Finančni in predvsem kripto trg, že nekaj časa nakazuje pozicioniranje, ki vsaj zgodovinsko gledano, nakazuje na fazo, kateri je do sedaj vedno sledil tisti glavni in veliki odboj trga, ki je zaznamoval glavno fazo prehoda v bull market. Ali bo tudi tokrat temu tako ne vemo zanesljivo, a vsaj statistično gledano, za to obstaja velika verjetnost. Smo torej v sklepni fazi, katero lahko označimo kot še vedno optimalno obdobje za nakup/dokup izbranih kovancev. Vrednosti teh so se sicer že odbile od doseženega dna zadnjega bear marketa, a so še vedno v fazi, ki velja za optimalen nakup, predvsem v kolikor vaša strategija investiranja temelji na dolgoročnem vlaganju in akumuliranju.
Gledano iz makro vidika, trg vse od meseca januarja dalje, nakazuje mnogo bolj bullish trend, optimizem je čutiti tudi med vlagatelji in v medijih, z izjemo občasnih FUD novic, katere pa so tako in tako že stalnica. Mnogi, bolj ali manj vidni analitiki, že hitijo z napovedmi, da je pred nami verjetno eden največjih in najbolj donosnih bull marketov v zgodovini BTC in kripta, kar najverjetneje drži, a kar mnogi ne povedo ali morda ne vidijo je, da je povsem mogoče, prihajajoči bull market eden zadnjih, ali celo zadnji bull market, ki bo postregel z rekordnimi odboji in donosi. A pojdimo po vrsti, od začetka.
Zgodovinski pregled bull marketov
Prav zgornji graf je nekakšen pokazatelj dozorevanje kripto trga in prihajajočih trendov. K zgornjemu grafu lahko dodamo še graf analize volatilnosti (RVI – relative volatility index), kjer je prav tako jasno viden trend padanja volatilnosti, kar posledično pomeni, da trg ne ponuja več tako izrazitih odbojev, kot jih je v prvih dveh bull marketih. Kot že omenjeno, takšen trend ni nikakršno presenečenje in v resnici prav tako ne pomeni nič slabega, gre zgolj za posledico dozorevanja in rasti trga. Dokler je trg majhen in je na njem malo vlagateljev, lahko volatilnost in rast sproži že majhno število novih vlagateljev. Ko trg raste, je potrebno vedno večje število novih vlagateljev in izdatno več kapitala, da bi se povečala volatilnost in rast trga. Tako lahko s precej veliko zanesljivostjo ocenimo, da se bo padanje volatilnosti trga nadaljevalo, mnogo bolj izrazito po koncu prihajajočega bull marketa.
A padanje volatilnosti ni nujno slabo, čeprav si volatilnosti želimo predvsem vsi tisti, ki aktivno trgujemo. Padanje volatilnosti trga je mnogo bolj dobrodošlo za vse, ki vlagate/vlagajo dolgoročno, saj pomeni manj večjih nihanj in nepričakovanih hitrih, ter velikih korekcij. Tako lahko na spodnjem grafu vidimo, da so bull/bear korekcije BTC, torej korekcije od ATH točke do doseženega dna, vedno manjše, kar je pozitivno za dolgoročne vlagatelje.
Zgodovinske spremembe trga
Ocenjujem pa, da se kripto trg nahaja na zgodovinski prelomnici, ki bo na trg prinesla izjemno velike spremembe. Mnoge med njimi so pozitivne in dobrodošle, mnoge med njimi žal ne, saj potencialno predstavljajo veliko oviro za male trgovalce in vlagatelje. Omenil sem že, da kripto trg dozoreva. Za razliko od leta 2013, BTC in kripto trg nista več področji za avanturiste, temveč sta postala globalno sprejeta finančno/investicijska protokola, čeprav še brez tiste prave uradne potrditve, vstopa velikega, investicijskega kapitala, kar pa se bo zagotovo kmalu spremenilo. Zakaj je vstop velikega kapitala ključen?
Če je retail uspel pognati dosedanje bull markete do treh ATH točk, nazadnje do dobrih $69.000, potem bo za nove rekordne vrednosti nujno potreben vstop institucionalnega kapitala, saj retail najverjetneje nima več moči za nove rekordne odboje. In prav vstop največjih institucionalnih vlagateljev na kripto trg se že nekaj časa pripravlja potihoma v ozadju. To pa zna biti dvorezen meč.
Osebno menim, da bo kripto trg v letu 2024/2025 doživel tektonske spremembe, ki bodo prinesle izjemne donose, a z velikimi donosi, bo nastopilo tudi novo obdobje, katero pa bo, najverjetneje (ne nujno), precej manj ugodno za male vlagatelje. Poglejmo, zakaj.
Institucionalni kapital zahteva dominanco
Razumeti moramo, da veliki kapital ne vstopa na trg (kripto) zgolj iz želje po avanturizmu in testiranju, temveč nanj vstopa izključno z dvema ciljema, dominance in dolgoročnega donosa. Za malega vlagatelja je težavna predvsem želja po dominanci, saj si veliki kapital ne želi deliti trga, temveč si ga želi podrediti, kar pomeni iztisk večjega dela retaila. Dominanca na finančnem trgu je eden ključnih ciljev vsakega vstopa velikega kapitala, saj mu le izrazita dominanca omogoča upravljanje s trgom, kar pa mu dolgoročno prinaša tudi velike donose.
Da v zakulisju že poteka vojna za prevlado na trgu kažejo dogodki, povezani s kripto menjalnicami. Skoraj zagotovo ni naključje, da je ameriška SEC skoraj sočasno odprla nove pravne postopke proti nekaterim največjim menjalnicam, kot so Binance, Kraken in Coinbase. A omenjene menjalnice niso edine. Pritiski so namreč izjemno močni, tako so nekatere menjalnice, kot je npr. Bittrex, že najavile prenehanje poslovanja in so pozvale svoje uporabnike, da do začetka decembra, iz menjalnice poberejo svoja sredstva. Prav skozi te pritiske je jasno razvidno, da veliki kapital, predvsem BlackRock, ki upravlja z več $100 milijardami naložb in premoženja, skuša počasi, a zanesljivo prevzeti nadzor nad trgom. Po vseh, na srečo neuspelih poskusih blokade BTC v preteklosti, je veliki kapital le spoznal, da se BTC in tehnologije ne da ustaviti, lahko pa se ju poskuša podrediti. In prav to je razlog vseh omenjenih napadov na menjalnice, ki so v tem trenutku še vedno glavni vir dominance nad BTC in trgom. Skoraj prepričan sem, da se bo to kmalu spremenilo, ali pa bo vpliv menjalnic postal zelo omejen.
Prihajajo regulativni ukrepi
Poleg vojne v zakulisju, bo v naslednjih letih zagotovo prišlo do mnogih regulativnih ukrepov, kar bi znalo trgovanje s kriptovalutami otežiti, ali celo omejiti. Tukaj želim jasno povedati, da sem zagovornik regulacije, če so ti ukrepi razumni in ne omejujejo trgovanja. Prav je, da se postavijo jasna pravila trgovanja in vlaganja, ki bodo sočasno tudi ščitila vlagatelje in trgovalce, a ponavljam, ukrepi morajo biti razumni in ne pisani v korist velikih vlagateljev. Z uvedbo regulativnih ukrepov, bo kripto trg postajal vse bolj podoben delniškemu trgu, kar pomeni, kot že omenjeno na začetku, nižjo volatilnost. To ne pomeni, da trg ne bo več rastel, nikakor. Vsekakor bo, a ne več tako izrazito in v tako ostrih intervalih.
Prihaja še en iztisk?
Že večkrat sem omenil, da veliki kapital ne vstopa na vrat na nos, kot to pogosto počne retail, temveč vstopa premišljeno in strateško. To sicer ne pomeni, da vstopa pri najnižjih vrednostih, temveč, da vstopa takrat, ko je tveganje najnižje, risk reward razmerje pa najboljše. In prav to bi lahko bil razlog, da bi BTC in posledično kripto trg, pred Halvingom in tisto pravo rastjo, še enkrat prešla v zadnjo, nekoliko večjo korekcijo, skozi katero bi se zgodil dokončen iztisk velikega dela retaila, to pa bi bila tudi vstopna točka za institucionalni kapital, ki bi s svojim vstopom na hitro pognal BTC in kripto trg do nove ATH točke, velik del retaila pa bi tako zamudil ponoven vstop. Zgodovina je polna tovrstnih primerov in kot pravimo v finančnem svetu, zgodovina se pogosto ponavlja. Seveda nikakor ne trdim, da bo do tega dejansko prišlo, a zgodovina kaže, da je pred vsemi t.i. halving odboji, predhodno sledil še zadnji veliki iztisk.
Eden zadnjih velikih bull marketov?
Kot omenjeno uvodoma, je bil retail odgovoren za dosežene prve tri ATH točke v preteklih bull marketih leta 2013, 2017 in 2021. Pri tako visokem market capu BTC in trga, retail najverjetneje nima dovolj kapitala, da bi trg pognal do nove ATH točke. Brez dvoma pa ima takšen kapital BlackRock (in ostale investicijske družbe) kar pomeni, da bi nove rekordne vrednosti BTC in kripto trga lahko videli le v primeru vstopa omenjenega velikega kapitala, do česar pa bo skoraj zanesljivo prišlo. Z odobritvijo prvega SPOT BTC ETF sklada, bi institucionalni kapital dobil zeleno luč za uradni vstop na kripto trg.
Če bo odobritev SPOT BTC in ETH ETF skladov predstavljalo sprožilec rekordne rasti trga, bi to sočasno to lahko predstavljalo tudi začetek konca velike rasti trga. Zakaj? Razlog je preprost, saj na svetu ne obstaja večji upravljalec kapitala kot je BlackRock, torej bi čez nekaj let lahko prišlo do podobne reakcije trga, kot jo spremljamo sedaj, ko je retail večino svoje kupne moči že pretočil v kripto trg, podobno pa bi lahko storil tudi BlackRock v obdobju nekaj let. Seveda je to zgolj ocena, ki temelji na predpostavki, da bo večina institucionalnega kapitala v ETF sklade vstopila v prvi, torej zgodni fazi, ko je/bo vrednost BTC in ETH nižja. Tako bi lahko (v teoriji) videli eno največjih rasti v zgodovini BTC in kripta, kasneje pa bi se krivulja občutno umirila. Da ta teorija ni napačna govori tudi dejstvo, da veliki kapital ne mara pretirano volatilnih trgov, torej bo storil vse, da se trgi nato umirijo in “stabilizirajo”.
Zakaj vstop BlackRocka ni nujno pozitiven dogodek
Če bi vstop BlackRocka kratkoročno pomenil velik plus za trgovalce in vlagatelje, saj bi se kripto trg močno odbil, dolgoročno prisotnost BlackRocka in ostalih naložbeno investicijskih hiš, ni nujno nekaj pozitivnega. Filozofija BTC in kripta sta predvsem finančna svoboda in decentraliziranost, kar pa je nekaj, česar si veliki kapital, predvsem BlackRock, nikakor ne želi. Tako bi lahko veliki kapital pokupil, ali celo izsilil prodajo glavnine BTC in ETH, s čimer bi prevzel absolutno dominanco in nadzor nad trgom, s čimer bi padla osnovna ideja BTC, prav tako pa bi BTC in ETH, postala nedosegljiva za malega vlagatelja, ki bi se morali “zadovoljiti” z manjšimi in manj donosnimi kovanci.
Morebitna dominanca enega “Igralca”, kot je BlackRock, ali manjše skupine tovrstnih korporacij, bi pomenila tudi potencialno velik manipulativni vpliv na BTC in posledično celoten kripto trg, saj bi majhen krog omenjenih družb, obvladoval večino trga skozi BTC in ETH, s čimer bi lahko kadar koli zamajali, ali odbili trg. Nenazadnje pa ETF skladi, kljub velikemu pričakovanju trga, v resnici niso v skladu z osnovno idejo BTC, kjer je velik poudarek dan na lastništvu nad BTC oziroma nad t.i. kriptiranimi ključi, ki nam edini zagotavljajo, da imamo kupljen BTC dejansko v svoji lasti. Kot pravi misel, “not your keys, not your coins”, ETF skladi pa vlagateljem dejansko ne omogočajo lastništva nad BTC, temveč vanj vlagajo zgolj posredno in vrednostno kar pomeni, da dejansko BTC nikoli ni v njihovi lasti, je pa v lasti npr. BlackRocka.
Kot kaže, se zgodovina ponavlja. Kar smo nekoč videli na trgu zlata, se lahko v naslednjih nekaj letih ponovi na trgu kriptovalut, kjer bo veliki kapital, skoraj zagotovo poskušal na različne načine, tudi z uvedbo različnih zakonov in pod pretvezo zaščite malega vlagatelja, iz trga iztisniti kar največji del retaila. V prihajajočih mesecih in morda letu ali dveh, bomo najverjetneje videli rekorden odboj BTC in kripto trga, zatem pa se bo pričelo neko novo obdobje, v katerem bodo uspeli le tisti, ki se bodo nanj dobro pripravili. In kaj to pomeni? To pomeni, da velja do nastopa omenjenega obdobja, akumulirati kar največ BTC, ETH in morda še nekaterih kovancev in jih zadržati, ne glede na dogodke, ki bi se lahko zgodili. Seveda vložite le toliko, kot si lahko privoščite izgubiti, saj znajo trgi močno nihati, prav tako pa zna priti tudi do nekaterih dogodkov, ki bodo pretresli finančne trge (npr. zlom največjih menjalnic in podobno).
Želim biti jasen, nikakor ne trdim, da bo do navedenih dogodkov dejansko tudi prišlo, a zanje obstaja realna možnost. Zato velja biti pripravljen in pozoren, “šok” dogodki, kot so izjemna rast ali nenadne velike korekcije, pa naj vas ne presenetijo in ne prestrašijo, saj bo šlo le za dobro načrtovane dogodke, s pomočjo katerih vas bodo želeli iztisniti iz trga. Svetujem vam, da kovance, s katerimi ne trgujete, umaknete iz menjalnic, dosledno uporabljajte ustrezno risk management strategijo, nikar pa ne pozabite pobirati dobičke, v primeru velikih odbojev. Pred nami je obdobje, ki ne bo zgolj izjemno dinamično, temveč bo prineslo tudi zgodovinske spremembe, zaradi katerih bo kripto trg najverjetneje kmalu zelo drugačen.
Vsebina je informativne narave in ne predstavlja finančnega nasveta! Dodatne analize, komentarji, trgovalni signali, izobraževalne vsebine in tehnično-trgovalni indikatorji, pa so na voljo Premium naročnikom.