Fibonacci analiza ključnih območij za Bitcoin (BTC) in kaj prinaša dogodek, ki bi se lahko zgodil proti koncu meseca, ali v začetku februarja (PREMIUM)

Bitcoin (BTC) se je vendarle prebudil iz (pre)dolge konsolidacije in pokazal nekaj več moči, kar je zagotovo zelo pozitivno. A po drugi strani nas takšni odboji nikakor ne smejo zavesti, saj se lahko kaj hitro izkažejo za t.i. bull trap. Zato je potrebno ostati previden, spremljati trende in indikatorje, pobirati dobičke in dosledno uporabljati stop loss pozicijo.

V tokratnem prispevku pa bomo nekoliko pobližje spoznali Fibonacci analizo, zakaj in kako jo uporabljamo, ter zakaj gre za enega najbolj natančnih orodij.

Preboj down-trend linij

Kljub temu, da smo še kar nekaj oddaljeni od tistega pravega bull marketa, pa sta trg in Bitcoin vendarle pokazala, da želita preiti v bolj zeleno fazo. Tako je BTC, prvič po mesecu juniju 2022, prebil down-trend linijo, sicer za enkrat sramežljivo, a je vsaj nakazal, da se pripravlja na večjo spremembo trenda. Kot rečeno, preboj je za enkrat skromen, a glede na še vedno izjemno nizek trgovalni volume, kar lahko vidimo na grafu spodaj, je takešn odboj zagotovo pozitiven signal.
 
Mogoče še bolj pozitiven signal v tem trenutku, pa je preboj makro RSI down-trend linije, katero RSI ni uspel prebiti vse od januarja 2021. Tukaj je preboj mnogo bolj odločen in to nakazuje, vsaj za enkrat, da bi lahko sledilo precej bolj zeleno obdobje. A počasi. Kot večkrat ponavljam, zgolj preboj resistance linij ni dovolj, potrebno je priti do pozitivnega re-testa omenjenih linij in šele takrat lahko govorimo o bolj bullish trendu. V nasprotnem primeru lahko kaj hitro spremljamo zgolj še en bull trap.

Fibonacci analiza

Fibonacci je bil italijanski matematik (cca.1170-cca.1250), ki je razvil matematično formulo oz. bolje rečeno sekvenco številčnih vrednosti, na podlagi katerih je bila razvita tudi t.i. Fibonacci analiza, katero pogosto uporabljamo pri trgovanju. Dotično analizo oz. bolje rečeno graf, pogosto videvate tudi v mojih analizah. Gre za eno najmočnejših analitičnih orodij, ki je učinkovito na vseh časovnih intervalih, z njim pa določamo najbolj verjetna support in resistance območja.

Osebno poznam kar nekaj analitikov in trgovalcev, ki trgujejo skoraj izključno na podlagi Fibonacci analiz. Kako zelo natančno je omenjeno orodje, si bomo pogledali na aktualnem gibanju BTC trenda. Ob tem naj poudarim, da kljub izjemni natančnosti orodja, tudi to ni 100% natančno, ponuja pa ugotovitve, ki imajo zelo visoko stopnjo verjetnosti.

Fibonacci graf je sestavljen iz t.i. Fibonacci sekvenčnih številk oziroma vrednosti, pri katerih je najvišja verjetnost, da bo prišlo do določene spremembe v gibanju trenda. Ob tem naj zapišem, da v finančni analitiki uporabljamo nekoliko prilagojene FiB vrednosti (npr. vrednost 0,5 oziroma 50%, ni Fibonacci število), saj so analitiki skozi leta trgovanj in preizkušanj dotičnega orodja ugotovili, da se finančni trgi pogosto “lomijo” pri določenih vrednostih, zato so FiB graf prilagodili. A princip ostaja enak, gre za območja pri določenih vrednostih (%), kjer je povečana verjetnost sprememb v gibanju trenda.

Ključno območje je območje golden pocketa, ki je na spodnjem grafu prikazan z zelenim pasov. Konkreten golden pocket pa leži v ozkem, temno zelenem pasu in prav tu navadno prihaja do ključnih sprememb. Če pogledamo spodnji graf vidimo, da se je Fibonacci analiza izkazala za izjemno natančno, saj je BTC, po svojem nedavnem odboju, dosegel golden pocket (temno zeleno območje), kjer je naletel na močno resistance linijo. To sicer ne pomeni, da BTC ne more prebiti omenjenega območja, ki leži med $19.188 in $19.381, a zagotovo bo tukaj imel nekaj več težav oziroma bo prešel v pullback, od koder bo ponovno poskusil s prebojem. 

Tukaj sta pomembni še dve FiB liniji in sicer zgornja, 0,78 oziroma 78% Fib linija (zgornja linija zelenega območja), ki se nahaja natanko v območju naslednje resistance linije, pri $20.200. Gre za območje, do katerega bi BTC lahko segel, v kolikor bo uspel s prebojem FiB golden pocketa. Na drugi strani je pomembna še spodnja, 0,5 oziroma 50% FiB linija, ki leži v območju $18.478, kjer se nahaja prvi, sicer šibak support.

Če Fibonacci graf obrnemo navzdol, s čimer analiziramo down-trend, kar pomeni, da iščemo območja supporta, saj pričakujemo, da bo BTC kmalu prešel v pullback (t.i. retrace), potem dobimo zelo jasno zarisana naslednja tri območja, ki bodo potencialno predstavljala najbolj verjetna območja pullbacka. Najvišje leži zgornja FiB linija golden pocket območja 0,5 oziroma 50%, katero sem že omenil. Linija leži pri $18.478. Gre za območje, katerega bo BTC najverjetneje dosegel v pullbacku, v kolikor se bo aktualni bullish moment nadaljeval. Tisto najmočnejše območje, golden pocket (temno zelen pas), pa leži nekoliko nižje, med $17.574 in $17.767. Glede na zelo visoko stopnjo prenakupljenosti, obstaja zelo velika verjetnost, da bo BTC slej kot prej naredil re-test tega območja – golden pocketa. Če pogledamo še nekoliko nižje vidimo, da tista ključna in zadnja obrambna Fibonacci linija 0,78 oziroma 78%, leži v območju okoli $16.756. Ta linija predstavlja zadnjo mejo, pod katero BTC nikakor ne sme pasti, v kolikor želi ohraniti bullish, higher low strukturo.

Če k Fibonacci grafu dodamo še osnovno trend analizi, katero ste Premium uporabniki že spoznali v preteklih izobraževalnih člankih, potem vidimo, da BTC jasno izrisuje t.i. W trend (graf spodaj) oziroma double bottom trend, ki velja za bullish trend. Če smo pozorni na Fibonacci graf vidimo, da ima BTC pred seboj dve tarči in sicer FiB linijo 0,78 (78%), ki leži pri že omenjenih $20.200, od tu dalje pa bi BTC napadal zgornjo target linijo pri $21.488, s čimer bi BTC naredil 100% re-tracement. 

BTC v tem trenutku še nima toliko moči, zato bo v naslednjih dnevih najverjetneje prešel v pullback, kjer torej spremljamo dve FiB območji, $18.478 oziroma golden pocket, med $17.574 in $17.767. V kolikor bodo razmere na trgu še vedno dobre, bo BTC od tu dalje nadaljeval s poskusom preboja do omenjenih target linij.

Death cross

Pogoji, ki jih trenutno ponuja trg, so dobri. Nikakor niso idealni, a so mnogo bolj bullish, kot so bili še pred nekaj tedni. Vsekakor si želim, da bi takšne razmere vztrajale še nekaj časa. Želim pa opozoriti na dogodek, ki se potencialno izrisuje na 1W intervalu (BTC/USD) in ga lahko vidimo na spodnjem grafu. Gre za t.i. death cross, kjer kratkoročna WMA50 trend linija (modra), seka dolgoročno WMA200 trend linijo (zelena) navzdol. Gre za ravno obratni dogodek, kot t.i. golden cross, ki velja za zelo bullish dogodek. V teoriji bi tako lahko rekli, da bi realizacija death crossa pomenila zelo bearish dogodek in čisto možno je, da se bo za takšnega tudi izkazal. A na tej točki bi želel opozoriti na nekaj dejavnikov.
 
Prvič, death cross še ni potrjen in čisto možno je, da do potrditve sploh ne bo prišlo. Glede na trenutne indikatorje, bi do potencialne potrditve lahko prišlo proti koncu meseca, ali v začetku februarja. Drugič, omenjeni WMA liniji delujeta kot t.i. lagging indikatorja, kar pomeni, da trend prikažeta z rahlo zamudo, kar pomeni, da bi do reakcije lahko prišlo že nekaj dni prej. Tretjič – drži, death cross predstavlja bearish signal, a dejstvo je, da do takšnega trenda, v primeru BTC na 1W intervalu, še nikoli ni prišlo. To pomeni, da pravzaprav ne vemo, kakšna bi bila reakcija trga, v kolikor bi do potrditve tudi dejansko prišlo.

Možno je, da bi v tem primeru videli še zadnji večji iztisk navzdol, s čimer bi BTC potrdil novo in dokončno dno, ali pa bi takšen trend dejansko vodil v večji odboj. V tem trenutku lahko zgolj ugibamo. Osebno se zelo nerad zanašam na ugibanja, zato raje sledim aktualnim indikatorjem in se sproti prilagajam trgu. To je mnogo bolj varno, optimalno in donosno. Kaj to pravzaprav pomeni? Povedano preprosto, pričakujem najboljše, pripravljam se na najslabše, kar pomeni, da svoje trgovalne pozicije vedno zaščitim s stop loss pozicijami tik pod ključnimi support linijami, v območjih večjih resistance linij pobiram dobičke. Ko se disciplinirate in vam to pride v navado, postane trgovanje mnogo manj stresno in tudi bolj donosno.

Vsekakor je trg za enkrat v mnogo bolj bullish fazi kot je bil. A to naj vas ne zavede, saj smo še kar nekaj oddaljeni od bear marketa. Za nekaj bolj mirno in optimistično nadaljevanje bi si želel, da se BTC ponovno prebije nad ključno WMA200 trend linijo (zelena na zgornjem grafu), ki se trenutno nahaja pri $24.543.

 

Zapis je zgolj informativne narave in ne predstavlja finančnega nasveta!

Predhodnji članek

Kratka Bitcoin (BTC) tehnična analiza pred današnjim zasedanjem FOMC

Naslednji članek

Bitcoin v odločnem odboju. Začetek novega bull marketa, ali le veliki bull trap? Kaj kažejo indikatorji in kako trgovati

error: Vsebina je zaščitena!