BTC/USD – Tehnična analiza

BTC (Bitcoin) se ponovno nahaja v fazi manjše korekcije, kar na trg ponovno vrača občutek negotovosti in strahu. Za enkrat sicer korekcija ni nič posebnega, saj gre za klasičen retrace oz. re-test support linije, a glede na še vedno ne najbolj pozitivno ekonomsko in geo-politično klimo, si poglejmo, kaj lahko pričakujemo od BTC v naslednjih urah in tednih.

Gledano iz makro vidika (daljše obdobje), je BTC še vedno v uptrendu in se na 3D intervalu, prav tako na 1W intervalu, še vedno nahaja nad MA200 trend linijo, ki velja za enega ključnih trend pokazateljev. To pomeni, da ima BTC še vedno dovolj moči za odboj in nadaljnjo rast. Gledano kratkoročno, pa se BTC že nekaj časa nahaja v bearish fazi, kar potrjuje MA200 trend linija na 1D intervalu, MA50 trend liniji pa na vseh časovnih intervalih. To pomeni, da se BTC nahaja pod omenjenima trend linijama, kar kratkoročno ni najboljši znak.

Trenutna korekcija, kateri smo priča, še vedno ostaja znotraj normalnih okvirov in gre pravzaprav zgolj za re-test support linije, ki je v mesecu septembru 2021 predstavljala točko odboja. Iz tega vidika gre za zelo pomembno support linijo v območju med $38.800 in $40.700, saj v kolikor ne bi zdržala pritiska, to ne bi bil najboljši signal za BTC, vsaj kratkoročno in tudi srednjeročno.

Ključni dejavnik tega monotonega in nesigurnega gibanja BTC in večjega dela kripto trga, so predvsem FUD novice, povezane z Rusijo in Ukrajino, ter ukrepi ameriške administracije in FED, kateri bosta s ponedeljkom predstavili nove ukrepe, povezane s kriptovalutami. Šlo naj bi za popolno prepoved trgovanja s kriptovalutami, delnicami itn. za vse zaposlene na vodilnih položajih v vladnih službah, bankah in uradih. Kaj več trenutno ni znanega. Načeloma pozitivna novica, saj bi takšen ukrep lahko vsaj delno preprečil manipulacijo trga, a trg še vedno čaka ukrepe FED, povezane z inflacijo, kar vse skupaj še dodatno drži v negotovosti. Zato je v teh trenutkih potrebna predvsem potrpežljivost, zaslužek in rast je nekoliko bolj primerno iskati z investicijami v kakšen altcoin (trenutno), a predvsem priporočam pazljivost, saj ne smemo pozabiti, da BTC in ETH predstavljata dobrih 58% celotnega kripto trga (MC), kar pomeni, da njuno gibanje vpliva na celoten trg.

Preden nadaljujemo s pregledom najbolj verjetnih scenarijev oziroma območij gibanja, vsaj kratkoročno, si poglejmo ključne support in resistance linije BTC, ki jih moramo poznati, saj bodo določale gibanje BTC v naslednjih urah, dnevih in tednih.

Na zgornjem grafu so prikazana vsa ključna makro in mikro območja, ki so ključna za gibanje BTC. Trenutno se BTC nahaja na ključni support liniji, za katero si želim, da bi zdržala pritisk, to je območje $38.887 in $40.761. Gre za support linijo, ki je, kot že omenjeno, v mesecu septembru odigrala ključno vlogo pri odboju, po katerem je BTC nato dosegel novi ATH. Kratkoročno tokrat ne pričakujemo tako hitrega odboja, vsaj po trenutnih indikatorjih ne, bolj pomembno je, da support linija zdrži.

Nekoliko nižje se nahajata še dve, precej močni support liniji. Prva med $34.688 in $36.837, ter druga v območju $30.962 in 33.349. Od tu dalje sledi precej velika praznina, kar bi pomenilo padec BTC najprej do support linije $22.610 – $24.598 in nato do skrajne support linije v območju med $17.677 – $19.189. Tukaj želim biti jasen. Nikakor ne trdim, da bo do takšnih korekcij prišlo, so pa vsekakor možne, zato je potrebno pozorno spremljati gibanje BTC.

V kolikor bi trenutna in ključna support linija zdržala pritisk in ta vikend, ter naslednji teden znata biti prava preizkušnja, bomo videli odboj BTC, skozi katerega bo skušal napasti ključno resistance linijo med $46.475 in $49.020. Podobno kot aktualna support linija, je omenjena resistance linija ključna za nadaljnjo rast. Preboj le-te bi nakazal napad na $53.000 in višje.

Najbolj verjetno korekcijsko območje (kratkoročno)

Gledano kratkoročno, iz vidika aktualnih tehničnih indikatorjev, spremljam prvo in drugo support linijo. Pri določitvi najbolj verjetnih območij gibanja v naslednjih urah in dnevih, nam lahko pomaga tudi Bollinger Bands analiza (graf spodaj), ki potrjuje moje ocene, najbolj verjetnih območij. Spodnji pas se nahaja pri $36.799, torej je območje $36.000 najbolj verjetno spodnje korekcijsko območje in globje BTC ne bo šel. Ključno območje je pri okoli $41.271, torej območje $41.000, katerega mora BTC ponovno spremeniti v support linijo. Zgornji pas pa nakazuje potencialno območje odboja, ki se nahaja tik na robu že prej omenjene support linije.

Podobno potrditev dobimo tudi s Fibonacci makro analizo, graf spodaj. Ključno območje odboja (FiB 50%), je v območju $36.000, območje golden pocketa pa med $44.000 in $46.000. A v tem trenutku smo bolj pozorni na support območja.

Pozor na odprt CME gap (žep)

Večkrat sem že opozoril na nezapolnjene CME gape oziroma žepe, katere BTC v 90% vedno zapre. Nedavno sta bila tako odrta dva gapa, prvi v območju $32.000, drugi v območju $41.000. Oba je BTC zaprl. Še vedno pa ostaja odprt gap, v območju $24.595 in $26.165. Takšne korekcije v danem trenutku ne pričakujem, želim pa opozoriti, da je gap nezapolnjen in da je korekcija, v omenjeno območje, vsekakor možna v naslednjih tednih in mesecih. A naj ponovim, da BTC odprte gape ne zapre vedno, jih pa v 90%. 

Dogajanje preko vikenda in v naslednjem tednu bo najverjetneje zelo pestro in dinamično. Kako torej reagirati. Ključno je, da ne reagiramo in prodajamo v paniki. V tej fazi je potrebno spremljati trenutno support linijo. V kolikor bi območje $38.800 podleglo pritiskom, sledi korekcija v območje $36.000 in tako naprej, po že omenjenih support linijah, a naj ponovim, gledano iz vidika aktualnih tehničnih indikatorjev, BTC v naslednjih urah in dnevih ne bo šel nižje od druge support linije oziroma njenega vrha. To pa vsekakor lahko spremenijo FUD novice.

V kolikor HODLate BTC, bodo korekcije priložnost za dokup, portfelja pa ne prodajajte. Vsekakor priporočam, da se tudi zaščitite pred morebitnimi večjimi korekcijami, s postavitvijo stop loss. To lahko poljubno postaviti, vsekakor pa bi stop loss postavil v območje druge support linije, saj v kolikor ta popusti, nadaljnja korekcija ne bo ravno majhna.

Gre za osebno mnenje in kot vedno priporočamo izdelavo lastne tehnične analize. Vse navedene informacije so zgolj informativne narave. Vsem, ki želite dodatnih informacij, signalov in tehničnih analiz,  je na voljo naša premium storitev Kriptokrat Premium. Kriptokrat Premium vam večkrat dnevno ponuditi dodatne informacije, analize, trgovalne nasvete in opozorila, s pomočjo katerih lahko dodatno optimizirate svoje trgovanje in izboljšate ROI.

Predhodnji članek

HIGH/USDT – Tehnična in fundamentalna analiza

Naslednji članek

ETH/USDT – Tehnična analiza

error: Vsebina je zaščitena!