Globalna geopolitična situacija že nekaj let ni v najboljši kondiciji. Po ukrajinsko-ruskem konfliktu, konfliktu med Tajvanom in Kitajsko, ter sedaj Izraelom in Palestino, se situacija v svetu ne umirja. Žal. Dobra novica pri vsem temu je, vsaj trenutno, da se razmere ne slabšajo, a žal se lahko to zelo hitro spremeni. Celotna geopolitična situacija pa neposredno vpliva tudi na finančne in kripto trge, njihovo volatilnost in stabilnost.
Ne glede na vse, je svetovna ekonomija v relativno dobrem stanju, žal pa že svetijo nekateri signali, ki potencialno opozarjajo na mnogo bolj turbolentne čase, ki so pred nami. Naj že na samem začetku zapišem, da se aktualna makroekonomska situacija lahko zelo hitro poslabša, a tudi izboljša, ob ustreznih ukrepih. Na svetovno makroekonomsko sliko in posledično tudi na dogajanje na kripto trgu, bosta vplivala predvsem dva dejavnika in sicer ekonomske razmere na Kitajskem in dogajanje okoli ameriških volitev. Kitajska se že nekaj časa bori s precej visoko inflacijo in nestabilnim nepremičninskim trgom, medtem ko se v ZDA prav tako borijo proti relativno visoki, čeprav ne rekordni, inflaciji, nižanju BDP, ter potencialnemu večjemu šoku iz naslova brezposelnosti, ki je, vsaj za enkrat, še vedno zelo nizka, a predvsem na račun zaposlitev za določen čas.
Gre torej za precej nestabilne razmere, ki se lahko hitro izdatno poslabšajo. Ob vsem tem dogajanju, pa sta nedavno zasvetila in opozorila nase kar dva, zelo pomembna makroekonomska signala, ki sta vsaj do sedaj, izjemno natančno napovedala prihod večjih recesij. Poglejmo si oba signala, kaj pomenita za kripto trg in kaj lahko pričakujemo.
2 letni donos ameriških obveznic
Preden analiziramo signal oziroma kar dva signala, ki sta zasvetila in nas opozorila na potencialno bližajočo se večjo recesijo, si nekoliko pobližje poglejmo graf 2 letnega donosa ameriških obveznic (US02Y). Donosnost ameriških obveznic je zelo pomemben “indikator”, ki kaže stopnjo zaupanja v ameriško ekonomijo in gospodarstvo, kot tudi (posledično) na donos investitorjev. Kadar koli pride do obrata cikla donosa (graf spodaj), navadno po nekaj mesecih nastopi obdobje recesije. To obdobje je lahko bolj ali manj izrazito, a zgodovina recesij je v teh primerih zelo dosledna in natančna, kot lahko vidimo tudi na spodnjem grafu, kjer so z rdečimi območji označena obdobja recesij, od leta 1989 dalje.
Ko cikle rasti donosnosti doseže ciklični vrh, cikel preide v obrat in navadno v 6 do 18 mesecih, po doseženem vrhu, nastopi obdobje recesije.
Kje smo trenutno?
Gledano iz tehnično-analitičnega vidika, se trenutno nahajamo natanko na točki, kot leta 2007, ko se je svet soočil z zadnjo, večjo recesijo. To nazorno prikazuje spodnji graf, kjer se je tvoril makro double top trend. Ker gre za mesečni interval (1M), bo potrebno vsaj še 3-4 mesece, da bi potencialno prišlo do potrditve double top trenda, Ultima Trend Rider indikator pa v danem trenutku nakazuje še nekaj potencialne rasti kar pomeni, da smo na “varni strani” vsaj še nekaj mesecev.
Če ostane na grafu 2 letnega donosa ameriških obveznic (graf spodaj) in pogled usmerimo na Ultima Sniper oscilator potem lahko vidimo signal, ki potencialno napoveduje prihod ene večjih, če ne celo največjih recesij, po veliki depresiji leta 1929. Ob tem seveda ne želim biti že sedaj pesimističen, saj se razmere lahko, kot omenjeno že uvodoma, lahko hitro spremenijo, tudi na bolje, a žal so dosedanje izkušnje drugačne. Vsekakor pa želim, da ostanete pozorni in da se zavedamo potencialne nevarnosti, do katere upamo, ne bo prišlo. Upanje ostaja, zgodovina nas žal uči drugače. Kakor koli, Ultima Sniper oscilator je prvič na sploh, izrisal opozorilni Bearish divergence signal, ki navadno napoveduje bližajočo se korekcijo trenda. Glede na dejstvo, da gre za mesečni graf in dejstvo, da prihod recesije sledi po nekaj mesecih, bi lahko imeli na voljo okvirno med 6-18 mesecev preostanka rasti.
10 letni donos ameriških obveznic
Drugi oziroma potrditveni signal, če želite pa je 10 letni donos ameriških obveznic. Tukaj zajamemo še nekoliko daljše obdobje, a kot lahko vidimo na grafu spodaj, se krivulja še vedno nahaja nad trgovalno linijo Ultima Trend Rider indikatorja, kar je v tem trenutku dobro, je pa Sniper oscilator tudi tukaj izrisal Bearish Divergence opozorilni signal, kateri se je nazadnje izrisal prav leta 2007, tik pred zadnjo veliko recesijo. Razlika je v tem, da bi tokratna krivulja lahko imela potencialno bistveno večji oziroma globji padec.
Kaj pričakujem?
Vsekakor si želim, da bi se razmere izboljšale, a žal mi občutek in določeni makro signali, govorijo in kažejo drugače. Vsekakor bosta na dolžino trajanja trenutnega bikovskega cikla, vsaj kar se kripta tiče, vplivala izključno dva dejavnika:
- aktivnost ETF skladov
- geopolitični dogodki
- razpršite svoje naložbe (ne stavite le na enega konja), a ne pretiravajte z razpršenostjo
- poleg BTC, so zgodovinsko stabilne in donosne naložbe, “odporne” na krize, bile še naložbe v zlato, srebro, umetnine
- ne imejte vsega denarja na banki, del, v manjših valutah (bankovci 5 ali 10 EUR), imejte varno shranjeno izven bank
- v kolikor je možno, imejte na voljo dodaten vir zaslužka
- ne spuščajte se v nepotrebne kredite
- omejite nepotrebno potrošnjo