ključnih altcoinov, ostale altcoine kupujte predvsem z namenom generiranja dobička, s katerim boste nato dokupovali BTC in nekaj ključnih altcoinov. V kolikor vidite kovanec, ki kljub slabim razmeram na trgu ustvarja velike ali celo rekordne rasti, ne zapadite v FOMO in se ga raje izogibajte. Cilj je dolgoročna akumulacija! V kolikor vseeno podležete trgovanju s takšnimi kovanci, vstopajte z manjšimi zneski, izključno za kratek čas, pravočasno pobirajte dobičke in nikoli ne pozabite postaviti stop loss pozicije, s katero se boste zavarovali pred morebitnimi nenadnimi korekcijami in posledično likvidaciji.

 

Vsebina je izključno informativne narave in odraža zgolj osebni pogled na trgovanje in trg, ne pa tudi finančnega nasveta. Pred vsakim trgovanjem opravite ustrezno analizo, imejte pripravljeno risk management strategijo in trgujte izključno z zneski, ki ne predstavljajo eksistenčne odvisnosti.

Predhodnji članek

Analiza kripto trga (BTC in altcoin market) po septemberskem FOMC zasedanju

Naslednji članek

Indikator, ki nakazuje potencialni prihod verjetno ene največjih finančnih kriz v sodobni zgodovini

error: Vsebina je zaščitena!