Bitcoin je nedavno dosegel novo ATH vrednost pri slabih $104.000, s čimer je prebil zgodovinsko in psihološko območje, ter tako zapisal nov mejnik v svoji zgodovini. Prav zaradi tega so marsikateri analitiki hiteli razlagati, da je s tem trg dosegel ciklični vrh in da smo na pragu prehoda v makro medvedji cikel. Čeprav so z dosegom psihološkega in zgodovinskega območja $100.000 bili izrisani nekateri signali, ki bi lahko nakazovali na ciklični obrat, zgolj tako na hitro in preprosto ne moremo zaključiti, da je temu res tako.
Ob tem naj že na začetku jasno zapišem, da nihče ne ve natančno, kdaj bo trg dosegel svoj vrh, lahko le opazujemo ključne indikatorje in podamo oceno, a naj vas potolažim, da trg skoraj zagotovo še ni rekel zadnje. Drži, da je tokratni bikovski cikel v marsičem drugačen od preteklih, a kljub vsemu obstajajo indikatorji, ki so se, gledano zgodovinsko, do sedaj vedno izkazali kot zelo zanesljivi in te še niso zasvetili rdeče.
Če ne moremo s popolno natančnostjo določiti točnega cikličnega vrha pa lahko z največjo zanesljivostjo zapišem, da bodo na jakost in dolžino aktualnega cikla, vplivale geopolitične razmere in globalna likvidnost, zato velja ostati pozoren na oba elementa. Če se ozrem v preteklost, sem že v času zadnjega medvedjega cikla oziroma v začetku aktualnega bikovskega cikla zapisal, da osebno vidim tri (3) možna obdobja, ko bi finančni in kripto trgi lahko dosegli svoj vrh. Po tistem najbolj pesimističnem scenariju, bi to bilo konec letošnjega leta in pri doseženi vednosti $95.000. Zanimivo je, da je BTC dejansko nedavno dosegel (in presegel) omenjeno vrednost, a s precej visoko zanesljivostjo lahko zapišem, da ciklični vrh še ni dosežen, torej nimamo oziroma ne bomo imeli opravka s pesimističnim scenarijem. Po tiste bolj optimističnem in realnem scenariju, bi ciklični vrh lahko dosegli v Q2 2025, torej med aprilom in junijem, ter pri okvirni vrednost BTC med $135.000 in dobrih $150.000, po tistem najbolj optimističnem, a še vedno povsem realnem scenariju, pa bi vrh dosegli v Q3 2025 (julij-september) in ob doseženi vrednosti med $190.000-$210.000.
Zgodovinska primerjava s preteklimi cikli
Če pogledamo zgornji graf vidimo, da je BTC dosegel pomembno target linijo v območju že omenjenih $100.000, kjer se nahaja tudi zelo pomembna Fibonacci linija 0,61%. Gre za območje, kjer navadno pride do konsolidacije oziroma do prve večje korekcije, s čimer trg likvidira preostanek naivnega kapitala in tako akumulira moč za nadaljevanje rasti. A če ta isti trend pogledamo skozi zgodovino BTC ciklov vidimo, da je BTC, v prav vseh dosedanjih ciklih, ciklični vrh dosegel v območju Fibonacci 1,61% ali v območju 2,61%, ki sta prikazani na grafu. Zgodovina se sicer ne ponavlja vedno, se pa vedno vsaj rima, kot pravi misel, zato lahko vsaj za enkrat, ostajamo optimistični za nadaljevanje aktualnega cikla.
Tudi pogled na enega najbolj zanesljivih indikatorjev za določitev cikličnega vrha, gledano zgodovinsko, Pi Cycle Top indikator (graf spodaj) kaže, da cikel še nikakor ni zaključen. Gledano zgodovinsko, z zgolj nekaj dnevi zamika, je omenjeni indikator označil dosežen ciklični vrh v trenutku, ko je oranžna 111DMA trend linija sekala zeleno 350DMA x 2 trend linijo navzgor. Kot lahko vidimo, smo trenutno še kar precej oddaljeni od točke sekanja, vrednost, ki se ves čas spreminja, pa trenutno leži pri dobrih $127.000.
Zanimiva je še ena zgodovinska primerjava zadnjih dveh ciklov, ki ponudi z zelo zanimivim trend vzorcem, ki se je, skoraj do potankosti, ponovil v zadnjih dveh makro bikovskih in medvedjih ciklih. Če analiziramo obdobje cikličnega dna med zadnjima dvema medvedjima cikloma, to obdobje, v časovnem smislu znaša vedno natanko 1430 dni, na drugi strani pa je obdobje cikličnega dna, do točke vrha v naslednjem bikovskem ciklu, do sedaj vedno znašalo 1065 dni. Če bi se ta vzorec ponovil, potem bi trg dosegel ciklični vrh v oktobru 2025.
Ob pogledu na nekatere ključne in vsaj zgodovinsko gledane najbolj zanesljive indikatorje, pa velja omeniti še enega, ki pa daje nekoliko mešane signale. Gre za analizo pobiranja dobičkov s strani dolgoročnih kupcev (LTH), HODL premium vlagateljev, med katerimi primarno izstopajo institucije. Kadar omenjeni indikator prične nakazovati pospešeno prodajo BTC oziroma pobiranje dobičkov, v makro pogledu, to navadno nakazuje doseg cikličnega vrha. In prav nekaj podobnega se dogaja sedaj, ko je opaziti, da LTH kupci nekoliko bolj agresivno prodajajo BTC oziroma pobirajo dobičke. Nekaj, na kar vsekakor velja biti pozoren tudi v prihodnje, a moja ocena je, da smo tokrat priča nekoliko drugačnemu trendu. ETF skladi, ki dominirajo v aktualnem ciklu in ga praktično v celoti poganjajo, namreč še vedno kupujejo BTC, tako bi lahko trend prodaje BTC s strani LTH kupcev, pripisali zgolj dejstvu, da je BTC dosegel psihološko mejo $100.000, kjer prihaja do povečane verjetnosti nekoliko večje korekcije, zaradi česar LTH kupci preventivno z mize pobirajo del dobička in ne zaradi doseženega cikličnega vrha. Kot omenjeno, ta trend nakazuje bodisi, da smo dosegli ciklični vrh (vsaj za enkrat manj verjeten scenarij), ali pa se bliža večja korekcija. Za bolj jasno sliko bo potrebno v prihajajočih tednih spremljati aktivnosti ETF skladov. Ko bodo tudi te začeli agresivneje prodajati in se bo likvidnost pričela občutno zmanjševati, takrat bo to signal, da se bližamo cikličnemu obratu.
Ameriške volitve in spremljajoči trend finančnih trgov
Da se potencialno bližamo večji korekciji, kaže sama zgodovina bikovskih makro ciklov. Analiza omenjenih ciklov kaže, da je še vsak dosedanji bikovski makro cikel, pred zadnjim in končnim odbojem BTC, postregel z večjo korekcijo, s katero je prišlo do masovnih likvidacij naivnega in visoko tveganega kapitala. Če se osredotočimo zgolj na zadnja dva cikla lahko vidimo, da je korekcijski razpon znašal med okvirno 39% in 56%. Aktualni cikel nam je sicer že postregel z eno, nekoliko večjo, korekcijo, ki je znašala okvirno 33%, a najverjetneje nas čaka še ena večja korekcija.
Ker je zgodovina, kot lahko vidimo, odlična učiteljica in kdor je ne pozna, je obsojen na to, da jo ponavlja – tudi v smislu napak, poglejmo še eno zanimivo primerjavo oziroma zanimiv zgodovinski vzorec. Govora je o ameriških volitvah. Če pogledamo zgodovinski trend obdobij med in po ameriških volitvah vidimo, da je neposredno po samih volitvah, sledilo nekaj mesečno obdobje izrazitejše rasti, čemur pa je sledila velika korekcija in prehod v dolgotrajno recesijo, katere obdobje je, vsaj zgodovinsko gledano, trajalo od 8-10 let. Tukaj želim biti jasen. Nikakor ne trdim, da bo zanesljivo prišlo do nečesa podobnega tudi sedaj, poleg tega pa, kot bomo videli v nadaljevanju, do takšnih reakcij trgov ni prihajalo ob vsakokratnih ameriških volitvah, vseeno pa dovolj pogosto, da velja biti pozoren in previden, saj se izrisi velike krize že nekaj časa izrisujejo, a do takrat nas loči vsaj še nekaj mesecev, morda leto ali dve.
Če torej pogledamo spodnji graf, ki sicer prikazuje delniški index SPX (SP500), potem vidimo, da so se vsaj tri velike recesije/depresije zgodile nekaj mesecev po ameriških volitvah, po nekaj mesečni rekordni rasti finančnih trgov, čemur je sledil veliki zlom. Prvo tako obdobje je leto 1928, ko je svoj mandat nastopil ameriški predsednik Hoover. Pred tem so finančni trgi dosegli zgodovinsko rast in zgodovinske donose, sledile so volitve, čemur je sledilo nekajmesečno obdobje strme rasti in nato veliki zlom, ter nastop največje finančne krize do sedaj, ki je trajala skoraj 10 let. Naslednje tako obdobje je sledilo leta 1972, ko je, prav tako meseca novembra, zmagal takratni predsednik Nixon. Pred tem so trgi prav tako beležili izjemne rasti, po volitvah je sledilo nekaj mesečno obdobje nadaljne rasti, nato pa nastop 8 letne recesije oziroma obdobja stagnacije. Zadnji tak primer so bile ameriške volitve leta 2000, ko je novembra zmagal George Bush ml. Tudi to je bil obdobje rekordne rasti, predvsem IT delnic, nastanka prvih internet podjetij, kmalu po volitvah pa je sledila velika recesija, ki je finančne trga pahnila v stagnacijo za skoraj 10 let.
Želim ponoviti, da nikakor ne trdim, da se bo nekaj podobnega zgodilo tudi tokrat, a geopolitična in makroekonomska situacija kaže nastavke, ki dopuščajo razvoj te možnosti. Vsekakor velja ohraniti optimizem, a potrebno bo ostati tudi previden.
Zaključek
Finančni in kripto trgi nikoli ne sledijo logiki, temveč vedno psihologiji množic, kjer večina konča z izgubo. O razlogih za izgube smo že veliko govorili, zato tokrat preskočimo ta del. Pomembno je to, da na trg gledamo objektivno in se ne prepustimo vplivu množic. Trenutno indikatorji kažejo, da se potencialno bližamo točki bodisi prehoda v konsolidacijo, bodisi v fazo večje korekcije. Nekaj prostora za rast je še, tako bi Bitcoin lahko zrasel tudi do območja $110.000-$120.000 (ali še nekoliko višje), preden bi sledil zgodovini in bi prešel v večjo korekcijo. V vsakem primeru finančni trgi radi ustvarjajo občutek, da se bikovski cikel zaključuje, nato pa pride do še enega velikega odboja. Trenutno so signali zelo mešani, a v danem trenutku več indikatorjev nakazuje na to, da bikovski cikel še ni končan, tudi za voljo dejstva, da altcoini še niso izdatneje “poskočili”, z nekaj izjemami.
Opozoril bi, na potencialen izris SELL signala na tedenskem intervalu BTC/USD. Kot omenjeno, BTC še ima nekaj moči za nadaljnjo rast, a tako Ultima Momentum oscilator, kot Sniper oscilator nakazujeta občutno pešanje moči. Kot lahko vidimo na spodnjem grafu, sta oba oscilatorja dosegla rdeče območje, torej območje visoke prenakupljenosti. Momentum oscilator sicer še izrisuje zelene svečke, a te se občutno manjšajo, pentlja pa nakazuje skorajšnji izris rdeče barve. Podoben trend lahko vidimo tudi na Sniper oscilatorju (spodnji indikator na spodnjem grafu), kjer je srednja, trobarvna dinamična linija sicer še vedno obarvana zeleno, a se je že obrnila navzdol in se približuje srednji črni trend liniji, kjer mora ohraniti support, sicer bo tudi Sniper oscilator izrisal SELL signal. BTC tako nakazuje prehod v konsolidacijo ali pa prehod v korekcijo. SELL signali še niso potrjeni, potrebno bo počakati vsaj še teden ali dva za bolj jasno sliko, bo pa obdobje druge polovice decembra in obdobje meseca januarja, potencialno bolj verjetno za kakšne večje prodajne iztiske – potrditve še ni.
Za konec naj ponovim, da ostajam optimist in da so korekcije, tudi večje, sestavni del bikovskega cikla. Prav v času teh korekcij se ustvarja največji donos, v kolikor nas ne izda psihologija. Da, neugodna geopolitična in makroekonomska situacija lahko hitro pokvarita veselje, a vsaj za enkrat kaže, da bikovski cikel še ni končan. Pričakujem, da bo BTC pokazal še nekaj moči, nato pa bodo na svoj račun prišli altcoini, ki v danem trenutku predstavljajo boljšo investicijo, saj je BTC glavnino moči ustvaril, medtem ko altcoini, vsaj večina med njimi, pravi donos šele razvija. Vseeno svetujem, da ne tvegate preveč z nakupi visoko tveganih altcoinov, da dosledno uporabljate risk management strategijo, saj bodo altcoini, v primeru večje korekcije BTC, pokazali mnogo več prodajnega pritiska, zahvaljujoč svoji volatilnosti.
Zapis je informativne narave in ne predstavlja finančnega nasveta. Za več dnevnih in tedenskih analiz, signalov in izobraževalnih vsebin, so vam na voljo Premium vsebine.