Bitcoin, v čakanju potrditve trenda. Ključna območja, na katera moramo biti pozorni

Dogajanje na finančnih in kripto trgih je primerno praznikom. Nekoliko bolj umirjeno, a v resnici, bolj podroben pogled, nakazuje bližajočo se spremembo dinamike in volatilnosti. V pričujočem prispevku si bomo pogledali, kaj kažejo indikatorji, kaj lahko pričakujemo in na katera ključna območja moramo biti pozorni.

Bitcoin v konsolidaciji

Po dosegu nove ATH vrednosti, pri dobrih $108.000, je BTC, pričakovano, prišel v pullback oziroma korekcijo, kjer ključen support predstavlja območje $90.000. To je tudi območje, kjer se nahaja Trend Rider MA50 linija (turkizna). Gre za pomemben kratkoročni support in Trend Rider indikator, nam je pri identifikaciji teh območij, lahko v odlično pomoč.

Na drugi strani je območje $100.000, ponovno postalo ključno tehnično in psihološko resistance območje, katerega mora BTC prebiti in spremeniti v support, za bullish nadaljevanje. Tudi tukaj nam je v pomoč Trend Rider indikator, saj se v območju $100.000 nahaja ključna trgovalna linija (pikčasta). 

Kratkoročno lahko torej pričakujemo, da bo BTC vsaj še kakšen dan ali dva, ostal znotraj konsolidacijskega območja, to je med $90.000 in $102.000. V tem času prihaja do akumuliranja moči, a prav tako tudi do retestiranja tako support linije ($90.000), kot tudi resistance linije ($100.000-$102.000) in zgolj vprašanje časa je, kdaj in katera bo prej popustila.

Priporočljiva je previdnost

Tisti, ki redno spremljate moje zapise veste, da sem že nekajkrat izpostavil možnost večje korekcije, ki se, potencialno izrisuje že nekaj časa. To seveda ne pomeni, da bo do nje dejansko tudi prišlo, a verjetnost, da do nje pride, ni zanemarljiva. V danem trenutku sicer bojazni, o veliki korekciji, (še) ni, to pa ne pomeni, da smo lahko brezbrižni. Razumeti moramo, da trg poganja masovna psihologija in da trg navadno krene v obratni smeri od pričakovanja “naivnih” množic.

Če pogledamo t.i. psihološki, Fear & Greed index, potem vidimo, da na trgu trenutno vlada ekstremni pohlep, katerega poganja hitra rast vrednosti BTC in tudi drugih kovancev. Gre seveda predvsem za reakcijo retaila. In prav to je obdobje, ko ni najbolj primerno kupovati želene kovance, saj statistično in zgodovinsko gledano, ta obdobja pomenijo zelo verjeten bližajoče se obrat trenda. Pogled na spodnji graf jasno kaže, da izrazito zelenemu obdobju (krivulja), navadno sledi tudi večja korekcijska reakcija.

Tukaj želim biti jasen, da to ne pomeni nujno takoj prehoda v korekcijo. Ne. Bitcoin lahko pobere še kar nekaj zgornje likvidnosti, nato pa preide v hitro in izrazitejšo korekcijo. Govora je o, statistično in zgodovinsko gledano, možnem bližajočem se obdobju večje negativne reakcije. Da bi lahko BTC predhodno šel pobrati še preostali, nepobrani zgornji del likvidnosti, kaže tudi heatmap karta likvidnostnih območij. Če najprej pogledamo 3D interval vidimo, da je še kar nekaj nepobrane likvidnosti v območju $102.000-$105.000 (graf spodaj – rumeno-zelene lise), nekaj pa v območju med $92.000 in $95.000.

Če pa pogledamo nekoliko širšo sliko, kar je navadno vedno modro storiti, saj dobimo bolj jasen pogled, potem vidimo, da močno izstopata dve območji. Mnogo likvidnosti zgoraj leži v območju med $115.000 in $120.00 in prav to je naslednje target območje BTC, ob uspešnem preboju aktualne resistance linije. No, na drugi strani pa je je še mnogo bolj izrazito spodnje območje likvidnosti, ki pa leži med okvirno $75.000 in $80.000 in prav na to območje velja biti pozoren.

Aktualna ključna območja 

V danem trenutku sta pomembni le dve območji. Aktualen support med dobrih $90.000 in $94.000, ter resistance območje med $100.000 in $102.000. Obe območji bo BTC krajši čas retestiral in zgolj vprašanje časa je, katero bo prej popustilo. V danem trenutku žal signali še niso dovolj jasni za kakšno oceno, saj sta dominanci kitov in medvedov izenačeni. Tako bo potrebno počakati vsaj še kakšen dan ali dva, da trend postane bolj jasen. V tem trenutku je pomembno le to, da ste pozorni na omenjeni območji. 

V kolikor bo BTC, v nekaj dnevih uspel s prebojem aktualne resistance linije, ga čaka napad na novo ATH območje, ki se nahaja nekje okoli $120.000, kot lahko vidimo na spodnjem grafu, to pa sovpada tudi z že prej omenjenim območjem zgornje likvidnosti. To bi bil tisti pravi bullish scenarij, a za enkrat BTC še nima dovolj moči, katero pa počasi akumulira.

Bearish scenarij

Na drugi strani je še vedno aktualen tudi bearish scenarij. Kar nekaj indikatorjev namreč opozarja na možnost večje korekcije, do katere bi lahko prišlo v roku nekaj dni, do nekaj tednov. Poglejmo si signale in indikatorje, ki potencialno opozarjajo na omenjeni dogodek.

Double top

Četudi bo BTC v prihajajočih dnevih, morda tednu ali dveh, uspel s prebojem aktualne resistance linije v območju $100.000-$102.000, to še ne bo dovolj za tisto pravo bullish nadaljevanje. Za dokončno potrditev bullish trenda in nadaljevanje rasti, ter napad na novo ATH vrednost, mora BTC prav tako prebiti aktualno ATH območje pri dobrih $108.000. V kolikor s tem ne bi uspel, bi BTC tvoril precej bearish, double top trend, s target linijo v območju $72.000-$77.000 (graf spodaj), torej malo pod $80.000.

3D MACD bearish cross

Še en, zelo neugoden signal je zasvetil in sicer na 3D intervalu, kjer je MACD izrisal ponoven, bearish cross, katerega smo letos videli že aprila in avgusta, vedno pa je sledila 25-30% korekcija. Se bo zgodovina ponovila?

M2 global money supply

nedavno sem prav tako opozoril na M2 money supply indikator, ki prikazuje globalno likvidnost oziroma zalogo kapitala. Zgodovinsko gledano, BTC zelo dosledno sledi trendu gibanja M2, z zgolj 7-10 razlike. Če pogledamo spodnji graf (roza krivulja) vidimo, da je krivulja M2, torej krivulja globalnih kapitalskih zalog, že nekaj časa v fazi padanja. Tako kot vsi finančni trgi, tudi BTC (in kripto) potrebuje likvidnost, kapitalski dotok. V nasprotnem primeru sledi trendu, kar pomeni korekcijo. Se bo zgodovina ponovila, ali pa bo BTC, tudi v tem primeru, nakazal določen odmik?

BTC ETF netflow

Potencialno opozorilen signal nakazuje tudi pogled na BTC ETF aktivnosti, kjer je, ponovno po aprilu in avgustu, videti povečano vrednost na strani prodaje in zmanjšanja prilivov nakupnega kapitala. Drži, mnogo korporacij na ta način generira kapital za plačilo davkov, kar je obveznost, pred koncem leta, v ZDA, a rdeč stolpec je ponovno izrazitejši kar bi lahko nakazovalo, da se veliki kapital pripravlja na morebitno korekcijo in kasnejši ponovni dokup.

BTC CME gap (žep)

Izpostaviti velja še en, zelo pomemben, potencialno precej bearish signal in sicer nezapolnjen CME gap (žep), v območju $77.000. Gre za neke vrsto “anomalijo”, ki na tehničnih grafih, izriše nezapolnjeno cenovno vrzel, do katere pride zaradi CME borznega poslovanja z BTC. Omenjena borza, tako kot ostale borze, posluje od ponedeljka do petka. Ko se v petek popoldan trgovanje zaključi, vrednost BTC ostane pri določeni vrednosti. Ko se trgovanje v ponedeljek ponovno prične, se občasno nadaljuje pri drugačni vrednosti, kot se je zaključilo, zato ostane nezapolnjen vrednostni žep, katerega BTC, v 90% zapolni. Nekateri žepi pa ostanejo nezapolnjeni. Kot lahko vidimo na spodnjem grafu, je tokrat ostal nezapolnjen žep v območju $77.000-$81.000, torej v območju target linije, potencialnega double top trenda.

Fibonacci golden zone

Da je korekcijsko območje $77.000-$81.000 resnično zanimivo in potencialno povsem verjetno, kaže tudi Fibonacci analiza, kjer se, kot vidimo na spodnjem grafu, nahaja tudi eno najpomembnejših Fibonacci območij, golden zone (0,5-0,618). Statistično gledano gre za območje, katerega vrednost zelo rada retestira, saj gre za t.i. retest moči trenda.

Zaključek

Kratkoročni signali nakazujejo, da bi BTC lahko ohranil aktualni support v območju $90.000 in še enkrat poskušal z odbojem, ter napadom na aktualno resistance območje $100.000-$102.000. A za bullish nadaljevanje mora prebiti tudi aktualno ATH območje. V danem trenutku (še) nisem povsem prepričan, ali ima za kaj takšnega dovolj moči. Potrebno bo torej biti pozoren.

Signalov, ki nakazujejo potencialno korekcijo, je torej kar nekaj. V kar sem popolnoma prepričan je to, da bo do korekcije vsekakor prišlo. Vprašanje je le, ali bo BTC najprej pobiral zgornjo likvidnost in posledično napadel novo ATH vrednost, v območju $120.000, od koder bo sledila korekcija, ali pa bo najprej sledila hitra korekcija, s pobiranjem celotne spodnje likvidnosti, čemur bo sledila konsolidacija in nato odboj. Kakor koli, trg vedno preizkuša naše živce in našo potrpežljivost. Vsekakor ni potrebno reagirati v paniki, potrebno se je le ustrezno pripraviti, kar pomeni uporabo risk management strategije, z uporabo stop loss pozicij. Ključna območja poznate, tako lahko ustrezno ukrepate.

V kolikor bo prišlo do večje korekcije, bodo altcoini še posebej na udaru. Okvirno bi lahko, v primeru korekcije, pričakovali povprečno 25-35% korekcijo altcoinov. A vse to je sestavni del vsakega bikovskega cikla in tudi omenjena večja korekcija, nikakor ne bi bila nič tragičnega, saj bi BTC in posledično trg, še vedno ohranil makro bullish strukturo.

Kot lahko vidimo na spodnjem grafu, smo nekaj podobnega že videli med aprilom in avgustom, v času 30% korekcije, ko je BTC retestiral spodnji support, katerega je predstavljal predhodni likalni ciklični vrh, predhodna makro resistance linija. Nekaj podobnega bi se lahko ponovilo tudi tokrat, a za enkrat BTC še vztraja nad $90.000, zgornja likvidnost pa ostaja še vedno nepobrana. Tako bi tudi v primeru omenjene korekcije, BTC ohranil makro higher-high, higher-low strukturo, kar bi bikovski cikel ohranilo nedotaknjen. Vsekakor pa BTC ne sme izgubiti omenjenega makro supporta (za enkrat malo verjetno), saj bi to potencialno nakazovalo na precej več šibkosti trga.

A moja ocena ostaja, bikovski cikel še ni zaključen. Morda se bo cikel nekoliko razvlekel, za zaključek pa vsaj za enkrat, še ni nobenega razloga, ne geopolitičnega, ne makroekonomskega, do česar sicer lahko (žal) vedno pride, a trenutno teh signalov ni, kar pomeni, da lahko ostajamo optimisti, a vseeno ohranite zdravo previdnost.

 

 

Zapis je informativne narave in ne predstavlja finančnega nasveta. Več dodatnih informacij, analiz in vsebin, vam je na voljo v sklopu Premium vsebin.

 

 

Predhodnji članek

Zakaj so trgi negativno odreagirali na včerajšnjo FED tiskovno konferenco in kakšni so pomembni zaključki? Razširjen komentar včerajšnjih dogodkov (PREMIUM)

Naslednji članek

Makro ocena napovedi in trendov za kripto trg v letu 2025

error: Vsebina je zaščitena!